Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Syberia 3

  • PC 70
První dva díly série Syberia okouzlí především atmosférou a prostředím. Naštěstí oboje zůstalo alespoň z větší částí zachováno i v díle třetím. Ten bohužel nedosahuje úrovně svých předchůdců, ale nejde o žádnou katastrofu. Začnu hned tím nejhorším a to technickou stránkou hry. Hrál jsem až skoro pět let po vydání a stejně jde o nejproblematičtější titul za poslední roky. Zlobí především ovládání. Zkoušel jsem požít myš, klávesnici i gamepad, ale nic nefunguje úplně správně. Kurzor neustále mizí, takže řešení některých úkolů je peklo. Pohyb postavy je o něco lepší na klávesnici s občasnou pomocí myši. Neustálé řešení těchto obtíží přidá klidně hodinu k hernímu času, což je dost hrozné. Grafika není špatná a občasné poskakování některých postav nebo objektů je už jen drobná nepříjemnost.

Navzdory těmto odrazujícím potížím má smysl dát hře šanci. Pokračování příběhu Kate Walkerové je celkem slušné. Grafika sice nepůsobí tak jedinečně jako v předchozích dílech, ale i tak dokáže vykouzlit moc pěkné scenérie. Například lanovka nebo zábavní park mě vyloženě nadchly. Atmosféru si hra dokázala udržet i díky hudbě, především ústřední motiv je hodně povedený. Mezi nejdůležitější prvky adventur patří hádanky a rozhovory. Zde třetí Syberia uspěla tak napůl. Většina částí je celkem jednoduchá, ale najde se i několik zajímavějších úkolů. Často dobrá myšlenka je ovšem znepříjemněna provedením. Některé prvky jsou totiž aktivní až po sebrání něčeho jiného nebo určitém rozhovoru. Snadno tak projdete pečlivě jednu část, začnete hledat řešení jinde, ale je nutné se vrátit a najednou sebrat dříve neaktivní objekt. Někdy to dává smysl vzhledem k příběhu, ale častěji je to ke škodě a vede ke zbytečným zákysům.

Závěr je celkem neuspokojivý a jsem rád, že už je k dispozici, mnohem lépe hodnocený, čtvrtý díl. Syberia 3 je hra s potenciálem, který ale nebyl využit a navíc ho zbytečně sráží mizerné technické zpracování. Děj je v některých momentech opravdu silný, i když trochu předvídatelný. Celkově je ale svět a prostředí natolik zajímavé, že bych ani tuto část dobrodružství Kate nevynechával. Přesto se k tomuto dílu nejspíš nikdy nevrátím.
+21