MinerVGA

Miner

1989

V této hře se chopíme role horníka, který vyráží do nebezpečných hlubin země, aby v nich hledal cenné kovy (platina, zlato a stříbro) a diamanty. Při tomto hledání mu hrozí nebezpečí v podobě závalu, podzemní vody, či zablokování žulovými masivy. Na cestu si může zakoupit různé vybavení, které napomáhá například k levnějšímu kopání (lopata), včasnému odhalení závalů (pochodeň), či odstřelení překážky (dynamit).

Celá jeho pouť je však limitována náklady na práci a proto musí často navštěvovat povrch, kde může proměňovat cenné kovy za peníze v místní bance, léčit se v nemocnici, či dokoupit zásoby v hokynářství. Při průzkumu podzemí může narazit kromě vzácného diamantu, též na equipment ve formě vodní pumpy a čtyřlístku, který mu nosí štěstí při hledání.

Cílem našeho "Minera" je pak nalézt diamant a vydělat 20 000 dolarů, aby mohl být vpuštěn do místního lokálu a přesvědčit slečnu Mimi, že on je pro ni ten pravý.

Miner je pro mě zábavné odreagovaní, u kterého jsem začal trávit čas, již před patnácti lety. Společně s Jill of the Jungle, či Duke Nukem I, patří do nostalgické pasáže mé herní historie.

Miner nabízí docela pěkné grafické zpracování, pokud si připustíme že poslední verze je z roku 1991, není to vůbec zlé. Hudební doprovod je pak vyřešen pouze několika málo zvuky, což už nepůsobí tak dobře, ale u hry takovéto formy a stáří, se snad ani nic jiného čekat nedá.

Velice mě potěšil systém equipmentu, který napomáhá k lepšímu těžení ale zároveň si ho nelze dovolit hned od začátku. V kombinaci s nebezpečím ze závalů, podzemní vodou a vysokými výdaji na těžbu, je tato hra spíše o štěstí než o taktice.

80% - jistě, že na minerovi lze najít množství negativ, ale pokud Vás hra udrží patnáct let, tak ji méně než 80% dát nemohu.

Pro: Prastarost a nostalgie

Proti: Komplikovanost, často spíše o štěstí.