The Crystal Skull

1996

Příběh hry nás zavádí do Mexika před příchodem španělských dobyvatelů, kdy rozsáhlé aztécké říši vládne panovník Motecuhzoma (známější pod jménem Montezuma). Vládce má vidění neblahých událostí, které mají nastat. Ve snech se mu neustále zjevuje Quetzal, strážce královských voliér, kterého k sobě Motecuhzoma nechá povolat. Panovník mu přikáže najít křišťálovou lebku, která je klíčem k budoucnosti celého národa Aztéků. Quetzal se vydává na nebezpečnou cestu za nalezením tajemného artefaktu...

Hráč se v úloze mladého strážce voliér vydává na nebezpečnou cestu, která jej vede přes džungle, pouště a ostrovy při mexickém pobřeží. Zde nachází skryté chrámy a setkává se s mýtickými monstry. Když se ocitne v úzkých, povolá šamana, který je připraven poskytnout mu odpovědi na každou jeho otázku. K dispozici má i mapu, která jej vede rychleji k cíli.

Hra používá formu digitalizovaného videa a všechny postavy jsou ztvárněny živými herci v rozlišení 640x480 v paletě 256 barev. Jednoduché rozhraní s ovládáním myší obsahuje panel nástrojů s inventářem, kde je možné získat i nápovědu v obtížné situaci.