Mario Kart 7

sportovní > nezařazeno *
02.12.2011 3DS
Nintendo Entertainment Analysis & Development, Retro Studios (sekundární)
Jak se již stalo zvykem, s novou konzolí od Nintenda, zvanou 3DS, vyšel i nový díl série Mario Kart. Největší novinkou tak logicky bylo možnost hrát ve 3D stereoskopickém zobrazení, což spolu s možností gyroskopického ovládání a nově představeným pohledem z první osoby poskytlo zcela nový zážitek ze závodění.

Novinek však hra přinesla více. Poprvé v sérii hra nabídla možnost přizpůsobení motokáry, kterou si hráč může sestavit ze tří částí: šasi, pneumatiky a kluzáku. Každá z nabízených částí pak různě ovlivní výsledné jízdní charakteristiky stroje. Poprvé také stráví hráč notnou část závodů nejen na pevné zemi, ale i v ovzduší, kde se opravdu hodí výše zmíněny kluzák, a také pod vodou. Příjemnou novinkou jsou takzvaná Ghost data - jde o záznam hry jiného hráče, který je využit jako neinteraktivní soupeř. Online multiplayer je pak zprostředkován pomocí Nintendo Network.

Tradičně pak hra přinesla nové hratelné postavy (Metal Mario, Lakitu, Wiggler a Honey Queen), 16 nových tratí a 3 nové použitelné předměty - Fire Flower, Super Leaf a Lucky Seven. Stejně tradiční pak bylo kladné přijetí u kritiků i fanoušků a následný prodejní úspěch, kdy se zatím prodalo téměř 16 milionů kopií hry.

• 3DS 90
Tenhle díl se pro mě stal rozhodně nejlepším z celé série. Má všechno co by taková hra měla mít. Je libo spoustu hratelných charakterů - máte je mít, možnost upravovat si libovolně vozidlo - máme, supr mapy - máme a takhle by se dalo pokračovat do nekonečna.

Jak jsem psal v předešlé části, nově si můžete své vozítka tunit,na výběr máte nespočet variant, které si odemykáte zbírání dukátů v závodech. Tradičně do hry byly přidány nové postavy, ty pro změnu odemykáte přes vítězství v jedné z Grand Prix na nejvyšší obtížnost, když už jsem u toho, inteligence soupeřů a jejich konkurenceschopnost je aspoň na nejvyšší obtížnost celkem vysoká, což je příjemná změna. Za zmínku také stojí mapy, je jich šestnáct a své předchůdce převyšují nejen kvantitou, ale také kvalitou. Částečně za to může přechod z DSka na ,,all mighty” 3DSko, který je opravdu znát.

V závěru bych se vůbec nebál označit tento díl za revoluční, přinesl nám spoustu novinek a ještě vylepšil to, čím je série Mario Kart proslulá.

Pro: Spousta nových věcí: Skládání auta, Mapy, Soundtracky k jednotlivým mapám

Proti: Pár drobných buggů a lehký problém s balancováním některých itemů

• 3DS 90
Tuhle hru jsem dostal ke svému 2DS. To jsem si sice koupil hlavně abych si mohl zahrát Super Mario Maker, ale i Mario Kart bych si po nějaké době stejně koupil.

Vaší kárku si můžete upravovat. Můžete ji měnit karoserii, kola nebo padák. Charaktery nebo součástky odemykáte vyhráváním, nebo sbíráním peněz, které se povalují na tratích. Nově můžete zapomocí modré rampy vyletět do vzduchu (proto ten padák), nebo můžete jezdit ve vodě. Lítat ve vzudu je výborný nápad, a váš let můžete i ovlivňovat nakláněním se nebo proudem větru, který většinou proudí z nějaké trubky. Naopak ježdění ve vodě nic moc. Je to zajímavý nápad, ale když do vody vjedete se kromě hudby moc nezmění.

