Sigma Theory: Global Cold War

21.11.2019

V blízké budoucnosti se vědcům podařil převratný objev - tzv. Sigma Teorie, technologie umožňující neskutečně urychlovat další vědecké bádání, což může vézt k nepředstavitelným technologickým pokrokům a v rukou jediného státu také ke globální nadvládě. Světové mocnosti se tak ocitají ve studené válce a divokém závodě za novými technologiemi.

Hráč se ocitá v roli hlavy tajné služby jedné ze světových velmocí. K dispozici má veškeré špionážní kapacity svého státu, elitní agenty, drony, a takřka neomezené finanční prostředky. Úkol má jediný - za pomocí důmyslné špionáže, diplomacie, úplatků, výhružek, či hrubé síly získat na svoji stranu přední světové vědce různých oborů a využít jejich výzkum k získání nadvlády nad ostatními zeměmi.

Hra se odehrává převážně na globální mapě planety, kde hráč rozesílá své agenty do ostatních zemí na různé mise. Agenti mohou vyhledávat vědce, snažit se o získání jejich přízně (nebo je rovnou unést) a poté je bezpečně dopravit domů. Mohou také získávat informace použitelné k vydírání světových lídrů, nebo podnikat kroky k maření práce cizích agentů. Získané vědce lze přiřazovat na různé výzkumy vedoucí k novým technologiím, které lze zveřejnit pro blaho lidstva, využít pro vlastní prospěch, nebo prodat soukromým korporacím. Hráč musí balancovat diplomatické vztahy s ostatními zeměmi, vztahy s vlastní vládou, svoji pozici v globálním závodě o nové technologie a hlavně také nesmí svými kroky přivézt lidstvo do celosvětové nukleární války, která by znamenala jeho úplný konec.

Hra má velmi chytlavý námět a taky mě nejspíš nějak upoutala trailerem, takže jsem byl před hraním vlastně i docela natěšený, ač se jedná o celkem neznámou indie tvorbu. No výsledek je bohužel vlastně takový neslaný nemastný. Hru jsem si prošel jednou a nejsem moc motivován do dalšího pokusu.

Všechny mechaniky si projdete a osvojíte celkem rychle a pak hra přejde do docela rutinního režimu - najít vědce, zkusit ho rekrutovat a dostat do své země, rince and repeat. Nové technologie byly vlastně zajímavé, ale možnosti jak s nimi naložit vůbec ne. Nalezl jsem lék na rakovinu - můžu ho prodat nějaké korporaci, nebo ho zpřístupnit lidstvu ... hmm a to je tak nějak všechno. Některé technologie přidávají různé náhodné bonusy třeba pro vaše agenty, ale to vede k tomu, že je hra akorát potom mnohem snažší a nudnější. Celkem rychle jsem se dostal do pozice globálního leadera a už jsem jenom čekal na dokončení finálního výzkumu. No a za to jsem se dočkal dost bizarního sci-fi konce.