Jako dlouholetý fanoušek leteckých simulátorů a civilního létání mi rukou prošly všechny předchozí Flight simulátory od Microsoftu včetně některých alternativních komerčních. Příliš velký posun jsem neočekával a naplňovaly mě spíš obavy vzhledem k delší odmlce po legendárním dílu FSX a hlavně katastrofálním fiasku s předposledním pokusem Microsoftu k létání ve formě Microsoft Flight (Microsoft Flight). Přesto se mi do ruky náhodou tento poslední díl dostal a nestačil jsem se divit, jak skvěle vypadá a jaký pokrok nebo spíš skok od poslední verze udělal a to v každém směru.

Co přivedlo k tomuto simulátoru poprvé větší masy hráčů je rozhodně grafika a musím říct, že oprávněně. Že bude grafika přímo odzbrojující bylo znát už dlouho před vydáním hlavně díky nesmírně povedeným trailerům, které pohladí po duši nejednoho letce. Mnohem víc mě ale překvapilo, že každé jednotlivé místo na světě vypadá skutečně jediněčně a nezaměnitelně. Ano, stále většina budov a terénu ve výsledku působí genericky, obzvlášť pokud se zaměříte na hledání vašeho konkrétního domu, kde bydlíte (váš dům, panelák nebo pozemek zde skutečně najdete). Kombinace satelitních dat Bing Maps a cloudu Azure však dokáže zachytit hlavní prvky každého místa, které dělají oblast při pohledu shora tak jedinečnou.

Zlepšilo se úplně všechno. Co se dřív muselo řešit drahými komerčními addony, do kterých jste museli nacpat pěknou sumu peněz, než vše začalo vypadat tak nějak použitelně, obsahuje nyní Flight Simulator již v základu. Simulují se nyní již všechny zásadní prvky ovládání letadla včetně pokročilejších prvků jako MCDU a obdobných letových počítačů v jiných letadlech, které byly vždy spíš v kokpitu dosud jen okrasou a pokus zmáčknout jakékoliv nic nedělající tlačítko přinesl jen zklamání. Reálněji lze nyní plánovat leteckou trasu, využívat pozemní služby letiště. O něco věrohodnější je i komunikace s řízením letecké kontroly (ATC) i když stále dost zabugovaná a občas nesmyslná. Létat lze bez jakéhokoliv nastavování rovnou v multiplayeru s ostatním hráči, případně zaplnit svět i skutečně aktuálně probíhajícími lety. Potěší i tuna dalších úplných drobností od tekoucí vody po sklech při dešti nebo zamrzání skla při letu v mrazu apod. Ani na mody Microsoft nezapomněl. Naštěstí se jim neuzavřel a naopak se snaží je podporovat včetně jejich umístění v oficiálním storu přímo ve hře.

Letání se tak u nás v obýváku opět přiblížilo ještě víc realitě než dosud a ani zde nekončíme, protože podpora VR je tu a ti, co měli možnost ji vyzkoušet potvrzují, že jde o hodně silný zážitek. Skoro začínám litovat skutečné piloty, co musejí brzo ráno nebo v noci vstát a jít lítat dokola znovu stokrát absolvované trasy, když letání na PC kdykoliv, kdekoliv a jakkoliv je dnes tak příjemné.
Herní výzva 2022 – 10. Vzhůru do oblak (Hardcore)
Kolik her se odehrává v České republice? Kolik her v Praze nebo dokonce v jiných reálných městech? Těch světových opravdu jen pár. A co kdyby se hra odehrávala v Los Angeles? I v Paříži, v Praze nebo dokonce i nad vaším reálným domem? Tomuhle se říká revoluce.

Microsoft Flight Simulator je značka, která je na světě již pěknou řádku let. Myslím si, že ale nikdy nezpůsobila při vydání takový poprask jako právě její varianta z roku 2020. Internet ihned po vydání zaplavila řada videí jak vypadají snad veškeré známé památky světa, když na nimi proletí zblízka Boeing, nebo klidně jen malá Cessna.

Samozřejmě je třeba brát stále ohledy na současný hardware a možnosti, které musí být přeci jen stále reálné. I tak ale skutečná mapa celého světa včetně takřka každého letiště zní jako plán z jiného světa. Mapa není dokonalá, váš dům možná bude mít střechu naopak, místní kostel bude vypadat jako nová hala automotive a New York si sem tam vezme inspiraci s jeho zarostlého klonu z Crysis 3. I tak i naprostý lajk se dokáže velmi rychle zorientovat a dokáže objevovat.

To co je naopak jeden z mála mínusů hry z mého pohledu je paradoxně právě mapový podklad. Jelikož se jedná stále o hry s názvem „Microsoft“ je tedy jasné, že vychází ze svých, nutno říct o poznání horších, mapových podkladů, než by byla schopná předvést konkurence. Čím si to ale hra může hezky kompenzovat je skutečné letecký provoz a dokonce počasí v reálném čase. Jen si zkuste najít videa ze hry, které zaznamenávají nedávnou bouři na Floridě. Je to něco neskutečného.

Z mého pohledu se jedná o alespoň mírnou revoluci v herním průmyslu, která k simulátoru přivedla i lidi, kteří by si žádný letecký simulátor jen tak nepustili (včetně mě). Objevování a realita je ale mocná zbraň, navíc v případě, že při použití VR a nejlehčího nastavení ovládání dokáže létat opravdu každý. Nabízí se jen otázky, kam se v tomhle dokáže herní svět posunout. Jak daleko je doba, kdy ve VR budeme ve hře jezdit naším autem a parkovat před naším domem? Někdy si člověk říká, že hrát hry je vlastně krásná věc. Jen tak dál.

Hodnocení: 90 %

Pro: Grafické zpracování, realita, reálná doprava, počasí, mírná herní revoluce, radost z objevování, svět

Proti: Mapové podklady, časté architektonické chyby