Schein

14.07.2014

Schein je nezávislá plošinovka, která vás přenese do role otce, jenž se vydává hledat svého ztraceného synka. Okolní zrádné bažiny jsou nebezpečné i pro dospělého a malé dítě bez pomoci nenajde cestu domů. V močálu muž narazí na magické světýlko, kouzelný plamínek, jenž umožňuje spatřit i to, co je zdánlivě skryté. Ale ani s magickým plamenem není cesta skrz močál bezpečná...

Poměrně náročná plošinovka obsahuje množství puzzlů, ve kterých hledáte cestu přes rozsáhlý močál a překážky, jež vám bažina klade. Bez magického světýlka se cestou neobejdete: plamínek osvětlující nejbližší okolí vám odhalí překážky nebo naopak plošiny, které v tmavém a šedivém světě močálu nemůžete spatřit. Zdejší svět je také plný monster a nepřátel, se kterými se budete muset utkat, a portálů, jejichž průchodem se snáze dostanete k cíli své cesty.

Rakouští Zeppelin Studios, kteří začali Schein tvořit jako studentský projekt, hned svojí prvotinou okouzlili porotu a získali Německou cenu pro vývojáře v kategorii "Nováček roku 2013".

"Hrajte jako RomcaT" komentář psán zpětně

Hra je takovou prazvláštní kombinací utrpení jak herní postavy, tak i samotného hráče. Vaše postava trpí tím, že hledá svého syna a neustále pomalu propadá šílenství. Já jako hráč jsem trpěl velmi těžkou obtížností, která mě od hraní odrazovala, ale zároveň mě i tak nějak přitahovala.

O obtížnosti hry svědčí, krásné statistiky, kdy jsem za 5 hodin herní doby, zemřel téměř 500x. To je docela vysoké číslo, ale především se jednalo o překlepy, kdy musíte přepínat mezi světy nebo nepochopením hádanky, či nějaké chyby v postupu. Nejčastěji jsem nejspíše umřel utopením, dále pak nabodnutím a uhořením.

Líbilo se mi celkem přepínání mezi světy, kdy jste se z pochmurné bažiny, kde se celá hra odehrává přepnutím dostali do světa kytiček, ohně či mrazu. To ovlivňovalo především logické hádanky, které byly na přepínání světů stavěné a občas vyžadovali rychlost či určitou přesnost. Především hlavně trpělivost po pár lokacích.

Ve hře se nachází i bossové, od kterých jste získávali právě možnost využívat nový svět. Bossfighty byly také založeny trochu na logice, ale i na přesnosti. Naštěstí nebyly ukládací menhiry, daleko od sebe, a tak vám překonání jedné zapeklité hádanky, přineslo alespoň pocit bezpečí, že už ji nemusíte opakovat, předtím než narazíte na novou.

Pro: Herní doba, bossové, veliké množství ukládacích bodů blízko za sebou, přepínání světů

Proti: Příběh, stereotypní prostředí, obtížnost, závěr