Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
H34D

H34D

Vojtěch / ČR - kraj Praha

Komentář

Přejít na komentáře

Black Mesa

  • PC 85
Half-Life čerstvě po deváté dohraný, když v tom vyjde Black Mesa, co si počít? Inu, nedá se nic dělat, musím se obětovat a ponořit se do životního příběhu nemluvného Gordona Freemana po desáté… Přiznám se, že dění okolo Black Mesy jsem vůbec nesledoval, nevěděl jsem, že podobný projekt je ve výrobě, netušil jsem ani, že datum vydání se prodlužovalo celé tři roky, takže jsem čekal pouze rutinní, fanouškovskou a tedy amatérskou konverzi starého známého Half-Lifu do nového grafického kabátku. O to příjemněji jsem byl překvapen kvalitou i kvantitou práce, jež byla na tomto úžasném projektu odvedena.

Black Mesa není jen otrockou předělávkou, či konverzí, vnímám ji jako komplet novou hru, která „pouze“ využívá příběh a lokace Half-Life 1. Nová totiž není jen grafika, neboli engine, ale i design úrovní, téměř všude se dá narazit na drobná vylepšení, tweaky, updaty, nové změny, přeuspořádání, detaily… Hodně detailů. Dokážu si jen představit s jakou herní láskou a zápalem pro dobrou věc se na Black Mese pracovalo. Skutečně, hraji hru po desáté a najednou mi nepřijde v ničem okoukaná, všude je něco nového, nebo drobně jiného, co si užít.

Mezi největší změny řadím překopání vlakového levelu „On a rail“, je sice zkrácen, ale působí tak mnohem více zábavně a intenzivně, již žádné bloudění a přehazování vyhýbek, narazíte na jeden nový, zajímavý „logický“ (v rámci možností) úkol a pak je to už jen čistá řež a postup vpřed. Malinkých zkratek se nachází ve hře více, řekl bych, že sem tam vypadne z herní stopáže několik desítek vteřin. Naopak ale závěrečná Lambda Core, která je taktéž podstatně změněna, mi teď připadala delší. Mám na mysli část s aktivací pumpy a spuštění chladícího systému. Tato změna už ale neproběhla k lepšímu, jako prostě k jinému. Celkově síla hry tkví zejména v začátku, resp. první polovině, podstatný propad kvality jsem však nezaznamenal.

Herní elementy jsou samozřejmě co nejvěrnější předloze, pouze mp5 je nyní podstatně použitelnější (přesnější, snad i účinnější), naopak laserová Gauss gun se mi zdála jaksi neomalená/nedomrlá. S celkovým hodnocením jsem si byl jist devadesátkou, ovšem musím říct, že absence Xenu mě hodně zklamala, četl jsem, že prý bude přidán časem, nicméně osobně bych preferoval klidně znovu posunout datum vydání a počkat až bude hra kompletní… Takže třeba potom zvýším.

PS: A na multiplayer na Crossfire se těším jak panic pipboy na první sex!

HW: Minimum: Athlon 3000+, 1 GB RAM, GF 6600LE/Ati 9500 / Doporučeno: C2D 2.4 GHZ CPU, 1 GB RAM, GF 7600/Ati X1600
+23(24-1)