Norm Koger's The Operational Art of War III

05.06.2006

Jedná se o tahovou strategii, která hráče staví do role vojenského velitele na operační a někdy i strategické úrovni. Hra neobsahuje žádnou kontinuální kampaň, její absenci ale zdatně nahrazuje mnoho desítek scénářů, které pokrývají především 20. století. Jejich měřítko se pohybuje od střetů několika čet až po epické bitvy celých armád.

Hra ovšem není cílena na běžné hráče, neoplývá tudíž oslnivou audiovizuální stránkou ani snadno pochopitelnými herními mechanismy. Pokud ale člověk dokáže proniknout pod její na první pohled nezáživnou slupku, dostane se mu doslova stovek hodin vynikající zábavy.

Hra původně vyšla z dílny Talonsoftu, třetí díl je ale předělávkou, kterou mají na svědomí vývojáři z Matrix Games. Hra prošla značnou omlazovací kůrou, kdy byla vylepšena její vizuální stránka, odstraněno několik bugů, znatelnou proměnou prošla i AI protivníka, stejně jako byly více propracovány mnohé z herních mechanismů.

Dle mého názoru nejlepší a nejkomplexnější turnbased strategie jaká kdy vznikla. Osobně jsem nad jejím hraním strávil stovky hodin a zdaleka jsem se nepřiblížil k dohrání všech scénářů, které hra obsahuje. O dalších stovkách map stažitelných z netu ani nemluvě.

Pro: Vizuální stránka, přesně splňující svůj účel, herní doba, stovky scénářů z nejrůznějších období a v nejrůznějších měřítkách, poměrně zdatný počítačový oponent, slušná úroveň realismu

Proti: Zvuková stránka je dost mizerná, letecké a námořní operace nejsou zdaleka tak propracované jako ty pozemní, v příliš vysokém měřítku bitvy (od divize výše) se realismus poměrně rychle vytrácí, některým herním prvkům by neškodilo hlubší propracování