M.U.G.E.N

17.07.1999

freeware

M.U.G.E.N je 2D bojová hra, ve které si můžete vytvářet vlastní postavičky s vlastními zvuky, vlastní arény aj. Původně byla hra vyvinuta v programovacím jazyku C s knihovnou Allegro studiem Elecbyte pro MS-DOS, přičemž existovala Linuxová a Windows betaverze. Hra byla šířena jako freeware. V listopadu 2001 byla vydána Linuxová verze hry, pozastavena DOSová verze a za malý poplatek byl nabízen překladač do Windows verze hry. V roce 2003 bylo studio Elecbyte bez udání důvodu nebo oficiálního prohlášení uzavřeno (důvodem mohlo být prosáknutí zkompilované Windows verze hry do vod ilegální distribuce a tím pádem vyschnutí motivace dál vyvíjet ve formě nedostatku utržených peněz) a projekt byl zrušen, M.U.G.E.N začal žít vlastním životem.

Původní Windows verze hry byla defakto verzí WinM.U.G.E.N beta. Ta měla svá omezení (uzavřené herní módy, limit zobrazení 2 postaviček při výběru aj.). Nejprve se v roce 2004 objevil "no limit" hack (by Rou Hei) a drobné updaty opravující drobné chyby a nedostatky. V březnu 2007 spatřila světlo světa hacknutá verze WinM.U.G.E.N podporující arény ve vysokém rozlišení (podobné těm ve hře Guilty Gear X2 #Reload) a obrázky postaviček na obrazovce jejich výběru ve vysokém rozlišení. V prosinci 2007 se objevila nová verze hry WinM.U.G.E.N umožňující použití jak nových arén ve vysokém rozlišení, tak starých arén v nízkém rozlišení. Objevily se i klony hry M.U.G.E.N postavené na témže kódu - např. hra ShugenDo. Některé z klonů již podporují síťovou hru.

Herními módy jsou Arcade (boj proti libovolnému počítačem řízenému protivníkovi), týmové módy (Single, Simul, Turns, Team Co-Op - s lidskými proti/spoluhráči a počítačem řízenými protivníky), Survival mód (boj proti nekonečné řadě protivníků). V původní hře byla pouze jedna oficiální postavička - Kung Fu Man. Další postavičky (různé amatérsky vytvořené anime postavičky, Simpsonovi, SpongeBob - de facto cokoliv) se dají stáhnout z internetu (např. odsud) nebo si je můžete sami vytvořit.

Na podobných principech (bojovka s možností vytvářet vlastní postavičky aj.) stojí i hra 2D Fighter Maker od ASCII Corporation (2D Fighter Maker 95, tj. FM95), respektive od divize Enterbrain (updatovaná verze hry 2D Fighter Maker 2nd, tj. FM2K).

Ja to mam na disku snad uz 2-3 roky. co k tomu rict normalni arkadovka s totoznou hratelnosti jako automatovky. Jelikoz jsem velky fanousek serie King of Fighters tak jsem rad ze je neco k dispozici i pro hrace kteri neovladaji MaMe emulaci... Skoda jen ze neni podpora TCP/IP multiplayeru jako u Mame her...

Mam verzi s cca 70-80 bojovnikami.