Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Jan Maršík • 38 let • Freelancer • Dubaj - UAE (Zahraničí)

Komentář

Přejít na komentáře

Dead Island Riptide

  • PC 70
Pomalu ale jistě nám přišlo teplé počasí. Na dovolenou to však ještě není a proto se hodí, že přišel Techland a přinesl nám další porci zábavy z jejich mrtvého ostrova. Je tam opět krásně, nicméně občas zaprší a to jak hektolitry krve, tak vody.

Abych uvedl na pravou míru, o co se jedná, není to plnohodnotný druhý díl, ale takové velké pokračování, DLC chcete-li, které se motá opět na dosti podobném ostrově, který jsme mohli spatřit již v prvním titulu. První ostrov, na kterém jsme se mohli procházet nesl název Banoi a skončilo to tak, že jste si prosekali cestu až do vrtulníku v němž jste následně letěli vstříc světlejším zítřkům. Jenže co čert nechtěl, během cesty došlo téměř palivo a jako náhodou plula kolem obrovská loď, na které jste byly nuceni přistát. A tam také začíná váš nový příběh. Pokud jste si tedy myslely, že jste unikly o fous smrti, jste na omylu. Pakliže jste původní titul nehrály, úvodní animace vás do něj pěkně zasvětí a seznámí i s postavami. Na zmíněné lodi potkáte pána jménem Frank Serpo, který ví, že jste imunní. No rád by provedl pár testů, což se vám nemusí moc líbit, ale na výběr nedává. Jste vrženi do uzavřené kajuty a čekáte na svůj nový osud. Zde se setkáte s novou postavou, jménem John, který dříve sloužil u Australské armády a je expertem na kontaktní boj, což jak samy uznáte, se bude jistě hodit. Spolu s ním bude na výběr opět raper Sam B, který mimo jiné do hry přinesl také nový singl, dále Xian, Purna a Logan. Je zde možnost si importovat postavu z minulé hry. Já jsem ale šel do Johna abych zjistil jak moc dobrý na boj z blízka je. Pokud tak učiníte, začínáte na levelu 15. Jak už to tak bývá na lodi se stane řada událostí, které vedou ke ztroskotání lodi na ostrově Panai, který sousedí s již zmíněným Banoiem a začínáte na novo.

Těšit se můžete opět na procházení po malebném ostrově, prohledávání různých lokací či jízda autem po pláži. Mise a jejich stavba se dost podobá původní hře. Začínáte tedy na ostrově, posléze se přesunete do hlavního města, které zde nese název Henderson a pak už finální cesta pryč. Mnoho se toho od minule nezměnilo, to je pravda. Nicméně hra byla už dříve zábavná a je na tom pořád stejně. V určitých lokacích se nachází možnost rychlého cestování, což se hodí, protože chodící mrtví se stále obnovují, to je na jednu stranu otravné, na tu druhou můžete neustále zvyšovat level. Ten si ale nezvyšujete samy a s každou další úrovní se zlepšují i zombie. Na tento styl jste mohli narazit už například v sérii The Elder Scroll. Po ostrově se opět nachází spousta sběratelských předmětů, různé audio záznamy, pohlednice či předměty pro vedlejší mise. Těch je zde opravdu velká škála, ale časem se začnou opakovat. Většinou se jedná o přines tohle, prozkoumej tamto, nebo zjisti co se děje po okolí. Hra nabízí celkem přes 60 úkolů, když budu počítat hlavní i vedlejší, takže pokud máte rádi pomáhání lidem v nouzi, přijdete si na své.

Hra vám nabídne opravdu velkou spoustu zombie, celkem přes dvacet různých druhů. Zabíjet je můžete nekonečnou zásobou zbraní, a pokud vás přestane bavit obyčejná pálka, tak si na ni přiděláte hřebíky. Zdá se to málo? Můžete z ní udělat elektrický drtič kostí. Možností jak svoje zbraně vytunit je tady opravdu velká škála. Docílíte toho tak, že budete sbírat různé lepící pásky, ostří nože, baterky, dráty atd., které se nacházejí v každé druhé batožině či polici v již neobydleném pokoji. Prozkoumávat se tedy vyplatí. Když už si tedy vyrobíte zbraň podle svého gusta, nesmíte zapomenout na její údržbu, protože jinak se brzy rozsype. To ale není žádný problém, protože po ostrově se nachází kupa ponků. Časem se dopracujete ke střelným zbraním, které sice trpí nedostatkem munice, nicméně ve velké většině případů stačí jedna kulka do hlavy a je vymalováno. Aby jste mohli svoje zbraně vylepšovat či si vyrábět vlastní munici, budete potřebovat schémata výroby, které se válí všude možně.

