Vietnam: Black Ops

27.09.2000

Jako jediný člen komanda Black Ops přežijete havárii helikoptéry a jste zajati. Vzápětí se však z bambusového vězení probijete ven a musíte na vlastní pěst dokončit těžký úkol, zabít vietnamského generála.

Vietnam: Black Ops je FPS zasazená do války ve Vietnamu (1964-1975). Hra obsahuje devět úrovní, ve kterých vám po krku půjdou čtyři druhy nepřátel. Kromě nože máte k ruce dva druhy automatických pušek (AK-47, M-16), kulomet M60, granátomet, raketomet a odstřelovací pušku. Celkově vzato toho hra příliš nenabízí. Délka, inteligence nepřátel a design map prozrazují její budgetový původ.

Vietnam : Black Ops je jednou z hier, na ktorú sa fakt po polroku od jej odohrania, píše komentár strašne ťažko... neviem či to bude takmer bezvýznamným príbehom alebo tým, že sa dá dôjsť k úspešnému záveru za ani nie hodinu a pol...

Takže čo nám V:BO ponúka ? V hre sa zhostíte úlohy amerického vojaka povereného úlohou zneškodniť veliteľa Severovietnamcov. No ako vždy sa jednoduchá misia musí pokaziť hneď na začiatku a váš transportný vrtulník je zostrelený... Prebúdzate sa vo vietnamskom väzení, ktoré je hneď na úvod bombardované, čo vám pomôže pri úteku. Zvyšok je už len na vás a tak máte možnosť prejsť sa niekoľkými lokáciami cez vietnamský tábor, džungľu, polozrúcanú oblasť a na záver starovekým chrámom.

Hru začínate klasicky s nožom a postupne sa váš arzenál rozrastá cez akčko, M16, ostreľovaciu pušku, guľomet, granátomet a raketomet. Využitie ťažkých zbraní je však v hre skoro nulové, keďže vašimi nepriateľmi bude výlučne pechota. Všetci nepriatelia vyzerajú skoro rovnako a vy takto narazíte na 3 typy nepriateľov - klasických strelcov, ostreľovačov a na moje počudovanie kamikadze vojakov vyzbrojených granátmi. Čo ma ale sklamalo najviac bolo zlikvidovanie nášho cieľa... až do poslednej chvíle som nevedel, že som zabil práve veliteľa, keďže aj ten bol úplne totožný ako rádoví vojaci.

V:BO ale pôsobí klasickým doomovským štýlom, takže hra je skôr zameraná na skákanie cez prekážky a hľadaní cesty ako pokračovať ďalej. V lokáciách tak okrem nepriateľov môžete naraziť na nejaké tie skryté pasce, nastražené bomby alebo míny. Záverečné oblasti však pôsobia skôr akoby boli určené pre Indiana Jonesa. Snaha o zbytočné (jednoduché) logické hádanky sa ale aspoň kus cení a dokáže pobaviť.

Za jediný výrazný plus hry považujem počítadlo zabitých nepriateľov, tak som aspoň videl ako náš "Rambo" dokáže za hodinu a pol zlikvidovať skoro 350 nepriateľov.

Pokiaľ by som mal V:BO zhrnúť, tak určite sa dá povedať, že sa jedná o old school záležitosť a pokiaľ vám už v novodobých hrách lezie na nervy to večné vodenie za ručičku a máte chuť na trochu čistej akcie, ktorá viete, že vám veľa času nezaberie, tak sa do tejto hry oplatí pustiť, inak V:BO toho veľa neponúkal v čase vydania a tak je tomu aj dnes.

Pro: počítadlo zabitých nepriateľov

Proti: dĺžka hry, takmer nulový príbeh