K sérii Tropico jsem se dostal velmi pozdě, až v roce 2018. Vůbec nechápu, jak jsem mohl tuhle skvělou satirickou budovatelskou strategii ignorovat tak dlouho a je mi stydno! Když jsem na Atari hrával slavnou textovku "Diktátor", říkal jsem si, že by bylo skvělé, když tomu jednou dá někdo nějakou grafiku a udělá z toho plnotučnou strategii. A stalo se.

Koho bavily věci jako SimCity, série Anno nebo Caesar, ten se tady bude mít jako prase v žitě a rovnou může dát výpověď v práci a vyplnit rozvodové papíry. Není to hra na pár posezení.

Cílem každé mise v kampani nebo "nekonečné hry" ve volném režimu je vybudovat na zaprděném karibském ostrově plném šutrů a chýší z vlnitého plechu prosperující státeček, kde budou všichni žít v hojnosti, bezpečí, kultuře a blahobytu a který bude respektován světovými velmocemi. Těch je ve hře hned pět: USA, SSSR, EU, Čína a arabské země Středního Východu. Chcete-li to někam dotáhnout, musíte dobře vycházet se všemi, ale hlavně pak s USA a SSSR. Ty vám občas pošlou nějakou tu finanční pomoc a nebo vás zadupe do země jejich invazní armáda, pokud si je rozzlobíte. Na vašich vztazích s velmocemi závisí i úspěšnost vašeho exportu a dovozu nedostatkového zboží a komodit. Když v prohlášení veřejně odsoudíte čínskou okupaci Tibetu, tak vám americký zmocněnec bude tleskat, ale čínské obchodní lodě se vám vyhnou obloukem. Což je průšvih, protože máte zrovna plné sklady konzervovaného ananasového kompotu, který jinak nikdo jiný skoro nekupuje, a na nové farmy na jiný druh ovoce nemáte peníze. Vztahy s velmocemi pak ovlivňují i vaší vnitřní demografickou situaci ve státě, protože vaše ovečky jsou rozděleny do spousty různých frakcí.

Frakce obyvatel zahrnují snad všechny myslitelné nálady ve společnosti. Máte tu ortodoxní katolíky, komunisty, kapitalisty, ekology, nacionalisty, intelektuály, militaristy a další. Obvykle však dospějete k závěru, že se nejde zavděčit všem, protože jejich požadavky jsou silně protichůdné. Zatímco lidé se chtějí bavit a požadují ve městě kabarety a bordely, věčně ožralý předák katolické církve ale naopak požaduje jejich zbourání, protože mu nikdo nechodí do kostela a všichni čumí na hanbaté barmanky. Kapitalisté chtějí stavět továrny a doly, ale tím rozzuříte ekology. Nacionalisté požadují zastavení migrace, ale vám pak zase budou chybět dělníci v zemědělství a průmyslu. Armáda po vás chce novou základnu, ale z té budou mít osypky místní intelektuální sluníčkáři. Ti by raději místo toho novou rozhlasovou stanici a výnos o registrovaném partnerství, z čehož má pěnu u huby pro změnu katolická církev, a tak volá po zákazu antikoncepce či pálení knih. Když nějakou frakci rozzuříte, začnou její přívrženci organizovat demonstrace, páchat trestnou činnost a časem vytvoří povstaleckou armádu, která vás bude napadat. Tedy pokud včas nezasáhnete a nenecháte je zatknout, popravit nebo se jim za přispění vaší tajné policie nestane nějaká opravdu "nešťastná nehoda"... Ve volbách si pak sestavíte vlastní volební projev a kampaň, a když to náhodou nevyjde, jste přeci karibští diktátoři ze staré školy, tak si ty hlasy prostě holt přepočítáte "tak nějak po svém" :)

