Particula

02.02.2015

Particula je klasickou tower-defense hrou, v ktorej prekonávate nepriateľské útoky a ničíte všetko, čo na vás útočí. Hra je prakticky bez príbehu, ale zaujať môže svojim vizuálnym spracovaním a zvukovým sprievodom. Hrateľnosť prebieha tak, že máte na výber tri základné typy veží, ktoré vylepšujete v troch odlišných úrovniach. Popritom na vás neustále útočia náhodní nepriatelia v početných vlnách. Tých môžete spolu s bossmi poraziť aj v co-op režime, ktorý podporuje až troch hráčov.

Označiť Particulu za hru je trocha nadsadené. Oveľa viac pripomína nejaký rozpracovaný prototyp a odhalíte to hneď v prvých minútach. Nikde nemáte na začiatku vysvetlené, čo ktorá veža robí, žiadny tutoriál a k tomu sú k dispozícií iba 3 mapy. Veľmi jednoduché a nezaujímavé mapy.

Takže spustíte prvú z nich a po zhruba troch minútach odhalíte úplne všetko, čo hra ponúka. Veže sa líšia iba minimálne (sú to rôznofarebné guličky) a ich vylepšovanie je jednoduché (zvýšite jej poškodenie alebo rýchlosť paľby). Každá mapa má až 25 (!!!) vĺn a postupne sa po ceste budú hýbať jednoduché objekty, ktoré budú "vežičky" ničiť. A to je tak všetko.

Hudba a grafika má navodzovať relaxačnú atmosféru a to sa jej celkom darí, ale iba na chvíľu. Obtiažnosť mi totiž prišla strašne nevyvážená, a preto sú veľké rozdiely aj medzi rôznymi obtiažnosťami, aj v rámci jednej mapy medzi jednotlivými vlnami. Preto ma v snahe prejsť mapy na vyššie obtiažnosti Particula skôr frustrovala. Zážitok navyše kazí aj niekoľko nezvládnutých detailov, ktoré by už mali byť v rámci žánru štandardom. Obraz sa posúva iba klávesami, nie myšou. Pri zakliknutí jednej veže sa zobrazí v rohu tabuľka s jej informáciami a tá sa musí manuálne zavrieť, inak sa žiadna iná zakliknúť priamo nedá. Odpočet do novej vlny sa nedá preskočiť a rýchlosť hry sa nedá ovplyvniť. Takisto tu nie je žiadna pauza.

Našťastie autori nastavili nízku cenu (1 euro), ktorá by mohla nákup ospravedlniť, ale aj tak mi to príde veľa. Hral som totiž flashovky, ktoré ma bavili viac.

Pro: hudba

Proti: plytké herné mechanizmy, málo obsahu, obtiažnosť