Herní výzva 2020 - Kategorie č. 1 - Parťák (Light)

LEGO The Lord of the Rings je další z řady nekonečného seriálu LEGO her, které přebírají koncepty a licence známých filmových a komiksových značek. Tentokrát si Traveller´s Tales vzali na paškál kompletní trilogii Pána prstenů, přičemž jejím vzorem byla filmová trilogie Petera Jacksona.

U předchozího LEGO dobrodružství netopýřího muže Batmana jsem si liboval v otevřeném provedení Gothamu. Tvůrci LEGO Pána prstenů i nyní vsadili na tento osvědčený model. A servírují nám celou mapu Středozemě v krásném fantasy provedení jako na stříbrném podnose.

Příběh přináší rekapitulaci filmové trilogie. Než jsem se pustil do hraní, pustil jsem si všechny díly filmového vzoru a musím říci, že se tvůrcům povedlo přinést hráčům zhuštěný děj filmů do herní podoby, tradičně v odlehčeném provedení s notnou dávkou vtípků bez zbytečné omáčky. I tentokrát jsou dialogy kompletně dabovány a hru provází originální filmový soundtrack.

Hratelnost se nese v tradičních intencích LEGO her. Směs akce, průzkumu prostředí a řešení jednoduchý rébusů mě pořád baví a poskytuje mi zábavu a relax bez zbytečné frustrace. Princip “rozbij, co můžeš” mě asi nikdy neomrzí.

Jako obvykle máte možnost příběhové kampaně a následného free play módu, v němž máte k dispozici všechny postavy a možnost splnit úkoly, jež v příběhu bez speciálních postav nemáte šanci vykonat a splnit misi na 100%. Tentokrát jsou to opravdu všichni hrdinové, jelikož máte možnost volit nikoliv z omezené palety charakterů, ale opravdu ze všech odemčených postav. Trochu mě mrzelo, že v mapě není označeno chronologické pořadí jednotlivých free play misí, takže pokud si chcete zrekapitulovat příběh, musíte si správné pořadí úrovní najít. Pokud tedy nejste dokonalým znalcem filmů a příslušné lokace neznáte zpaměti.

Pokud srovnávám Pána prstenů s předchozím LEGO Batmanem 2, tak přece jenom jsou levely obtížnější, zejména pokud chcete docílit 100% kompletace levelů ve free play. Snadno se dá leccos přehlédnout, prokletím mi byly hromádky hlíny, jež umí vyhrabat jedině Sam, a opravdu se takový malý kopeček dá lehce přehlédnout. Navíc musíte občas sbírat a kombinovat předměty, což vedlo k mému neúspěchu a musel jsem se kouknout do návodu.

Hrdinové se drží při zemi, žádné létání či podobné kratochvíle se nekonají, holt Superman se ve Středozemi nevyskytuje a létajícího draka si neosedláte. Takže po mapě se pohybujete hezky po svých, což spolu s fantasy motivem dodává hře až RPG rozměrů, spolu s dalšími novinkami. Naštěstí se můžete teleportovat na klíčová místa, přičemž si dokonce volíte denní dobu, což urychluje vaše putování. Ale i tak musíte občas absolvovat delší túru. A jen tak mimochodem, projdete se i zasněženými oblastmi, tudíž můžete hru využít v zimním bodě Herní výzvy 2020.

Kromě jednotlivých misí v mapě nacházíte postavičky, které vám zadávají vedlejší Questy. Ve hře nebyly jednoznačně vysvětleny, takže jsem zprvu myslel, že se jedná o další levely. Nicméně nejde o žádné vedlejší mise, ale jde pouze o obstarávání předmětů všeho druhu. Odměnou jsou vám LEGO cihličky, stříbrné nebo prémiové červené, jež slouží v podstatě jako cheaty (násobiče skóre, nesmrtelnost apod.). Potřebné věci nacházíte jednak v průběhu úrovní, v každé z nich jsou tři, ale jiné si musíte vyrobit. Ano, ve Středozemi se nachází kovárna, v níž vám z nasbíraných LEGO cihliček trpaslík uková předměty, které slouží nejen ke splnění questů, ale mohou je používat jednotlivé postavičky.

Ty mají svůj inventář a s pomocí vyrobených předmětů dostávají nové schopnosti, které jejich charakteru nepřísluší. Což se v některých free play misích hodí. Pro výrobu ještě potřebujete najít plánky, které jsou k dispozici v misích nebo v jednotlivých lokacích Středozemě.

