Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City

  • PC 90
Právě jsem dopařil Episodes from Liberty City. Během hraní jsem si psal poznámky a tak může být můj komentář lehce chaotický. Předem bych chtěl říci, že grafika a ani optimalizace nejsou samotnými přídavky nijak zlepšeny. Běží to tak nějak podobně jako naplno opatchované základní GTA IV. U obou her jsem plnil všechny hlavní i vedlejší mise (krom střílení ptáků). Obě hry mám dohrané cca okolo 80%. Takže...


...začneme přídavkem The Lost and Damned...

TLaD je příběh o motorkářském gangu s Johny Klebbitzem v hlavní roli. Příběh mi, narozdíl od původního GTA IV, přišel celkem průměrný. Cutscény jsou opět velmi kvalitní a dabing je naprosto výborný, ale celkově to moc nejde dohromady, tedy až na některé zlomové momenty. Překvapilo mě časté prolínání všech třech herních linií. V jedné misi se dokonce setkají všichni tři hlavní hrdinové - Niko Bellic, Johny Klebbitz i Luis Lopez. Hratelnost je také celkem průměrná. Mise jsou ještě repetetivnější než v původní hře. "Prostě někam dojeď, tam vystřílej pár cápků, uteč fízlům a mazej pro další misi." Poslední mise ale byla kulervoucí, škoda, že nebyla taková celá hra.

Docela mě štvalo, že si svoji postavu nemůžu voháknout. Je jasný, že jako motorkář na sobě nebudu tahat kvádro, ale alespoň by se šiklo víc druhů bund. Ono město jako celkově je takové prázdné. Mimo hlavních misí je tu jen pár miniher, všechno ale jednoduché casual blbinky, jako je páka mezi členy gangu, poker a už klasický kulečník. Zabaví na 5 minut ale pak už jen šeď a nuda. Navíc u páky hrozí nebezpečí pro myš :). Musím pochválit docela širokou škálu motorek a hlavně velmi vylepšená ovladatelnost. Pořád je ale docela lehké spadnout.Dále můžete plnit vedlejší mise pro kámoše přes mobil, jako je kradení motorek či aut a nebo klasické vystřílení něčeho. Docela významným "vedlejšákem" jsou války gangů, které mi ale u TLaD přišly vyloženě iritující a zdlouhavé hlavně díky tomu, že před každým spuštěním je nutná motorka. Problémem je, že vás na motorce nehorázně rychle nepřítel sundá, takže u mě to vypadalo tak nějak takhle: Šlohnul jsem (či přivolal mobilem) motorku, najel na misi, animačka, slezl jsem z motorky, šlohl auto, vystřílel gang a zase znova. To celé 25x, + asi 10x jsem to nepřežil a chvílema jsem dokonce mlátil vzteky do stolu. Samozřejmě je dělat nemusíte, ale já to chtěl napoprvé kvůli archievmentu.

Datadisk přidává pár nových nezajímavých aut a bouchaček. Tyto nové zbraně jsem moc nevyužil, snad jen atomatickou pistoli.

Bohužel se mi ale nevyhnul docela veliký bug. Musel jsem až zagooglovat a všiml jsem si, že byl už i na původní Xbox verzi hry. Týkalo se to jednoho telefonátu, který měl spustit následující misi. Bohužel mi ale dlouho nikdo nevolal a až na netu jsem se dočetl, že nejdřív musím nějaký svý přátelé vytáhnout ven (třeba na chlastačku) a pak teprve se mi dotyčný ozve. Na tomhle jsem se zasekl na pár hodin a docela mě to nakrklo. Jinak jsem si závažnějších chyb nevšiml. Naštěstí můj oblíbený bug s houpačkou z předchozí hry zůstal. A konečně jsou tu checkopinty...

Detaily, které mě překvapily: Do hry je přidán šum a HUD je ve stylu motorkářů.

