Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
flack007 • Most (ČR - kraj Ústecký)

Komentář

Přejít na komentáře

Grand Theft Auto IV

  • PC 65
Věděla jsem, že po dohrání GTA: San Andreas bude složité překonat můj zážitek, ale přesto jsem přesvědčeně čekala, že se to tomuto čtvrtému pokračování povede. Když jsem se totiž dívala na ukázky a trailery ze hry, věděla jsem a byla si stoprocentně jistá, že Rockstar odvede skvělou práci a já si sednu na zadek. Jenže se to nestalo.

Vzpomenu si na první zapnutí hry a prvotní zklamání, které nevymažu z paměti dodnes, proto jsem ho schopná vyjádřit v komentáři. Nezapomenu na ten první WTF pohled na hru, kdy si člověk u pár prvních misí myslí, že se něco zlomí, ale ono nic. Nuda, kterou charakterizuje tenhle díl nelze vyjádřit a musí si jí zažít. Teda hlavně po dohrání San Andreas, Vice City nebo pátého dílu. To je labůžo, panečku. Takovýhle propad čekal asi málokdo.
Něco tak nudného, absolutně bez nějaké špetky sebereflexe nelze snad považovat za pokračování do této série. Ten Srbák Niko nebo co to byl, pro mě jedna z nejhorší a nejotravnějších postav historie, ty úkoly a vedlejší mise naprosto tuctové a příběh, který absolutně neodcejpá. Město šedivé, depresivní, a sice plné aut a lidí a přesto úplně prázdné. Kde jsou všechny ty různorodé aktivity z minulých dílů? Kde jsou ty charakterní postavy, které měly koule za to vzít (viz. Trevor z GTA:V nebo Smoke ze San Andreas).
Co je ještě horší než to, že je to nuda? Že i DLC Episodes from Liberty City měly víc do sebe a já se u nich daleko více bavila.

Odpustila bych hře všechny ty prvotní porodní bolesti. Games for Windows Live, pády FPS, pády samotné hry, náročnost na herní mašinu nebo nutnost nastavení na úplně minimální detaily, aby se člověk vůbec podíval dál než na první honičku v autě. Odpustila bych i různá příběhová klišé, které jsme viděly stokrát jinak.
Neodpustím to, že si nemám chuť už hru nikdy zapnout. Nechci tohle všechno zažívat znovu, nemám prostě zájem. Hra mě nechala bez kvalitního zážitku a je to prostě divné, když si radši znovu zahraju o šest let starší Vice City, které je graficky úplně jinde.

Hře dávám mírně nadprůměrné hodnocení, protože přes všechny ty věci, co mě nebavily, tak bylo pár, na které prostě nezapomenu. Město mělo svou atmosféru a byla zábava ho objevovat. Byla zábava seznamovat se s dalšími postavami, protože všechny byly daleko zábavnější a propracovanější než samotný hlavní hrdina. Bavilo mě hledání easter eggů, kterých je ve hře opravdu spousty. Bavilo mě projíždět se městem a poslouchat u toho rádia, stejně jako tomu bylo u San Andreas, kde ovšem byly daleko lepší písničky. Bavilo mě hledání různých dopravních prostředků a možnost je řídit. Jízdní model byl o něco vylepšený a sedl mi. Nezapomenu na využívání internetu, seznamování se dívkami a tu možnost využít mobil. Bavilo mě využívat telefon a dělat si srandu z okolí, policistů a jiných záchranných složek. Bavily mě některé aktivity, kterých je ovšem o poznání méně, než v San Andreas.
Díky tomu, že hra se už nenese v tak humorném prostředí, tak se mi odcizuje a já prostě nejsem schopná přes všechno to negativní, dát GTA:IV druhou šanci. Člověk, tedy hráč, si najde něco co ho bude bavit (srážení chodců, střílení do lidí, utíkání policistům, hledání easter eggů, používání internetu, telefonování na 911,..), ale netrvá to věčně a po chvilce to prostě omrzí.
Ach jo.
+22