The Silver Lining - Episode IV: Tis In My Memory Locked and You Yourself Shall Keep the Key of It

06.11.2011

freeware

Tis In My Memory Locked and You Yourself Shall Keep the Key of It je predposledným dielom fanúšikovskej série The Silver Lining, ktorá nadväzuje na ságu King's Quest. Grahamov príbeh sa síce pomaly chýli ku koncu, ale v ceste stále stojí priveľa prekážok. Podarí sa mu vyhrať preteky s časom pri snahe získať posledné ingrediencie na kúzlo, ktoré by malo zachrániť jeho deti? Medzitým na hrade kráľovná Valanice bojuje s osudom, rovnako temným, ako jej vlastný pôvod.

Tak ako predošlé diely, je aj štvrtá epizóda klasickou point and click adventúrou, ktorá evokuje po všetkých stránkach hry od spoločnosti Sierra – vrátane grafickej štylizácie, ktorá i keď 3D, snaží sa pripodobniť kreslenej štylizácií pôvodnej hernej série.

Čtvrtou epizodu musím hodnotit hůře než tu předchozí. Obsahu je stejně, adventurní část a hudba jsou pořád fajn, příběh a vtipy sentimentálně béčkové. Takže základ hry dobrý.

Jinak je to ale veliký přehled špatných rozhodnutí. Nejvíc mi ve hře dosud vadilo nadměrné zdlouhavé běhání a pathfinding. S čím přišli tvůrci v tomto díle? S keřovým bludištěm, ze kterého se vmotáte a vymotáte po dlouhých minutách. Klikání, směrování hrdiny a běhání do zdi se nelze vyhnout, na lokaci na konci chodíte opakovaně. Nicméně v poslední části hry už přichází něco, o co by se měl zajímat mezinárodní soudní tribunál řešící zločiny proti lidskosti... Po nesnesitelně dlouhých cutscénách a hlášce "ukládat už nelze" přichází "puzzle". Lobotomický na pochopení, naprosto zločinný v provedení. (klikáním sestavujete z mnoha rotujících a otáčejících částí znaky (znak má čtyři části), velká část těch znaků rotuje mimo obrazovku a postupem v puzzlu se stupňovaně ty části různě vyměňují a mizí. Když zkazíte poslední část, sestavujete znak znovu... a znaků je 12) Třeba na to někdo trpělivost, postřeh a zrak bude mít.. Obtížnost easy nijak nepomohla, po půlhodině jsem v půlce frustrovaně zalomil. Po znovuspuštění znovu projít těch 10 minut cutscén... a po mnoha selhání otrocky namačkat řešení podle youtube... No a přichází rovnou další, tentokrát QTE akční část, kdy bojujete s nepřítelem a pro tento boj získáte najednou schopnosti, které vidíte poprvé a přichází tak pokus-omyl. Pravda, po tom puzzli jsem i tuto ohavnost bral jako vítané vysvobození.

Pátá epizoda stále nevyšla a zřejmě nevyjde. Po závěru té čtvrté mám chuť napsat "bohudík". Nicméně těch pár hodin strávených adventuřením bylo pořád příjemných.

Pro: hudba, příběh

Proti: běhaní v bludišti, Konec - omezené ukládání, dlouhé cutscény, závěrečný puzzle(!?!), souboj na konci