The Mark

21.12.2006

Hra The Mark je klasická FPS, obsahuje však zajímavý příběh, na který nahlédnete ze dvou perspektiv. Bojovat budete za amerického mariňáka Steve Fletchera a za žoldáka Austina Hawke. Vaším úkolem bude zastavit balíček s nukleární bombou dříve něž dorazí do svého cíle, Londýna. Přitom budete muset využít schopnosti jednotlivých postav, jako je například všudypřítomný bullet time či noční vidění. Hra obsahuje slušnou AI, pěknou grafiku a velký počet zbraní.

Za specíální jednotky nelze sbírat lékarničky tím moje cesta končí :) jinak dobrá střílečka po večerech :)

Když jsem nedávno procházel nabídky různých e-shopů ve snaze najít nějakou jednoduchou ryzí střílečku, za kterou bych nedal moc peněz, padlo moje oko na akční titul "The Mark". Po vyzkoušení dema jsem si řekl, že šanci hře dám, jelikož mne zaujalo pár věcí. Tou nejzásadnější je možnost hrát v jednotlivých misích za jednoho ze dvou hlavních elitních bojovníků, a to tak, jak chcete vy a ne, jak vám předem povinně určí hra.

Přestože hra má slibnou příběhovou zápletku, v akčním postupu hrou se pomalu ztrácí a převtělí se do podoby klasické akční řežby, která je vcelku solidní, jelikož jí k tomu dopomáhá slušný zbrojní arzenál s kvalitní účinností, který se u každého z hrdinů jen nepatrně liší, ale naštěstí se tak neděje v neprospěch jednoho z nich. AI nepřátel je na poměrně dobré úrovni, tím, že častými protivníky jsou teroristé, setkáme se zde i s takovými, kteří vzdávajíc se poběží proti vám a pokud jim na tuto lest skočíte (stejně jako já) a budete je považovat za mírumilovné civilisty, těsně u vás si na těle odpálí výbušninu. Jednoduchý, ale zato působivý nápad, se kterým jsem se zatím nesetkal. :-)

Po grafické stránce hra nedosahuje zrovna nejlepších výsledků a s přibývající délkou hraní se mi zdálo, že se kvalita ještě více snižuje. Bohužel se v průběhu hraní brzy dostavuje monotónnost, která ve spojení s horší grafikou celkový dojem rychle kazí, takže občas byly pasáže, kdy jsem úpěnlivě čekal na konec mise. Setkal jsem se tu s pár bugy, kterých jsem byl svědkem spíš ve starších hrách, avšak u hry z roku 2006 byla tahle výjimkou (procházení parťáka přes zavřené dveře, chybějící závěrečná animace a následné zpřístupnění dveří východu atd.).

Co dodat? Pokud by někdo sháněl střílečku čistě na odreagování a uvolnění, netvrdím, že by se této hře měl za každou cenu vyhnout, ale za minimální příplatek pro něho najdu o pár stupňů lepší náhradu.

Pro: slušná akce, kvalitní zbrojní arzenál, příběhová zápletka

Proti: slábnoucí kvalita grafiky, po určité době monotónnost, výskyt bugů