Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Chronomaster

  • PC 70
Chronomaster vypadá na první pohled jako klasická adventura. Že je něco jinak napoví hned vzápětí jméno známého autora sci-fi a fantasy Rogera Zelaznyho. Hra má opravdu zajímavé zasazení do světa, kde je možné vytvořit vlastní vesmír podle vlastních pravidel. Příběh sice nepřekvapí hlavním cílem, ale jednotlivé části jsou povedené a díky cestování mezi vesmíry i dost různorodé. A často také trochu šílené, což platí i pro Zelaznyho knihy, alespoň co mohu posoudit. Prostředí je od sci-fi, přes divoký západ až po pohádku pěkně vytvořeno. Grafika je předrenderovaná a překvapivě celkem povedená, ale za nejlepší považuji celkem často vložené filmečky. Naopak animace postav se nepovedla a jejich pohyb působí strašně nepřirozeně.

Hratelnost je většinu času klasicky adventurní, ke zpestření slouží vesmírná loď, kterou používáte na přesun mezi planetami a vesmíry. V každém vesmíru může být více planet a na každé několik míst k přistání. Už od začátku je možné navštívit tři vesmíry, takže možností k průzkumu je opravdu hodně. Tento rozsah zvedá obtížnost, ale není to neúnosné a to ze dvou důvodů. Za prvé jsou předměty v rámci každého vesmíru uzamčené, takže nehrozí, že by bylo třeba něco z jednoho použít jinde. Za druhé jsou jednotlivé lokace většinou poměrně malé. Hlavní hrdina má u sebe zajímavé vybavení v podobě pokročilého PDA, multifunkčního nástroje, zařízení na hledání "klíčů" k vesmírům a lahvovaný čas. Některé vesmíry se totiž zastavily a pro vykonání určitých akcí je potřeba dodat trochu času. Mechanika celkem častého využívání vlastního vybavení je povedená a považuji ji za jeden z lepších prvků hry. Oceňuji také možnost více řešení, alespoň občas. Sice kvůli tomu nevyužijete všechny sebratelné předměty, ale vzhledem k výše uvedenému to moc nevadí. Horší je nelogičnost některých, vlastně mnoha, činností. Často jsem končil prostým zkoušením všeho možného i nemožného, protože jsem nedokázal najím žádnou nápovědu. I když bylo jasné co je třeba udělat, tak postup byl horší.

Během hraní lze celkem snadno zemřít, ale mimo dostatku ukládacích pozic je k dispozici dokonce quick save, takže žádný problém. Párkrát potkáte nějakou minihru/puzzle, což příjemně osvěží postup. Obtížnost je celkově vyšší. Především silně nepřehledné a šílené bludiště, ve kterém je hodně zvláštních úkolů, dalo dost zabrat. Nepomáhá ani pomalá chůze postavy, zmapovat bludiště by bylo mnohem snazší s rychlejším pohybem. Výsledný dojem je navzdory všemu pozitivní. Hra má úžasnou atmosféru a ten typ hratelnosti ještě tohle vyzkouším a jdu spát. Pokud máte rádi advetury a chcete vyzkoušet něco méně profláknutého, tak Chronomaster za to stojí.
+25