Silent Hunter 5: Battle of the Atlantic

Silent Hunter 5: Bitva o Atlantik

02.03.2010

Silent Hunter 5 je dalším dílem ze série námořních ponorkových simulátorů Silent Hunter. V již pátém díle se přesuneme zpět do Atlantického oceánu, kde probíhá 2. světová válka a vy se ujmete role velitele německé ponorky, která bojuje proti spojencům a Velké Británii. Poprvé si budete moci vyzkoušet mód s pohledem z vlastních očí, kdy se budete moct pořádně porozhlédnout po své lodi a třeba i pozvedávat morálku své posádce nebo různě vylepšovat vybavení své ponorky.

Z herních módů hra nabízí klasickou kampaň, ve které se nově ujmete jen jedné ponorky a to U-Boat typ 7 a budete s ní plnit různé úkoly zadané od velícího důstojníka z přístavu (například potopit britské zásobovací lodě). Dalším herním módem je historický mód, ve kterém (jak již název napovídá) vás čeká několik historických bitev. A v poslední řadě je zde klasický multiplayer, ve kterém najdete přibližně deset map a vaším úkolem bude potopit v určeném časovém limitu daný počet lodí.

Tak tohle jsem opravdu neměl zapotřebí! Vyrostl jsem na na skvělém AOD (Aces of the deep) od Dynamixu a tahle hra nastavila přesně to, co hard core ponorkový simulátor potřebuje a to především jasně dané, rychlé a pohodlné ovládání. Protože ve chvíli, kdy jste uprostřed konvoje, zaměřujete dvě lodě současně a přitom dáváte pozor na doprovod, nebo jsou vám v patách tři torpédoborce, musíte během několika sekund udělat mnoho důležitých rozhodnutí, ketré musíte být schopen rychle převést na posádku ponorky. A to je právě kámen úrazu SH5. Tak stupidní, zmatené, zdlouhavé, nejasné a otravné ovládání jsem u této, jinak kvalitní série, nezažil. Nechápu, proč autoři zmršili to nejdůležitější a to je právě ovládání. Nevím, co si slibovali od imbecilních rozhvorů s posádkou, či "volném pohybu po ponorce", který není zábavný, ale hlavně totálně otravný! Navíc je samotný pohyb řešen neskutečně obtížně a nelogicky. Stejně tak nepůsobí nadvakrát reálně, když při prolézání ponorky zjistíte, že její posádku tvoří asi 15 námořníků. Při rozkazu rychlého zanoření namísto pohybu do přídě ponorky všichni stojí na místech a hloupě čumí. Pokud chcete zadat nějaké příkazy, musíte zpravidla vyhledat přímo danou osobu aby váš rozkaz vykonala, což nemá s realitou nic společného. Zapomeňte na obligátní a maximálně účelné klávesy F2 a F3 - pozorovací a útočný periskop, F4 UZO a F5 mapa, tedy systém, který fungoval už od dob AOD. Tady musíte ručně chodit po jednotlivých stanovištích, což po chvíli otravuje jak vřed na zadku. Grafické zpracování je průměrné, hlavně vodní hladina působí divně. Na pořádnoé vlnobití v Severním moři si můžete nechat zajít chuť. Prostě a dobře, kdo máte a hrajete SH3 zůstaňte prosím u něj, protože ve chvíli, kdy k němu máte stažené doplňující módy, je o 100% lepší hrou než SH5.

Pro: Ve srovnání s SH3 nic

Proti: ovládání, ovládání, ovládání, systém pohybu po ponorce, průměrná grafika, měl to být spíše datadisk než nová hra