The Stalin Subway: Red Veil

Stalin Subway 2

01.12.2006

Ruská nízkorozpočtová FPS Stalin Subway se dočkala svého pokračování s názvem Stalin Subway 2. Původně se mělo jednat o datadisk, nakonec byl tento díl vydán jako plnohodnotná hra.

Příběh se odehrává po smrti Stalina v padesátých letech dvacátého století. Ve hře si zahrajete za Lenu, manželku poručíka KGB Olega Suvorova, který byl hlavním hrdinou prvního dílu. Ten znenadání zmizel a tak je jen na vás, abyste zjistili, co se mu vlastně stalo. Hra obsahuje osm misí, jež se odehrávají například v obyčejné obydlené čtvrti, metru, železniční stanici či na Rudém náměstí. Nechybí ani projížďka autem. Hra obsahuje i multiplayer až pro 16 lidí, nicméně zahrát si lze pouze na dvou mapách.

Moje první seznáméní se "sérií" stalin subway dopadlo docela dobře (vzhledem k téměř nehratelnému prvnímu dílu). Sice je hra dost špatná, rozhodně je ale lepší než jednička, kterou jsem ani nedokázal dohrát. Začnu technckou stránkou hry - grafika je docela dobrá, fyzika větinou chybí, prostředí je ale skoro prázdné takže to není moc patrné. Příběh je tu vysvětlěn pomocí animací, které jsou před každou misí.

Obvykle budete na všechno sám, (nebo sama, hrajete totiž za Olegovu manželku Lenu), výjmečně vám někdo pomůže. Mise jsou úplně obyčejné, snad jen Rudé náěmstí zaujme. Obvykle procházíte nic neříkající domy či továrnu, jednou se podíváte i na železnici. Samotná hratelnost je na tom dost špatně, navíc je hra špatně optimalizovaná takže se kouše i na PC které převyšují minimální HW nároky.

Stalin subway 2 je zkrátka budgetová střílečka která nenabízí mnoho důvodů proč ji vůbec zkoušet. Na její obranu lze říci snad jem to, že se u nás prodávala za kilo a já jsem se u ní těch 5 hodin docela bavil. Na trhu je ale spousta mnohem zajímavějších FPS, takže nedoporučuji

Pro: celkem pěkná grafika, cena, soundtrack

Proti: hratelnost, AI, šílená obtížnost