Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Ve stínu havrana

  • PC 50
Tato slovenská adventura mě v době vydání minula, ale nedávno jsem zjistil, že je dostupná na Steamu a tak jsem se rozhodl tento svůj rest napravit.

Vzhledem k celkovému pojetí hry a také k jejímu datu vydání jsem od příběhu neočekával nic extra, i tak je pro mě právě příběh tou nejhorší stránkou hry, což je u adventury celkem průšvih. Vše se tak dá jednoduše shrnout do jedné věty: "je to divný". Divné postavy, podprůměrné dialogy, nad kterými se ale dá přimhouřit oko a hlavně postup hrou, který je často nelogický a zkrátka: divný. Chápu, že v době vydání byla úroveň příběhů v česko-slovenských adventurách trošku jinde, takže je to potřeba je brát s rezervou, nicméně hraní mě prostě moc nebavilo a měl jsem časté nutkání hru nedokončit. Ale nakonec jsem se překonal a s občasným koukáním do návodu jsem hru dohrál s tím, že samotný totálně divný konec jsem vůbec nepochopil

Naopak ale musím pochválit audiovizuální stránku hry. Ručně kreslená grafika a animace vypadají pěkně, hra má dobrý old schoolový styl. Do toho hraje na pozadí příjemná hudba. Ale to, co si budu ze hry asi jako jediné pamatovat, bude český dabing. Ten kompletně namluvil Jiří Lábus a já z něj mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu je vidět, že se pan Lábus hodně snažil dávat různým postavám trochu pozměněné hlasy. Na stranu druhou jsem měl po čase problém podle hlasu rozpoznat, kdo zrovna mluví. Zvláště když bylo na jedné obrazovce více postav, což teda naštěstí nebylo zase tak často.

K samotné hratelnosti pak kromě zmíněných občasných divných postupů nemám žádné významné výhrady. Snad jen ta akční pasáž v úplném závěru hry nepůsobila moc dobře. Musím ale pochválit možnost rychlých přesunů hlavní postavy. V případě záseků a zkoušení všeho možného se tak zbytečně nezdržuje čekáním, než se postava dobelhá na požadované místo. Tato vlastnost nebývala zase tak častou zvyklostí u jiných her své doby, takže si jejího použití zde cením.

Celkově se hrou nejsem moc spokojený především kvůli jejímu příběhu a ne moc povedené hratelnosti. Rozhodně se dají najít lepší adventury z této doby.
+25