Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Mise Quadam

  • PC 35
Mise Quadam je další hra do které se pouštím s vědomím její velmi špatné pověsti. Je to svým způsobem výhoda, každá povedená drobnost příjemně překvapí, kdežto u hry s většími očekáváními je to náročnější. Quadam je klasická adventura a herně se nijak nevybočuje, problémem je spíše zpracování. Grafická stránka je ve většině částí hodně nepovedená, jak po technické stránce, tak i stylem, který mě a dle ohlasů většině lidí nesedne. Přesto se sem tam najde celkem slušně vypadající část, třeba budovy. Hudba je snad ještě horší, její větší část je až nepříjemná. O zvucích nemá cenu ani mluvit. V porovnání s konkurencí roku 1995 jako Gabriel Knight, Full Throttle nebo, také česká, Dračí Historie je to opravdu špatné. A nejhorší je, že hře by nepomohlo ani vydání o pět let dříve.

Příběh o odloučené skupině lidí a jejich pokusu zachránit planetu není špatný a pochválit musím i jeho nápadité zpracování v manuálu, ten rozhodně stojí za přečtení. Ovládání je klasické, největším problémem je inventář. Vzhledem k počtu předmětů a nutnosti jejich kombinování je dost nepřehledný. Problematické je i hledání předmětů, to že se nehlásí není až tak neobvyklé, ale díky grafice se opravdu špatně hledají. Je tak velmi snadné něco minout a způsobit si tak dlouhý zásek. Hromadu předmětů jsem ani za celou hru nevyužil a táhl je tak zbytečně sebou - hlavně znepřehledňovali inventář. Samotné jejich použití je sice často nelogické, ale vzhledem k rozsahu hry to nezpůsobovalo moc problémů a některé hádanky nejsou špatné. Návod jsem využil párkrát, vždy kvůli nalezení v podstatě neviditelného předmětu. Jako u většiny adventur jsou přítomny i dialogy, ale postav je opravdu málo a úroveň rozhovorů raději nebudu popisovat. Docela zajímavý je samotný závěr.

Se hrou jsem strávil asi 7 hodin, ale čistý průchod by byl výrazně kratší. Ve výsledku je Mise Quadam dost podprůměrná hra a to nejen na svou dobu. Hratelná sice je, upřímně čekal jsem mnohem horší zážitek, ale osobně nevidím důvod se do ní pouštět. Autoři sice měli dost nápadů, ale nezvládli zpracování. Kdyby hra vyšla jako textovka, tak mohla být přijata pozitivněji.
+22