Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

SimLife: The Genetic Playground

100

Zajímavosti

Ostatní

Několik tipů ke hře:
Hra se spustí PLAY SCENARIO - nic neupravujte, scénář je přednastaven a nahoře vlevo vám bude pořád svítit jeho jméno (např. Desert to Forest). Pokaždé je hra odlišná, svět se vygeneruje náhodně.

Pravým tlačítkem se dostanete na lištu nahoře. Skóre můžete průběžně sledovat v záložce WINDOWS->EVALUATION. Pokud budete cítit, že vaše skóre je už nejvyšší (tj. že jste dosáhli největšího rozvoje evoluce), vyfoťte ho a pošlete. Pokud vám bude vývoj degradovat, bude i skóre klesat! Skóre se počítá podle nějakého strašně složitého vzorce, který vystihuje vyspělost vašeho světa.
Obecně platí, že čím bohatší se vám povede vypěstovat svět (tj. čím více rostlin, živočichů atd. + to, že to musí fungovat, tj. musí fungovat potravní řetězce, nesmí vyhynout druhy atd.), tak budete mít větší skóre.

Na tom obrázku, kde je skóre, také vidíte, jak asi vypadá vaše aktuální krajina. Když na něj kliknete, dostanete přesnější informace.

Statistické údaje jsou v záložce WINDOWS->CENSUS. Podstatný údaj je POPULATION, kde vidíte množství zvířat a rostlin ve vašem světě a zda ubývají nebo přibývají.
V záložce WINDOWS->HISTORY vidíte detailní vývoj druhů. Nezapomeňte, že druhy si žijí vlastním životem a že se podle podmínek vyvíjejí samy! Občas vám tedy vyleze nějaký ten trilobit na zem nebo zase nějaký had vleze do vody, někdo začne šplhat atd.

V záložce SIMULATION->TECHNICAL můžete kompletně měnit fyziku, prvek náhodnosti vývoje druhů atd.

V záložce WINDOWS->CLIMATE LAB nebo BIOLOGY LAB můžete vytvářet vlastní druhy nebo měnit podnebí a roční doby.

V záložce DISASTERS máte několik druhů přírodních pohrom. Ačkoli se to nemusí zdát, občas vám nějaká ta povodeň nebo kometa může výrazně pomoci! Všimněte si, že mezi největší pohromy je zařazena lidská civilizace :) Rozhodně ji doporučuji jen jako kuriozitu, páč lidé vám ho zdevastují ať ho máte v jakémkoli stavu.

Měňte si také rychlost simulace v záložce SIMULATION->SPEED. Pokud dáte ultra, hodně evoluci urychlíte, může vám ale spousta věcí uniknout.


Několik tipů na začátek:
Na začátku máte jen neúrodnou poušť a nějakou plochu vody. Je třeba uvažovat citlivě a tahy promýšlet. Nejdříve vysaďte nějaké drobnější rostliny (kukuřici) - časem vám udělají lepší půdu třeba pro keře a větší stromy. Taky nezapomeňte na nějaké řasy do vody. Teprve až budete mít funkční svět s rostlinami, začněte pomalu s živočichy. Ale pomalu! Ne hned dinosaura! :) Jinak se vám neuživí... Takže nějaké ty trilobity do vody, můžete zkusit i vodního nebo pouštního hada a hlavně hmyz (včely, vosy...). Dávejte pozor, aby se vám něco rapidně nepřemnožilo! Pokud cítíte, že se druh přemnožuje, trochu ho vybijte (v menu mapky POPULATE a KILL OFF a napište kolik jich chcete zabít).

Dole vlevo vidíte tlačítka A a P (animals & plants). V tomto scénáři máte na výběr jen vosu a několik rostlin. Vysaďte nejdříve rostliny na vhodná místa (nejlépe u vody a v teplejších zónách - teplotní mapu si zobrazíte v hlavním menu dole tím teploměrem). Časem si můžete vymyslet a přidat vlastní živočichy a rostliny.

Rostliny i živočichy můžete vysadit jednotlivě tím, že na něho dole kliknete a pak přímo do světa hodíte. Hromadně to jde tlačítkem vpravo dole POPULATE. Z menu SELECTED SPECIES vyberte druh, zvolte množství a vlevo zda chcete vysadit náhodně po celé zemi (Add Scattered) nebo po hejnu (Add a Group). Pozor na to, že počet vysazovaných živočichů je omezován, takže nemůžete jen tak hned do pouště vysadit 10000 dinosaurů :)

Pokud vysadíte živočišné druhy, máte pomocnou ruku v těch košících s potravou vlevo. Můžete je kamkoli umístit, takže tím pomůžete živočichům, aby neumřeli hlady. Je to ale krátkodobá pomoc a svět musí fungovat tak, že živočichové se navzájem uživí bez vašeho zásahu.

Dodatečně můžete do světa přidávat skály, vodu ap.

Pokud kliknete na konkrétního živočicha nebo rostlinu, vidíte jeho DNA. Tam se dozvíte, co vlastně dělá, jestli má hlad, co se naučil žrát, z čeho žije, kolika se dožívá a v jaké je právě teď fázi života... Vše se dá měnit a kalkulovat s tím.

Hra je nastavena standardně na nejnižší úroveň.
Chce to hlavně trpělivost, není to hra na jedno odpoledne, s druhy nechvátejte a naopak když vám svět totálně umírá, nepanikařte! V klidu si promyslete, kde ho vylepšit, co kde vysadit, změňte podnebí, podmínky pro život a třeba se vám život zase chytne!