Verdikt: The Lost and Damned je lehce nadprůměrný přídavek, čekal jsem o hodně více. 75%

"BROTHERS FOR LIFE, LOST FOREVER"


Balada buzeranta Tonyho

Hlavním hrdinou tohoto datadisku je Luis Lopez, bodyguard plnící špinavou práci pro svého svého přihřátého šéfa Tonyho. Postava Luise mi přišla o mnoho osobitější než u TLaD. Příběh jako celkově není opět žadná sláva (klasické klišé o přátelství, zradě a drogách), ale cutscény jsou tady naprosto geniální a drtivě překonávají předchozí dva díly (nevím jak to nazvat, prostě základní hru a datadisk). Všichni hláškujou jak o život, situační gagy jsou výborné díky bezchybné kameře a animaci. To mě překvapilo hned zpočátku, protože jsem po TLaD od TBoGT moc nečekal. Balada buzeranta Tonyho je velmi odlehčený přídavek a brutálně zábavný.

Teď něco o misích. Čekal jsem další várku stereotypních honiček a vyvražďovaček. To jsem se ale šíleně zmýlil. Ve variabilitě misí TBoGT kraluje a dokonce hravě překonává předchozí dva příběhy. Mise jsou rychlejší, výbušnější a epičtější. Tu mučíte trefováním do koulí člověka přivázaného k vozítku golfovým míčkem, tu hopsáte po vlaku a kropíte po policejních helikoptérách, tu vylezete na vrchol věžáku a následně skočíte dolů. A tímto se dostávám k velmi důležité věci a tou je padák. Konečně je tu! A je výborný. V 1/3 misí v TBoGT hraje hlavní roli padák (v 1/2 helikoptéra). A je to s ním sranda. Snad bych vytknul trochu prudké ovládání a tím občas horší přesnost v dopadu, ale to by snad mohl opravit další patch. Po městě se nachází 20 různých aktivních míst pro seskočení. To jsem si užíval. Bál jsem se, že jinak ho nebudu moci používat. Obava nebyla oprávněná. Padák naleznete ve vašem savehousu zadara po dokončení první mise s ním.

Dále tu máme závody, tancování v klubech, rvačky, chlastání (zkuste se opít do němoty), management klubu (vedlejší mise) a konečně zábavné války gangů (25 pro archievement, celkem ale 50... já jich udělal jen těch 25). Zde jsou mise o mnoho lépe navrženy. Tomu také napomáhají výborné nové zbraně jako je: pistole s ohromnou sílou, těžký kulomet, nová sniperka, brokovnice se zápalnými náboji (pro rychlou likvidaci okolních aut), přilepovací výbušniny a moje vytoužená P-90, kterou jsem používal asi nejvíce.

Bohužel jsem pociťoval místy opravdu vysokou obtížnost. Opravdu ale jen místy, některé mise jsem dal bez mrknutí oka a některé byly opravdu iritující. Hlavně díky změněné AI, která páchá sebevražedné náběhy, které se fakt občas nedají ustřílet (viz mise v klubu ke konci hry). Podobně je to i s policajty, protože na 1 hvězdu jsou již opravdu dotěrní, až to občas lehce otravuje. Ještě mi vadil debilní sestřih hlavního hrdiny a neviditelnej budík v savehousu :).

Detaily: Celá hra, včetně HUDu je v buzi stylu a proto to někomu může vadit. Na mapě jsou Tonyho kluby. Klasický hetero a pak jeden homo se zajímavou minihrou. Mě osobně zpočátku nehorázně bavilo jentak se poflakovat po klubech a zkoušet nové featurky.

Verdikt: TBoGT je pro mě jeden z nejlepších datadisků co jsem hrál. Překonává původní hru v několika směrech, doplňuje pár věcí a je opravdu velmi zábavný, byť docela krátký. Dostává zasloužených 95%.


Jelikož ale jsou to hry dvě, průměr mi dává 85%. Bohudík (a nebo bohužel?) jsem člověk hodný, a za TLaD přimhouřím oko a dám trochu víc. Celkem tedy 90%.

Pro: hratelnost, příběhy, trvanlivost, vedlejší mise, geniální cutscény (místy i velmi odvážné) a atmosféra, zbraně a vozidla, padák, prolínání dějů, po dohrání se hlavní mise dají z mobilu opakovat, vyladěné checkpointy, naprosto kulervoucí konce

Proti: první přídavek je slabší, naprosto debilní bug znemožňující dohrání TLaD (ne u všech hráčů), stále špatná optimalizace, u druhého přídavku místy vyšší obtížnost, délka, chybí čeština (ale díky ne moc náročné angličtině se dá příběh docela pochytit)

+28