Reiner Knizia's Samurai

březen 2003

Reiner Knizia's Samurai je stejnojmennou konverzí deskové hry, v níž jde o získávání co největšího počtu artefaktů (rýže, Buddha a ebōshi, což je hodnostářský klobouk) na čtyřech japonských ostrovech s pomocí žetonů. Hra je součástí Kniziovy trilogie (Knizia Tile Laying Trilogy) - Samurai, Tigris & Euphrates a Through the Desert. Hráči představují japonská knížata - daimjó a pomocí žetonů se snaží získávat jednotlivé artefakty, představující cestu k vítězství.

Každý hráč má 20 hexagonálních žetonů 3 typů, přičemž některé mají vliv pouze na jeden artefakt, ovšem ve srovnání s ostatními typy jsou výrazně silnější. Další ovlivňují všechny sousedící artefakty, ovšem jsou slabší než ty předchozí a pak existují i 2 speciální žetony, které hráči umožňují přehodit dva libovolné artefakty na mapě a tím soupeřům překazit jejich plány.

Hráči střídavě pokládají své žetony - vždy mají 5 odkrytých a jeden si vyberou (případně i více). Pak jej v dané chvíli zahrají a následně si doplní žetony opět do pěti. Položené žetony vždy sousedí alespoň s jedním artefaktem a tedy mají vliv minimálně na jeden artefakt. Následně je na tahu další hráč. Artefakt získává hráč, který v momentě jeho úplného obklíčení (položením žetonů ze všech stran) má na daný artefakt největší vliv.

Hra končí v okamžiku vyhodnocení 4. remízy, nebo pokud byl vyhodnocen poslední artefakt na mapě. Vítězem se stává hráč, kterému se podařilo získat největší převahu (tj. nejvíce artefaktů jednoho typu).

Samurai se vyznačuje (zdánlivou) jednoduchostí a tudíž i vysokou hratelností.
Dost hráčů si díky PC verzi pořídilo i původní deskovou, já jsem uvažoval o vlastní výrobě.
Pokud by někdo zatoužil si zahrát s někým po internetu, i to je možné. Ověřený MeBiWeb tuto hru bohužel musel na žádost majitele práv odstranit z nabídky, ale For Whom The Web Rocks Samuraje i nadále podporuje.

Pro: Relativně krátká hra (30-45min), vysoká hratelnost, i pro děti 10+

Proti: Na nic jsem nepřišel