WorldShift

04.10.2008

Real-time strategie Worldshift se odehrává v daleké budoucnosti po velké katastrofě, při které se útvar Shard Zero srazil se zemí a vyhubil téměř celé lidstvo. Přeživší rozdělil na 3 hratelné frakce, které stojí proti sobě: potomky původních lidí, obyvatele nakažené útvarem Shard Zero a The Hive - tajemné bytosti, o kterých není nic známo.

Důraz je zde kladen na kooperaci a hráč si bude moci za pomoci předmětů a artefaktů, které nalezne na svých taženích, modifikovat jednotky své armády - tento způsob nahrazuje klasické vývojové stromy v jiných strategiích.
Hra se pyšní akčními souboji na mnoha lokacích planety. Důležitou složkou hry je i propracovaný multiplayer.

Posledné roky žáner RTS veľmi upadol, málo titulov, ktoré v tomto období vyšli dosahujú svojimi kvalitami úroveň stratégii, ktoré vyšli cca. desať a viac rokov dozadu. Jednou z hier, ktoré sa pokúsili presadiť bol aj Worldshift, no podarilo sa mu to ?

Hneď môžem povedať, že nie, opakuje sa to, čo sa stalo súčasťou dnešnej doby, pozerá sa na grafiku a to, že všetko ostatné nestojí za nič sa už neberie do úvahy a potom výjdu hry ako Worldshift.

Hra vás na úvod prekvapí krásnym introm a vy si hovoríte, to bude ale super hra, konečne niečo poriadne a potom si pred spustením kampane najprv zapnete skirmish. A z prekvapenia je hlboké sklamanie.

Bližšie k skirmishi – máte jednu budovu, ktorú môžete dvakrát upgradnuť a budujete z nej nové jednotky, k tomu vám pribúdajú suroviny a pre ich vyšší prírastok si musíte obsadiť ďalšie stanovište, kde si vybudujete ďalšiu takúto budovu, k tomu stojíte proti nepriateľovi, ktorý sa snaží o to isté, okrem toho po mape pobehujú neutrálni nepriatelia, ktorí napádajú obidve zúčastnené strany, máte možnosť vyrábať 4 druhy jednotiek plus veliteľa, ktorí môže povolať 4 ďalších sekundárnych veliteľov, jednotliví velitelia majú určité podporné schopnosti.

Za odohrané misie získavate bonusy v podobe vylepšení pre jednotlivé jednotky pre hociktorú z 3 rás.

Jednotlivé rasy sú kompletne odlišné aspoň čo sa týka vzhľadu vojakov a veliteľov, inak sú pomerne vyvážené a ich štatistiky závisia od vylepšení, ktorými ich vybavíte.

Po prvotnom sklamaní sa môžeme pustiť do kampane, opäť si môžeme pozrieť ďalšie úvodné video a pustiť sa do hry. Zásadným rozdielom medzi skirmishom a kampaňou je ten, že počas kampane nebudete mať nikdy základňu, len vopred určených vojakov, ktorí sa vďaka schopnosti veliteľa dajú raz za čas doplniť.

Vašou úlohou sa tak vo väčšine misií stáva prejsť z jedného konca mapy na druhú, aby ste tam mohli zlikvidovať nejakého bossa, resp. po ceste niečo aktivovali. Hra už po niekoľkých misiách začne byť stereotypná až frustrujúca. V hre nemáte žiaden panel príkazov, len panel schopností, takže len vojakov posielate ďalej resp. prikážete im zaútočiť a tu je jeden z problémov, v hre je fakt umením vojakom prikázať útočiť, skôr kliknete mimo a oni sa namiesto toho, aby bojovali, rozbehnú oproti nim.

Taktiež hra ignoruje okolité objekty prostredia, jednotky prechádzajú cez budovy, kryštály alebo stromy, našťastie nestáva sa to až tak často, ako chyby v pathfindingu, keď sa vaše jednotky môžu dostať na určité miesto, ale naspať už nevýjdu alebo musíte klikať po malých kúskoch, aby ste niekde vaše jednotky presunuli.

Hra sa nedá ukladať, pokiaľ z nejakého dôvodu prehráte začínate od posledného aktivovaného checkpointu, čo by až tak nevadilo, keby sa vám automaticky obnovili použité schopnosti, skrátka pokiaľ ste mali pri aktivovaní checkpointu nabitú schopnosť povolania posíl a potom to neskôr použijete a aj tak prehráte, tak po načítaní checkpointu máte túto schopnosť vybitú a vy tak môžete čakať na jej nabitie, keďže viete, že aj s tými posilami ste neboli schopný danú misiu úspešne dohrať, nič iné ako čakať vám neostáva.

Môžete sa spoľahnúť, že mnohé misie budete opakovať a opakovať a tak stále dokola, lebo vždy sa stane, že vám nejaký veliteľ zomrie skôr ako na neho stihnete použiť schopnosť ozdravenie medzi všetkými tými nepodstatnými schopnosťami.

A keď si myslíte, že ste vyhrali tak opäť omyl, Worldshift má záhadnú schopnosť respawnovať nepriateľov za vaším chrbtom aj do nekonečna.

Dosť dlho si budem spomínať na súboj s pavúčou kráľovnou, to bol fakt nekonečný súboj, na viac po asi desiatom pokuse mi hra začala tak sekať, že som ju musel vypnúť a danú misiu samozrejme hrať od začiatku... fakt úžasné.

Pokiaľ sa vám podarí ako aj mne dopracovať sa až k záveru, tak si môžete pogratulovať, ale tak ako celý príbeh okolo aj záver nestojí za nič. Napriek tomu, že som hru hral skoro 11 hodín, si z príbehu nepamätám absolútne nič, keby aspoň medzi misie vložili nejaké to video, ale nie, namiesto toho, je tu len krátky opis situácie, z ktorého vám ľahko ujde pointa toho, čo sa vlastne stalo aj keď je to aj tak vlastne nepodstatné.

Zvuková stránka hry ma už vôbec nenadchla, celkové ozvučenie je fakt divné, aj keď mám zvuk na maxime tak hlas postáv neustále kolíše, až tak, že máte pocit, že vypadol úplne.

Celkovo pokiaľ sa raz rozhodnete túto hru nainštalovať len kvôli singleplayeru ako ja, tak si to dobre rozmyslite. Pokiaľ vám záleží na vašom zdraví, odporúčam nainštalovať niečo iné, urobíte tak vážne lepšie ako strácať čas pri tomto „veľdiele“...

Pro: grafika, úvodné videá

Proti: respawn nepriateľov, bossovia, mizerný príbeh, obnovovanie schopností, pathfinding, checkpointy, chýbajú príkazy, ignorovanie objektov na mape