Men of War: Vietnam

09.09.2011

Men of War: Vietnam je další hra z úspěšné série her Men of War, která se odchýlila z období 2. světové války a tentokrát se odehrává ve Vietnamské válce. Na rozdíl od předchozího multiplayerového dílu Men of War: Assault Squad se Men of War: Vietnam zaměřuje pouze na příběhově založené singleplayerové kampaně s možností hrát kampaně i v kooperativním režimu společně s přáteli.

První kampaň za Severní Vietnam, obsahující pět misí, vypráví příběh dvou sovětských vojenských konzultantů a dvou Severo-Vietnamských vojáků, kteří jsou jedinými přeživšími nečekaného útoku amerických vojáků. Druhá kampaň umožňuje hrát za Američany. Kampaň opět obsahuje pět misí, které se zaměřují na pětici Američanů ze speciální jednotky. Mise v jednotlivých kampaních se jako obvykle zaměřují na dobývání nepřátelského území, některé jsou ovšem založeny pouze na stealth postup. V jednom případě dojde i na obranu vlastní základny.

Stejně jako LEGO hry od Traveller's Tales, u kterých je styl hry nepozměněný v každém díle, ale vždy alespoň jiné téma, tak i série Men of War se vydalo stejnou cestou, ovšem pořád se stejnou válkou. Tentokrát ale nastala velká změna, jak podtitul napovídá, hra konečně opustila prostředí 2. světové války a přesouvá se do období války ve Vietnamu. Tahle změna rozhodně přidává velké plus hře. Nejenom že přibila nová technika, kde každá zbraň a tank je do detailů vymodelován, ale překvapivě je dobře udělané i atraktivní prostředí džungle.

Hra obsahuje dvě kampaně a bohužel pouze pět misí za vietnamskou stranu a pět misí za americkou stranu. I když je hra obtížná i na obtížnost "easy" a u některých misí se stráví i několik hodin, stále mám pocit, že je to sakra málo. Jakoby vývojáři řekli: „to stačí chlapy, jdem dělat další díl“. Je to opravdu škoda, protože mise jsou právě díky své obtížnosti slušné a některé výborné (hlavně stealth mise). Díky své těžší obtížnosti nutí hráče neustále přemýšlet a taktizovat, každý voják se cenní, obzvláště u vietnamské kampaně, kde si úrovně projdete (až na jeden případ) pouze se skupinkou čtyř vojáků.

Jedině co mi v kampani obecně vadilo, je absence protitankových "granátů", které byly v každém díle nedílnou důležitou součástí. V tomto případě hází hra pořádný klacek pod nohy, protože pěchota je proti tanku bezbranná. I když se se během hry najde nějaký protitankový RPG, které by dokázalo zneškodnit možná nějaký lehčí tank, tak proti silnějšímu (heavy) tanku je to jen bodnutí komárem. Hra také trpí někdy opravdu prapodivnou umělou inteligencí, ale pravě ta „tupá“ inteligence občas pomáhá zdolat několika násobnou přesilu, takže možná i díky za ni :-). Překvapivě ve hře neuslyšíme ani žádnou dobovou hudbu, jak je to u každého filmu a hry z tohoto období zvykem.

Suma sumárum je Men of War: Vietnam je se svou singleplayerovou kampaní a novým prostředím povedená hra, u které pár nedostatků i tak najdeme. Tentokrát neobsahuje z nepochopitelného důvodu Editor a skirmishový multiplayer, a tak se bohužel na hru rychle zapomene. Vyloženě jenom multiplayerový hráči by měli zvážit koupi hry nebo spíš v nejlepším případě zůstat u multiplayerového MoW: Assault Squad, protože MoW:Vietnam jim nic nenabídne.

Pro: Kampaň, nové prostředí, důraz na detail

Proti: Absence Editoru, občas divné chování AI

Hra mi nepřišla jako nějaká úspěšná , právě naopak .
Když jsem hrál Assault Sqaud či Red Tide , více mě to bavilo a nechal jsem se fascinovat provedením a možnostmi . Tohle je úplně stejné až na jednu věc . Nepřišlo mi reálné a zábávné , že 3-5 vojáků dokáže zaútočít na několinásobnou přesilu a sám jsem měl problémy se dostat přes nějaké mise , kde jsem byl v nesnázích a tak jsem hru vypnul .
Nemožnost zavolání posil byla frustrující a tak jsem jen s 2 vojáky restaroval misi .

I když pro ostatní se to může zdát velice dobré , dávám 30% , museli by vývojáři přijít s něčím jiným ve stejném prostředí , dalo by se pak uvažovat o větším hodnocení .

Pro: Grafika , prostředí , kampaň za obě strany .

Proti: Nezábávné stealth provedení , nemožnost zavolání posil , chybí editor .