Zní to takhle možná složitě a úmorně, ale je to fantastická zábava! Způsob řízení ostrova a výstavby je intuitivní a snadno pochopitelný. Hra vám dává obrovskou variabilitu v konání. Zaměříte se hlavně na cestovní ruch? Nebo na průmysl? Nebo na zemědělství? Způsobů, jak vydělat peníze, je mnoho. A když dojdou a vaši lidé žvýkají v lese kořínky, tak si necháte postavit humanitární tábor OSN, povolíte test jaderných zbraní u pobřeží, nebo si poradíte jiným ze stovek různých způsobů. Můžete jít tvrdě jednou cestou a udělat ze svého ostrova tvrdou vojenskou diktaturu nebo kapitalistický ráj, ekologický skanzen nebo jednu velkou průmyslovou zónu. Postavíte na jediném plochém kousku pobřeží turistickou zónu, nebo rybářské přístavy nebo obrovskou rafinerii - vše najednou se vám tam ale nevejde. Takže si musíte hodit mincí... A nebo si vyberete od každého kousek a pak budete balancovat jako při chůzi po laně nataženém mezi dvěma paneláky.

Ve hře se vyskytují i náhodné eventy, kterým se nevyhnete, ale i questy, které můžete či nemusíte přijmout. Přírodní katastrofy, havárie tankerů, studená válka, požadavky mocností "Dovez rum na XII. sjezd komunistické strany a dostaneš bonusové peníze", můžete si postavit burzu a pronajímat různé provozy a budovy, a nebo si dáte bibli pod polštář a uděláte nějakou úchylnou realizaci Revolučního státu Henryka Laholy.

Detailnost a komplexnost herních mechanismů mne uchvátila, stejně jako technické zpracování, které je výtečné. Máte k dispozici plně 3D volně otočný a sklápěný pohled, který můžete zoomovat od úrovně "chodím mezi lidma" až po satelitní "overview" (co by za to dalo takové Anno, že?). Hru provází veselá skotačivá hudba v karibském rytmu, která se k tématu skvěle hodí a neotravuje ani po dlouhých zimních večerech v kampani.

Tropico se hraje opravdu příjemně. Můžete si vylepšovat svou virtuální postavu diktátora (od oblečení a účesů, přes charakterové vlastnosti až po původ či slabosti a závislosti), což se následně projeví v herním stylu. Můžete si ulívat státní peníze na své soukromé konto ve švýcarské bance. Můžete dělat téměř cokoliv, dokud vám nedojdou peníze, neutečou lidi nebo nepřijdou rusáci v téčkách a yankees v bradleyích.

A teď mě prosím omluvte. Penultimo mi někde ztratil dokumentaci ke stavbě jaderné elektrárny a musím to jít naléhavě řešit, protože větrné turbíny už mi přestávají stačit a tlustejm Helmutům v hotelu zhasínaj žárovky...

Pro: komplexní model budování, ekonomiky, obchodu, demografie a politiky; grafika; hudba; všudypřítomný humor a politická satira; vynikající a vtipný český překlad; značná variabilita a volnost v rozhodování hráče; obsáhlá a zábavná kampaň; vtipné questy

Proti: po určité době nastupuje určitá repetitivnost a stereotyp v kampani (pokaždé začínáte na novém ostrově s minimem domečků a musíte vše vybudovat a balancovat znova a znova; drobné nedostatky v ovládání; občas zmatený systém řízení dopravy za pomoci garáží

Táto séria sa mi skrývala dlhé roky. Nikdy som o ňu poriadne nezakopol, až som nenarazil na Collector's Edition v zľave na Steame. Rozhodol som sa kúpiť vyslovene mačku vo vreci. No bola to veľmi poslušná mačka, pretože to bola asi jedna z najvýhodnejších kúp za poslednú dobu. Hra ma prekvapila veľmi vybalancovaným systémom, dobrou hrateľnosťou a nie zbytočnou komplikovanosťou. Hra oplýva širokými schopnosťami, no všetko je spravené akoby hráčovi namieru. Asi najlepšia hra v žánri budovateľských stratégií za poslednú dobu. Ani SimCity sa už na toto nechytá, čo je dosť smutné.

Pro: - maximálna rozmanitosť hrateľnosti, voľný výber v tom, ako sa budete uberať, či chcete zarábať z turizmu, pestovania či ťaženia surovín; výborný balans v hrateľnosti

Proti: - jediné proti by bolo asi len to, že časom mi chýba väčší prehľad o štatistikách mesta; hra ponúka len základné údaje

Herní výzva 2019 - Herní kutil

Mít možnost vlastního tropického ráje, kde si hrajete na diktátora, který si buduje vlastní stát a nenechá si do toho kecat? No dobře, kecat si do toho občas trochu nechá, ale pořád máte poměrně slušnou volnost a jako takové letní zpestření místo dovolené to slouží výborně.