Jak jsem už napomenul, můžete si zvolit charakter za který budete závodit. Nabídka charakterů je celkem velká a nechybí v ní ani vaše Mii, ale moc se mi nelíbí. Samozřejmě že tu máte ty klasické charaktery (Mario, Luigi, Princezna, Bowser atd...), ale jsou tu i tací, kteří mi ve hře nesedí (housenka, včela). Někteří jsou odfláklí (Metal Mario je pouze model normálního Maria, akorát je ve stříbrné barvě), a někteří tu pro změnu nejsou vůbec (Waluigi).

Ale jinek je to v základě normální Mario Kart. Máte zde různé šampionáty, z nichž každý obsahuje 4 mapy. Těch je tu celkově 32 (16 nových a 16 předělávek ze starších dílů) a všechny (hlavně ty nové) jsou dobře zpracované a dobře využívají nové mechaniky tohoto dílu.

Pak je tu akční Battle Mod, ve které bojujete s UI nebo online hráči. Buď se jim snažíte zapomocí shellek prasknout jejich balonky, nebo nahrabat nejvíc peněz které se nachází na mapě, nebo je seberete od spoluhráčů. Celkově Battle mod mi přijde fajn nápad, obvzláště když hrajete s kamarádem vedle vás.

Pak je tu Time attack. V tomto modu se budete snažit dohrát libovolně zvolenou úroveň v co nejmenším čase, a nebo můžete závodit s vaším duchem, který dosáhl nejlepšího výsledku (je to zajímavější než se zdá).

Můžete hrát s náhodnými online hráči, nebo s kamarádem online nebo přes street pass. Můžete dokonce založit i clan, a závodit spolu. Celkově online je udělaný velice dobře (akorát trvá věčnost než se někam připojíte).

Jako v každém Mario Kartu se na mapě objevují otazníčky, které vám dají náhodný předmět, který buď pomůže vám, nebo uškodí ostatním. Hra je nastavená tak, že ti co jsou vzadu, dostávají nejlepší předměty, aby se dostali dopředu a opačně. To skvěle napomáhá tomu, aby někdo nebyl až moc daleko od ostatních a závody tak budou pořád akční a zábavné. Akorát mám problém s modrými shellkami. Ty mají za účel srazit hráče, který je vepředu a umožnit pak ostatním, aby i oni měli šanci se ussadit. To vůbec není špatná věc, problém s ní je ten, že je strašně nevyvážená. Dvakrát, jednou se mi stalo že i třikrát se objevila na jedné mapě a vy přitom nemáte ani žádný zůsob, jak se tomuto předmětu ubránit.

A samozřejmě že tu jsou i nové předměty. Máme zde klasickou kytku z 2D Mario her, která (nečekaně) umí po ostatních házet ohnivé koule. Pak je tu ocas, kterým můžete hitovat hráče okolo nebo zabránit shellce aby vás zasáhla. Tento předmět považuji za nejslabší, protože i když ho máte aktivovaný, nemůžete brát další věci a musíte počkat než vám vyprší. Celkově tenhle předmět by neměl patřit do klasických závodů, ale pouze do Battle modu. A pak je tu tzv. Lucky Seven. Jedná se o relativně vzácný item, který kolem vás udělá štít ze 7 jiných předmětů, které pak libovolně používáte. Nejedná se o ten nejlepší předmět, ale nepřijde mi zas tak špatný.

Po grafické stránce je to pěkná hra, a to i na to že je to hra na 3DS. Co se týče hudby, tak ta je fajn. Až na repetetivní hudbu která začné hrát po konci každého závodu a repetetivní 2 skladby které vám hrají během hry v Battle modu.

A jak hru tedy hodnotím? Mario Kart 7 je za mě výborná hra, která dokáže zabavit na X hodin (hlavně když hrajete s kamarády). Je to hodně velká hra, s hodně obsahem a to i přes to, že to vyšlo na přenosnou konzoli. Bohužel, pokud hrajete hru dlouho sám a znáte všechny mapy, hra začne být mírně repetetivní.

Pro: na 3DS dobrá grafika, tratě, editace vozidel, možnost lítat ve vzduchu, dobrá UI nepřátel, možnost hrát online a zakládat clany

Proti: později repetetivní, nevyvážená modrá shellka, někdy repetetivní hudba, mezi ježděním pod vodou není velký rozdíl od normálního ježdění