Schizm je adventura mystovskeho /rivenovskeho střihu, ve které nechybí průzkum cizí planety, FMV sekvence s naklicovanymi herci ani oblíbené počítání v ne-desitkove (dvanactkove) soustavě. Vizuálně se podobá starší hře studia Reah, ale autoři se alespoň trochu poučili z předchozího pokusu a výsledkem je daleko lepší hra. Nicméně hra po většinu doby velmi frustrující a pekelně obtížná i s návodem, protože některé puzzly se generují náhodně a u jiných opravdu záleží na štěstí. Speciálně u "piskvorek" neboli zvedání železničního mostu to bylo na prohozeni myši obrazovkou takové puzzly jsou hned dva, pokaždé musíte po sobě vyhrát dvě hry a po prvním vítězství si nemůžete uložit pozici .

Rozhovory, či dokonce větvené rozhovory, ve Schizm rozhodně nenajdete, npc se objeví, něco zakdakaji (často v mimozemskem jazyce) a zase zmizí. U Mystovek unikátní je ale přítomnost dvou hráčských postav, mezi kterými můžete /musíte přepínat. Protože každá začíná na jiném místě, musíte je nejprve dostat dohromady... Aby se zjistilo, že se nevidí, ale jen slyší prostřednictvím vysilacky. Je působivé, že limitace použitého enginu našla opodstatnění /vysvětlení v rámci příběhu.

Kromě celé řádky neuvěřitelně vypecenych (rozumějte nasiracich) puzzlu mi neskutečně lezl na nervy všudypřítomný backtracking. Ve hře jsou vsehovsudy čtyři různé lokace (pravda, chrámový okrsek a závěrečná lokace jsou obrovské a otevírají se postupně), mezi kterými musíte neustále pendlovat, občas s oběma charaktery.

Jednou stačilo, každopádně díky Gogu za distribuci DVD verze, která navíc po technické stránce šlape velmi dobře (Bug jsem měl jen jeden a vyřešilo ho prosté uložení hry, nebo možná jen odskok do menu.)
tuto hru doporučuji všem, kdo si libuje v řešení hádanek. Pokud bych měl tuto hru stručně charakterizovat, tam nejvýstižnější by bylo přirovnání ke krabici plné hlavolamů, kterou se musí hřáč prokousat až na samé dno. Jak již bylo uvedeno v detailním popisu hry, některé hádanky jsou jednoduché, jejichž řešení zabere maximálně 5 minut. Na druhé straně zde jsou i takové, které končí bušením hlavou o stůl a sáhnutím po návodu. Ve finále ale hřáči dojde, že řešení je daleko jednodušší než jak se na první pohled zdá.
Hra má dobrou grafiku s propracovanými detaily (samozřejmě se najdou i místa, kde je obraz při přiblížení "rozkostičkovaný") i dobré ozvučení. Atmosféru hry umocňuje plynulý přesun mezi jednotlivými místy, jako tomu je např. u Atlantisu. Co se týká okolí, tak opravdu stojí za to se na chvíli zastavit a rozhlížet se kolem.
Hra je dobře hratelná i na méně výkonných PC. Osobně jsem to vyzkoušel a opravdu hra byla plynulá bez jakéhokoliv zasekávání obrazu.
Jediné mínus, které bych dal, je obtížnost pochopení principu některých zařízení..........stisknul jsem tlačítko a ono to něco udělalo. Naivně jsem si myslel, že když stisknu to samé tlačítko znovu, tak se vše vrátí do původního stavu. Takže z pátrání po logické funkci zařízení se nakonec stala metoda "pokus omyl".
I když se jedná o poměrně těžkou záležitost, Schizm bych si zahrál znovu bez váhání. Bohužel tuto hru nevlastním a sehnat ji v současné době v nějakém obchodě je snad ještě těžší než samotná hra.