První věc, která se mi vryla pod kůži je soundtrack, ten je hodně chytlavý a naprosto vystihuje atmosféru celé hry, dost se mi líbil, ovšem mohl by obsahovat více tracků, jelikož ve hře strávíte dost času a někomu by neustále se opakující rytmy mohly lézt na nervy (není můj případ).

Obecně atmosféra celé hry dělá hodně, jelikož nás vsazuje do nepříliš obvyklého prostředí, které, ač jste diktátorem na chudých ostrovech, je velmi příjemné, veselé, barevné a letní. To jsem si vlastně na celé hře užíval nejvíc.

K tomu diktátorovi... nedokáži posoudit, jaké to je být diktátorem, ale nepřišlo mi to jako nějaký výrazný rozdíl oproti tomu, kdybych byl demokratický, teokratický či monarchistický vůdce. Jednoduše – v tomhle hra mohla trochu přitvrdit a navodit nějaká výraznější nepříjemná morální rozhodnutí. Prostě měla být víc ‘špinavější‘.

Další věc je obtížnost. Vzhledem k tomu, že budovatelské strategie hraji asi tak jednou za pět let a jelikož jsem hru poměrně snadno dohrál, ačkoliv většinu věcí jsem si osahával sám (ano, pár typů a rad jsem si našel, ale nemnogo) a nemohu říct, že bych obecně vytvářel příliš fungující ekonomiky, tak musím konstatovat (16 misí z 20 jsem dohrál na plný počet hvězd), že je hra až moc jednoduchá.

S tím souvisí moje doporučení, nesnažte si zprvu hledat návody, snažte si to sami osahat a svými chybami dospět k tomu, že musíte něco asi dělat jinak a lépe, opravdu to není těžké a jen v krajnějších případech sáhněte po strejdovi Googlovi. Díky tomu se zvýší i zábavnost, protože jakmile si všechno osvojíte, tak začne být hra velice jednotvárnou, budete dělat v podstatě to samé pořád dokola a občas jen postavíte jinou budovu.

20 misí bylo asi zbytečně moc (cca 42 hodin), jelikož jak zmiňuji výše, hra se dost opakuje, takže pokud nejste nějaký velký budovatelský fanda (v tomhle případě pro vás hra nebude zase moc velkou výzvou), tak posledních 3-4 mise už nejspíš pojedete trochu na sílu (aspoň já to tak měl). Nebo doporučuji hru nehrát v tahu, ale prostě si jednou za čas zahrát na diktátora a udělat si vlastní tropický ráj.

Kampaň samotné hry je fajn, žádný zázračná srdcervoucí příběh to není, ale hezky paroduje diktátorství, ale i třeba komunismus, náboženství, mezinárodní obchod, USA, a další věci. Hra se totiž nese ve velmi vtipném duchu a pár úsměvu na tváři vám snad vytvoří. Kampaň vás vlastně spíš učí jednotlivé techniky hry a po dohrání dvacáté mise by jste měli být již schopní hru téměř naplno ovládat, což je trochu pozdě, protože jelikož nejste velký fanšmejkr, tak se vám asi nebude chtít pokračovat.

Nicméně celkově kolem a kolem se jedná o fajnovou budovatelskou strategii, kterou si může zahrát úplně každý (i nefanda žánru), jelikož obtížnost je více než vstřícná, internet je plný doporučení a pomocných rukou, kdybych to nehnal do výzvy, tak bych si hru vybral spíš jako takovou tu doplňkovou záležitost, kterou si jednou za 2/3 týdny zapnu, když si chci odpočinout na slunečné pláži a potrápit pár svých lidí…
Po dohrání čtvrtého dílu této populární budovatelské série mě skoro až mrzí, že jsem Tropico objevil až teď. Ale zase lepší pozdě než vůbec.