Soubojový systém je velmi chytlavý a tvoří hlavní náplň hry. Máte zde ukazatel staminy, který mizí, pokud mlátíte hlava nehlava. Jakmile dojde, postava odmítá dál bojovat a nemá sílu ani na útěk. Je tedy dobré vaše útoky dobře plánovat a rubat na nejvíc bolestivá místa. Mě se například vyplatilo se rozběhnout, skopnout mrtvolu na zem a následně jí uštědřit úder do lebky. Zbraně se dělí na tupé (palice, kladivo), sečné (sekera, samurajský meč), střelné (pistole, puška) a ruční (boxer, drápy). Jejich používáním se automaticky vylepšuje jejich účinnost, či výdrž. S každou další novou úrovní lze také vylepšovat sama sebe. Zvětšit si tak staminu, naučit se nové bojové kopy, či levnější penalizaci za smrt, která je zde všudypřítomná. Nevyhne se ji nikdo a dokonce ani vy. Postih za ní stojí kupu dolarů, které pečlivě sbíráte, nic víc, nic míň. To, že by jste se náhle ocitly daleko od místa, kde jste zemřeli tady nehrozí. Autosave je zde tedy dobře proveden. Samy však ukládat nemůžete, a pokud třeba zkoníte misi, už nemáte možnost jí znovu hrát.

Optimalizace hry je na štíru, není totiž vůbec náročná ale je špatně zpracovaná, takže se místy dokáže trhat i když k tomu nemá sebemenší důvod. Bugy jsou zde na denním pořádku, takže doporučuji ihned po instalaci update. Někde jsem četl, že hra je velmi nestabilní a padá, mně se to však ve verzi 1.4.0 nestalo ani jednou. Od minulého titulu bych tedy řekl, že je to krok kupředu, protože původní Dead Island nebyl chvíli po vydání vůbec hratelný. Umělá inteligence je na tom špatně, zombie jsou sice tupé, ale až takhle by být nemuseli. Setkat se zde můžete například s mrtvolákem, který se na vás rozběhne, ale v půlce cesty si to rozmyslí a běží jinam, aby následně zjistil, že vlastně běžel za vámi. Vypadá to směšně a kazí to atmosféru hry, která je jinak místy velmi hutná. Dopomáhá jí k tomu i zvuková stránka hry, která sedne jako ulitá, tmavé kouty, či prolézaní staré Japonské pevnosti, která se používala za války pouze s pomocí světlic, které mají tendenci velmi rychle vyhořet.

Délka hraní se šplhá téměř ke dvaceti hodinám, pokud prolezete, co se dá, a splníte velkou většinu úkolů. Pakliže se budete věnovat pouze hlavní dějové linii, odečtěte si zhruba osm hodin. Kvalita příběhu se drží striktně průměru, místy působí směšně, jindy zase dokáže divy. Komu tedy hru doporučit? Pokud se vám minulý počin líbil, tohle je pro vás naprostou nutností. Jestliže vás minul, určitě stojí za vyzkoušení, a kdo ví, třeba si díky tomu pořídíte i starší kousek. První Dead Island pro mě byl osmičkovou hrou, tento dostane o bod méně díky tomu, že nepřinesl nic nového. Příště už by Poláci ze studia Techland mohli přinést alespoň nové prostředí a postavy.

Pro: - Pestrý a velký ostrov - Mnoho vedlejších úkolů - Soubojový systém - České titulky

Proti: - Hra je propletená sérií chyb - Nic nového pod sluncem - Kooperativní multiplayer

+5 +6 −1