Touch My Katamari

Katamari Damacy No-Vita

22.02.2012

Touch My Katamari je pokračování poměrně úspěšné série Katamari, vydané v roce 2012 exkluzivně pro PlayStation Vita. Je to logická hra, ve které hrajete za Prince a základním principem je nabalit v určitém čase co nejvíce objektů na míč "katamari." Začíná se od malých objektů a jak se katamari zvětšuje, hráč nabaluje čím dál větší objekty.

Dějová zápletka se pro Katamari typicky nese v humorném duchu, chlapec se zeptá svého otce, zda je víc "cool" Král všech kosmů, nebo jeho učitel. Otec řekne, že oba stejně a z toho Král dostane depresi, proto posílá Prince, aby reputaci napravil.

Hra využívá dotykové plochy zařízení PS Vita a přidává tak nové principy hratelnosti, které pouze na gamepadu nejsou možné.

• Vita 70
Hru ze série Katamari jsem hrál naposledy na PS2 a bavilo mě to moc, nutno dodat, že tehdy jsem byl ještě na základce :) je to originální počin a i o nějakých 15 let později umí zabavit. Základ je úplně stejnej jako u ostatních her v rámci série, na malou kuličku se nabaluje víc a víc věcí čímž se zvětšuje a je možno na sebe nabalit čím dál větší věci z herního světa.
Příběh neurazí, nenadchne, některý filmečky jsou docela vtipný, je to tam jako taková výplň pro přechody mezi jednotlivými prostředími. Hra se snaží jednotlivé režimy od sebe oddělit hratelností, v některých jde o to nabalit na sebe co nejvíc věcí, co spolu mají něco společného (královské věci, kancelářské potřeby, děti...) v jiných se musí naopak člověk vyhýbat nějakým konkrétním typům předmětů. Na konci hry je ještě jedna minihra využívající gyroskop v PS Vita a říkal jsem si, že je vlastně škoda, že to vývojáři využili až k závěrečným titulkům.
Grafické zpracování je slušné, drží se stylizací původnímu dílu, je tam opravdu velké množství různých předmětů, jen občas poměrně značně zakolísá framerate, když se toho na obrazovce děje více. Jelikož je to nativní PS Vita hra a nejedná se o žádný port, čekal bych, že si tohle vývojář pohlídá líp. V rámci určité kritiky bych zmínil i podle mě občas trochu nepovedené "definice" velikosti předmětů. Narazil jsem na situace kdy předměty, které byly výrazně menší než moje současné "katamari" nešly nabalit a předměty, které byly znatelně větší, než ty, které před chvíli nešly, jsem nabalil bez problému.
Pro zpestření hry tam je obchod pro kupování nových postav a oblečení pro "Krále všech kosmů", který je tuším otcem hlavní postavy (Prince). Použil jsem v rámci komentáře hodně uvozovek, ale jedná se prostě o japonskou hru, kde je spousta ne úplně standardních věcí co se dají jednoduše popsat :D Je to dobrá odreagovačka na pár hodin, kterou akorát trochu sráží horší technické zpracování a trochu zmenšený rozsah, který se nemůže rovnat svojí verzi z velkých konzolí.

Pro: originální námět, grafika

Proti: technické nedokonalosti, délka hry