Tropico je silně návykové již od první mise dlouhé kampaně, která končí vybudováním tropického, ekonomického a politicky nekorektního ráje. Tropico je v podstatě politickou satirou, která vtipnou formou glosuje rozložení geopolitických sil ve světě a komunistické ideologie. Je tedy dost možné, že někteří pravicoví voliči po úspěšném dohrání Tropica konvertují poněkud doleva.

Hratelnost je parádní, ikdyž na ovládání jsem si chvíli zvykal. Přeci jen otvírání nabídky pro stavění pravým tlačítkem není v tomto žánru obvyklým jevem. Většina misí je pro zkušenější stratégy bezproblémovou záležitostí, potrápit mě dokázala až poslední mise, kde je asi jako druhý úkol zvednutí minimální mzdy na docela vysokou hranici. Premiér Sobotka by sice zajásal, ale mě to přidělalo trochu problémů se státním rozpočtem. Naštěstí jsem postupem času tuto populistickou rozmařilost ve státních financích vyřešil zisky z továrny na doutníky, konzervárny a rafinérie, která mimochodem krásně doplňovala turistické panarama spolu s pláží a etnickou enklávou.

Úsměvné je také navyšování švýcarského konta, které lze dotovat z různých zdrojů, nejčastěji z různých pofidérních obchodů, vzájemných laskavostí nebo vydáváním některých výnosů.

Hra je opravdu rozmanitá a hráč má poměrně volnou ruku v tom, jak vydělá peníze do státní kasy, jak bude vycházet s jednotlivými frakcemi, jaké vztahy bude udržovat se zahraničím a hlavně - jak moc přísný vůdce bude. Ostatně na řešení problémů všeho druhu tu je fungující tajná policie a početná armáda, která umí efektivně "domluvit" stávkujícím rybářům nebo zařídít nehodu nepohodlnému vůdci environmentalistů.

Jako plus vnímám i povedenou lokalizaci do češtiny a poměrně detailní grafiku. Tropico 4 tak řadím mezi špičku svého žánru a rozhodně si nenechám ujít další díl.

Pro: velká rozmanitost hratelnosti, spousta voleb a směrů, kterými se hráč může ubírat, vtipný obsah spousty úkolů, grafika

Proti: lenost pracovníků na stavebních úřadech :)

S hrou Tropico jsem se poprvé setkal v roce 2001, kdy mi ji přivezl kamarád s tím, že je to super hra, kde můžeš být diktátor s naprostou volností, hra mě hned "chytla" a v té době to bylo něco úžasného... Pak jsme roky Tropico neviděl a celkově ani moc nehrál hry, až teď jsme se k Tropicu vrátil a to se čtvrtým dílem a opět to byla skvělá zábava.

Hra je nyní ještě lepší a to nejen graficky, ale i možnostmi co vše děla, stavět, jak vést politiku atd.. Samozřejmě i více budov a detailů. Na hře je super, že vše je komplexní, můžu si zobrazit vše o každém obyvateli, jeho náladu, spokojenost, na co právě myslí, jeho rodinu, prostě vše. Mohu se rozhodnou jakou politiku povedu, jaké frakce budu podporovat, atd. Je toho fakt hodně. Co se týká financí tak i zde je dost možností průmysl, zemědělství, turismus. A je na každém zda se rozhodne budovat vše nebo třeba jen průmysl. Spokojenost lidí není úplně jednoduché naplnit, zvláště na začátku když nejsou pravidelné příjmy, tak lidé stávkují nebo se i vzbouří, na to je potřeba mít armádu a vzbouřence nechat jako správný diktátor postřílet :-)

Je možnost buď hrát kampaň nebo volný scénář. Kampaň je dobře zpracovaná, je zábavná a vtipná. Navíc je částečně i jako výuka jelikož Vám ukazuje ve scénářích jednotlivé aspekty hry.

Co mi vadilo nebo bych vylepšil je určitě logistika, která je ve formě sdílení vozidel dost nepraktická, navíc na hlavních tazích vznikají zácpy a i když postavíte objížďku, tak řidiči radši stojí v koloně než aby to objeli o kousek delší trasou. Určitě bych uvítal více možnosti jak řídit export a import zboží a i detailnější statistiky.

Pro: zábavnost, komplexnost, originalita, vtipnost, český překlad

Proti: logistika, více detailních statistik, více možností ve volbě exportu / importu zboží a surovin