Premisa The Swapper se zdá zpočátku jednoduchá. Tvoříte své klony, které kopírují každý váš pohyb a musíte mezi nimi přepínat aby jste dosáhli předmětů, které jsou zdánlivě mimo váš dosah.
Každý jednotlivý puzzle je jen a jen o tom sebrat předmět na konci místnosti a o ničem jiném opravdu The Swapper není. Protože ani být nemusí. Jeho síla tkví v tom, že i přes (nebo právě pro) svou jednoduchou premisi dokáže hráče nejprve rychle seznámit a následně vyzývat systémem, jehož všechny možnosti si na začátku hráč třeba ani nedokáže představit.
Hra hraje na správné noty. Nové možnosti a překážky se objevují postupně a s nimi se i zcela plynule zvedá obtížnost. A to aniž by nějaké herní mechanismy byly pitomé.

Překonání každého puzzlu je odměnou samo o sobě a ač hra není nijak obtížná, každý splněný puzzle o něco zvýší vaše povědomí o tom, co je možné s herními mechanikami dělat a poučí vás.
Jedinou výtku, kterou bych k samotné hratelnosti měl je, že její potenciál přesahuje její rozsah. Zatímco třeba Braid nebo Vessel ze své hratelnosti ždímají maximum a proženou hráče takřka všemi situacemi, které herní mechaniky umožňují, The Swapper je poněkud šetřivý. Umožní vám sice se někdy pohybovat v nulové gravitaci, nijak ji však nezakomponuje do puzzlů. To samé probíhá s nabíráním rychlosti při pádech. To vše slouží jen k přesunu od jednoho puzzlu k druhému a to je škoda.

Nebylo by na škodu také občas potkat nepřátelé, nebo přepínat mezi jinými lidmi místo mezi klony. Nebo prostě jen ty puzzly v nulové gravitaci.

Krom kvalitní hratelnosti nabízí The Swapper i vcelku zajímavou omáčku kolem. Příběh je zajímavý a napínavý a ač je velice zvláštní a spekulativní, má své kouzlo. Vcelku minimalistická narace dokonale ladí s audiovizuálním zpracováním. Poněkud temný příběh, atmosféra samoty ve vesmíru, výborná melancholická ambientní hudba a místy podivuhodná mimozemská architektura vytváří dokonalou prezentaci, která mě naprosto pohltila. Zde snad není chyba.

The Swapper rozhodně stojí za vyzkoušení. Je to vybroušená, chytrá, dobře udělaná a působivá hra, která nabízí pro hráče výzvu a její herní mechaniky jsou hlubší než se na první pohled zdá. A to i když je trochu kratší. Ať už dáte více na estetický dojem nebo hratelnost a puzzly, s The Swapper nemůžete udělat chybu.

Pro: hratelnost, audiovizuál, atmosféra, příběh

Proti: poněkud kratší, nevyužitý potenciál

The Swapper začal pomerne zľahka, ale už od začiatku nastopil tempo, ktoré sa celý priechod hrou nezmenilo. Čaká vás minimalistický audiovizuálny scifi zážitok so zaujímavým príbehom a dobrými logickými hádankami. Je nutné zdôrazniť, že práve tá prázdnosť, jednoduchosť a "chladnosť" zvukového aj grafického prejavu hry dokonale pasuje k celkovému rozprávaniu príbehu.

Príbeh je dávkovaný po malých kúskoch prostredníctvom písomných logov a hlasových monológov. Čo sa stalo sa dozvedáte veľmi pomaly, ale ja som bol s tempom nakoniec spokojný. Možno by som ešte uvítal predĺženie hernej doby o nejaké 2 hodinky a bližšie rozpracovanie celej udalosti na prázdnej vesmírnej lodi, ale aj takto to celé dáva zmysel. Možno bol dokonca zámer autorov, že istú časť deja nechali na hráčovej interpretácii.

Logické hádanky boli tak akurát náročné a osobne by som uvítal aj vyššiu obtiažnosť. Čo sa týka ich dizajnu, v podstate sa ich princíp veľmi nevyvíja. Základná premisa ostáva rovnaká - pomocou zbrane na vytváranie klonov je potrebné v úrovniach stláčať tlačidlá na zemi a získať orb, ktorý je na ťažko dostupnom mieste. Medzi klonmi sa môžete aj prevteľovať a nepotrebných zabíjať, keďže na obrazovke ich môže byť iba určitý počet. Všetky klony sa pritom hýbu rovnako ako vaša postava. Tento princíp sa neskôr obohatí o opačnú gravitáciu a rôzne svetelné lúče, ale v podstate ide stále o to isté. Každá hádanka ma však bavila a v tomto smere som taktiež ostal neukojený krátkou hernou dobou.

Keď si to teda zhrnieme, máme tu zaujímavú scifi logickú hru, kde príbeh, logické hádanky aj audiovizuálny obal zapadajú do seba. Uvítal by som iba predĺženie hernej doby (5 hodín) o nejaké 2 hodinky na detailnejšie vykreslenie príbehu a rozpracovanie logických hádaniek. Až ku koncu som totiž konečne prišiel na zub celému konceptu klonovania a hádanky mi začínali ísť rýchlejšie, no v tom bol zrazu koniec.

Pro: dizajn hádaniek, audiovizuálny obal

Proti: možno by sa zišla mierne dlhšia herná doba

Hra naplnila moje očekávání. Logická plošinovka s originálním a funkčním mechanismem řešení puzzlů, který mě neomrzel a po celou dobu hry jsem objevoval jeho nové možnosti. Princip klonování pěkně popsal Shoggot a není důvod abych ho opakoval.

Nechal jsem se nalákat i uměleckým vizuálem hry a ani tady žádné zklamání. Byl bych řekl, že hra je melancholická, ale hlavní mlčenlivý protagonista ve skafandru je hráči tak nějak stejně odcizený. Nedokázal jsem se do jeho situace vcítit. Užil jsem si uklidňující ambientní hudbu a vizuální zpracování, ale příběh prezentovaný především textovými záznamy a promluvami ve vysílačce jsem vnímal jen jako vkusný ale nenápadný doplněk toho všeho.

Jádrem pro mě zůstalo řešení hádanek, které je příjemně odměňující. Přiměřená výzva, ale nic frustrujícího. Hodně mě potěšila přehledná a jednoduchá mapa. Hra není v pravém slova smyslu lineární a občas volíme, kam se vydat dřív. Loď je plná chodeb, gravitačních polí, teleportů a občas čeká hráče i kratičký působivý výlet ven. Díky tomu, že v mapě blikají body nesplněných místností, nehrozí, že by zabloudil. Je potěšení je postupně zhasínat.

Příběh byl podle mého vkusu na hru podobného žánru naložený snad až příliš velkou porcí filozofických myšlenek, textů a promluv a ne vždy jsem se na něj soustředil. To může být důvod, proč na mě emočně moc nezapůsobil, ačkoli situace vyprávěné závěrem hry byly zajímavé. Snad mohl přiblížit postavy osobněji.

Pro: vkusné audiovizuální zpracování, hratelnost, originalita

Proti: příběh příliš zatížený úvahami

Pěkně vytvořená logická hra odehrávající se v poměrně ponurém a neradostném prostředí (točící se kolem opakového vytváření a zabíjení klonů hlavního protagonisty). Hádanky nejsou nijak zvlášť obtížné, a hra je celkově dost krátká. Ale atmosféra je skvělá a hra je zábavná. Fanouškům logických her mohu doporučit.

Celkové hodnocení: Výborná

(Komentář byl původně zveřejněn v roce 2014 v angličtině na Steamu).