Po stránce hratelnosti jsem si Lord of the Rings užíval, atmosférou a magií hru kladu na roveň výborným Harry Potterům. Bavilo mě bloumat po mapě a postupně sbírat cihličky a plnit úkoly, jež jsou s tím spojené, přičemž mapa slouží jako ideální průvodce a můžete si nastavit směr vaší cesty a vše potřebné si najít.

Bohužel mi zážitek kazilo poměrně veliké množství glitchů a bugů. Drobné chybičky nebo grafické artefakty jsou trademarkem LEGO her, občas zazlobí kamera, což činí problém zejména ve skákacích pasážích. Taky figurka Gluma se chová jako z divokých vajec. Přepínání figurek mnohdy v určitých kombinacích nefunguje, což nazlobí zejména ve skákacích pasážích, kdy musíte měnit profese postaviček. Když se vám někde na vrcholku věžičky postava přepne někam úplně jinam a spadne z pracně dosažené pozice, to přinejmenším zamrzí.

Prokletím je zejména poslední level Mount Doom, který dokonce nešel splnit. Sam totiž zůstal viset zablokovaný na skále a pomohlo až zapnutí V-Sync, aby se nakonec mohl vyhoupnout a dokončit story. Asi dvě mise se mi sekly ve free play a musel jsem je opakovat. Ukládání misí funguje pouze ve Story módu, pokud si uložíte ve Free play, musíte hrát od začátku. Skákací challenge v jednom úkolu poblíž Mount Doom byl problémem pro neviditelnou bariéru, jež znemožňovala přeskočit sloupek. V dohrání hry ani dosažení 100% kompletace mi tyto různé obezličky nebránily, ale hraní mi znepříjemňovaly, a místy jsem docela soptil.

I přes tyto překážky jsem si hru užil, a dokonce se mi podařilo splnit všechny achievementy. Při grindování čudlíků na požadovaných 10 miliard mi pomáhal synek v rámci naší herní dělby práce, za což mu srdečně děkuji. Ale hodnocení dávám “jenom “ 75%. Pokud by hra fungovala hladce, bylo by to určitě víc.

Pro: Pěkně zpracované prostředí, soundtrack, zábavné mise. Decentní RPG prvky. Bohatý herní obsah.

Proti: Bugy a glitche. Nelze ukládat ve free play. Prokletá Mount Doom mise. Není označeno pořadí levelů.

Již nějakou dobu se s bratrem čas od času sejdem a hrajem všelijaké hry, LEGO hry jsou při našich "herních seancích" prakticky potřebné, přecijenom couch co-op her už se moc nedělá a tyhle lego hry jsou takové odreagovačky. Tím se dostávám k jednomu z hlavních updatů narozdíl od předešlých LEGO her - Trochu se nám tu začíná rýsovat takové RPG s velkým množstvím nepovinných questů, mapy do kterých se vám zakresluje vše co lze v dané lokaci nalézt a podobné hříčky, kterých se dočkáte v klasických RPG hrách.
Já osobně toto vylepšení uznávám, ale trochu jsem se v tom ztrácel, asi 3/4 hodiny jsme pobíhali v Roklince a snažili se zjistit co máme dělat, protože mapa se mi zdá tak nějak nepřehledná a hlavně jsem nikdy úplně nepochopil ovládání těchto LEGO her. Pak další problém s questy - vůbec nevím které jsou nepovinné a které naopak povinné jsou. Jednou musím udělat udělat polívku (nebo prostě něco na ten styl) a podruhé musím vytvořit kyblík. Problém je v tom, že kyblík je povinné vytvořit, kdežto polívka ne. Osobně mi toto příjde strašně nepromakané a možná by to chtělo trochu "zpochopitelnit".

Jsem ale rád, že narozdíl od Pirátů z Karibiku, se tento díl obešel bez bugů, kterých v PzK bylo opravdu hodně. Možná by to chtělo jen trochu víc té zábavy, protože mi tenhle díl příjde takový hrozně nudný oproti ostatním dílům - málo akce. Nejsme ale zas tak daleko od začátku, takže tento komentář berte s rezervou, až se propracujem někam dál, tak se vyjádřím znovu.

Všem vám přeji hezkou požitek ze hry!

Pro: Příběh (drží se filmu) , Grafika , Zvuková stopa (Soundtrack, hlasy - všechno originální)

Proti: Trochu zmatené ovládání

Od chvíle co jsem se dozvěděl, že bude LEGO na Pána Prstenů, byl jsem štěstím bez sebe. Nemohl jsem se dočkat, až si to koupím.

