Shadow of Yserbius

1992

The Nation's #1 multiplayer fantasy goes solo.

Tak zní věta z přední strany coveru krabicového vydání tohoto raného, avšak pro budoucí vývoj žánru důležitého MMORPG. I vy se můžete vžít do role hrdiny, který se vydá do hlubin yserbiusského vulkánu, aby našel a zabil pekelné stvoření jménem En-li-Kil. Po cestě se ve spletitých chodbách střetnete s řadou jiných stvůr a naberete spoustu zajímavého lootu.

Taje vulkánu hráč objevuje z pohledu vlastních očí. Mohl se spolčit s ostatními hráči do čtyřčlenné skupiny, přičemž souboje probíhají v tahové podobě. Mezi povolání, v nichž se každý postupně zdokonaluje, patří barbar, rytíř, ranger, zloděj, klerik a čaroděj. Na výběr je mezi rasami neodmyslitelně spjatými s fantasy: orky, elfy, trolly, trpaslíky, gnómy, gremliny, hobity a samozřejmě lidmi.

Na jednom serveru mohlo hrát až 30 hráčů a číslo se později zdvojnásobilo. 30 hodin hraní stálo 13 dolarů. Jak naznačuje citace na začátku popisku, krabicová reedice umožnila offline hru. Na počátku 90. let minulého století to byl logický krok, jestliže Sierra chtěla zvýšit počet hráčů, neboť hraní po síti bylo velmi málo rozšířené. Že záměr společnosti vyšel, dokládají lépe než cokoliv jiného dva díly, které Shadow of Yserbius následovaly, Fates of Twinion (1993) a The Ruins of Cawdor (1995).