Po důkladném zapaření jsem musel svoje předsudky, že Terraria je jen Minecraft ve 2D, zavrhnout. Zatímco Minecraft beru opravdu spíše jako sandbox, ve kterém má hráč k dispozici "kostičky" a je jen na jeho fantazii co udělá, Terraria přináší spoustu vlastního nového a nenásilně "nutí" hráče prozkoumávat, co pro něj vývojáři připravili. A že těch věcí není málo.

Začátek je u obou her stejný - vaše postava je vyhozena na "zelené louce" a čiň co uznáš za vhodné. I zde je doporučeno používat wiki, aby hráč získal trochu přehled, co všechno lze dělat. Základem je postavit pár baráků pro hráčovu postavu a pro NPC a začít kopat. Dolů. Víc dolů. Ještě víc, až na samé dno mapy. A při tom prozkoumávat jeskynní komplexy, těžit rudu, hledat truhly s poklady a vyhýbat se netopýrům, skeletonům a jiné havěti. Ne ale, že by na povrchu nebylo co dělat, naopak. Sbírání padlých hvězd (pro zvýšení mana pointů), hledání spadlých meteoritů (jedna z nejcennějších rud), kácení a zasazování stromů, hledání stovky feetů nad zemí létajících ostrovů a ostatně zde pravděpodobně svedete i většinu soubojů s bossy typu Cthulhu (velké létající oko), Eater of Worlds (obrovský červ, který si vás tělem omotá a udělá z vás kečup) či Skeletron.

Na hře je opravdu skvělý crafting, kdy si můžete vytvořit spoustu užitečných itemů. Namátkou třeba Grappling Hook, díky němuž můžete vystřelovat hák a přitáhnout se tak ke stěnám (prostě budete jako Spiderman). Samozřejmě lze vyrobit také nepřeberné množství zbraní a armoru, který můžete složit do setu a získat tak nějaký bonus. Moje radost, když jsem na sebe navlékl set vyrobený z těžce natěženého meteoritu, byla nezměrná. Zvlášť, když mi přidal jako bonus nekonečnou munici do mého Space gunu (střelné zbraně jsou tady také super).

V singlu by mě tahle hra asi nebavila, naštěstí jsem v coopu měl výborného kolegu, takže doporučení je jasné - sežeňte si kámoše či dva (více lidí už by podle mě bylo spíš na škodu) a hrajte coop. Jediné, co můžu hře vytknout, je fakt, že po prozkoumání a vyzkoušení všeho (mě to trvalo 35 hodin) už není proč hru hrát dál/znovu a svojí těžce vydobytou hi-end výbavu si ani pořádně neužijete. Leda, že byste šli hrát na nějaký PvP server.

Pro: coop, rozmanitý svět plný překvapení, crafting, itemy, příjemná grafika

Proti: mizerná znovuhratelnost, ke konci hry jde všechno moc rychle, velmi silná inspirace Minecraftem, v singlu to není ono, neskutečně otravní netopýři

Tuto hru hraji přes 2 roky a rozhodně toho nelituji. Hra mě chytla a nepustila, pamatuji si jak jsem se bavil s kamarády na serveru, stavěl epicke momumentální stavby a nebo se prostě poflakoval po mapě a trolil spoluhráče. Lidi kteří řeknou že to je jen minecraft v 2D a že to je jen laciná kopie doporučuji aby si terrarii alespoň zkusily. protože když se zeptám lidí kteří znají a hráli terrarii i minecraft vždy řeknou že terrarie je lepší a zábavnější (zvlášť po vydání verze 1.2 kdy se hra velice změnila k lepšímu).

Po grafické a systémové stránce je hra velice zajímavá, Grafika má svůj osobitý pixelovitý styl kterej na mě dělá retro dojem (Každý bod ve hře má 2x2 pixelů na monitoru) a dá se s ním nejrůzněji experimentovat a zkoušet co jak bude ve vašich stavbách vypadat. Hudební doprovod bych si nedokázal k této hře představit jinej než ten původní kterej k tý hře prostě sedne. Svět ve kterém hraji se generuje tak že mě vždy překvapí nějakou pastičkou (vždy když aktivuji TNT se leknu jak prase :D) nebo záludným dobrodružstvím, RPG systém není nijak složitý ale je jednoduchý a primitivní což je pro mě plus.

Herně je hra někdy až moc bojová a nedá vám odpočinout jelikož se nepřátele spawnují mimo váš dohled neustále a někdy je to dost otravné (viz. zombie nebo naběhávající havěť do vaší jámy ve které si kopete rudu). Singleplayer jsem hrál ve stylu: natěž, vyrob, najdi, ulov, vylepši... a časem vás omrzí pokud jste ale kreativní můžete si hru slušně prodloužit stavbou, záleží jen na vaší fantazii.
Multiplayer je ale uplně něco jiného než singleplayer, hrát společně s přáteli je mnohem zábavnější (obzvlášť když vám někdo vyplní dům rudou kterou nemůžete vykopat:), také mě potěší když mi někdo pochválí mé stavby na serveru jako např: Létající město v oblacích (žádná inspirace bioschockem), Sopka s tajným vchodem do podzemního sídla nebo obří akvarium.

Na závěr bych chtěl říct že je škoda že terraria není tak známa mezi hráči a nevěnuje se jí tolik pozornosti jako jiným hrám.

Pro: Grafika, multiplayer, herní systém, otevřenost, kreativnost a akčnost, HW náročnost a její velikost.

Proti: Otravnost nepřátel a někdy mírny stereotyp.