Moc se mi líbí, že se drží filmového zpracování a vložené vtipné scénky, či nějak vtipně doplněné - to prostě nemá chybu. Moc se mi líbí, že zůstáva skvělý originální dabing z filmu. Líbí se mi i trošku toho logického uvažování, že hráč musí i přemýšlet a né jen zbrkle mlátit. Promiňte, jestli to moc nedává smysl, ale to víte - jsem v Sedmém nebi.
Miluju Trilogii Pána Prstenů.

Strašně mi to připomíná film, trošku pro děti, ale i z starších a dospělích se někdy stávají děti. Ale i pro dospělé, velmi skvělá hra.

Pěkné grafické zpracování, výborná hratelnost, zábavné, nemám co vytknout.

Pro mě nejlepší hra z LEGO her, a podle mě nejlepší hra na motivy Pána prstenů.

Pro: Grafika, originalita, dabing, zábava, příběh přesně podle filmů

Proti: naprosto nic

Lego hry od TT jsou čirou prezentací toho, co na hrách nejvíce nesnáším, stejný koncept, stejný design, stejná technologie a stejná hratelnost již celá léta. Avšak i přes toto všechno se Traveller's Tales od jiných autistických studií podle mě liší. Nikdo jiný nedokáže tak věrohodně a pečlivě přenést slavné filmové značky na naše herní monitory.

Proto je jistě dobrá zpráva, že se legáci ujali ztvárnění pravděpodobně největší filmové trilogie všech dob. A že se to povedlo! Od hudby, dobře sestřihaného autentického dabingu po věrohodný level design. TT pokryli velice pěkně všechny důležité i ty méně důležité události z celé trilogie.

Mapa Středozemě je poměrně rozhlehlá a svým způsobem se jedná o svět otevřený. Nabíráte questy od lidiček, nosíte věci a sbíráte žetonky. To je asi jeden z nejulítlejších grindů, jaké jsem kdy spatřil. Naprosto vše jsem bortil, likvidoval a sekal. Od mohutných balvanů po jemnou a nicotnou kytičku na poli jen proto, aby jsem si mohl koupit jednu z mnoha dostupných postaviček, které jsem nakonec stejně nevyužil.... jsem holt vyznamenaná grind coura. Ve výsledku jsem se svoji bandou způsobil tolik škod, že Sauron vedle mě vypadal jako Ježíš kristus :).

Vždy se mi líbil smysl pro humor, kterým Traveller's Tales hry disponují. Onen typ "Slapstick" komedie tu funguje nevtíravě a neinfantilně, což je velice příjemné a vhodné pro všechny věkové kategorie. I ve filmu jinak smutné či dramatické momenty mi zde vystavěly úsměv na xichtu. To vše je mimochodem zabaleno ve slušivém grafickém kabátku, který byl opět mírně vylepšen.

Co se týče chyb, tak z hlediska série nic nového pod sluncem. Nepodpora myši, nemotorné ovládání, divné chování kamery (i když oproti minulým titulům zlepšení) a velká zabugovanost. Postavy zasekávajíc se o terén, propadávání mapou a sem tam nějaký pád spojený s hloupým checkpoint systémem mi opravdu radost nedělají. Tak či onak zatím nejlepší Lego hra, kterou jsem měl tu poctu hrát a dohrát.
Další Lego hra je za mnou. Tentokrát jsem se ponořil do světa fantasy Pánu prstenu, kterému moc neholduji.

Jako ve všech Lego hrách i LEGO The Lords of the Rings vychází z nějaké předlohy, tentokrát z filmované knižní předlohy Pán Prstenu. Filmy jsem sice viděl a pamatoval jsem si jen pár momentu ale hra mi připomněla mnoho zapomenutého. Co mě nejvíc zaujalo byla hudba, předpokládám že Lego má licenci na hudbu z filmu, kterou jsem absolutně zapomněl. Hudba dává hře tu správnou temnou atmosféru.
Herně se Lego hry vlastně nemění, spíš je otázka co adaptují a jak se jim to povede převést do lego světa. U Pánu prstenů se to povedlo velmi dobře, storymode je skvělý. Jak u Lego her bývá zvykem i zde sbíráte plno věcí (stříbrné kostičky, sbírání předmětů, v misích hledání pokladů atd), je toho opět dost. Bohužel poprvé u Lego hry jsem se potkal s obrovským množstvím bugu. (Například ve freeplay modu nejde dohrát poslední mise). Další vetší problém byl se skákáním, postavička skákala úplně jinam nebo neuměla přistát na malé plošince, prostě jí ignorovala. Lego hry provází bugy ale ne takové množství na jaké jsem narazil v The Lords of Rings.

Verdikt: Kdybych to měl vše hodnotit zvlášť tak storymode určitě 80% k tomu parádní hudba +5%. Bohužel velké množství bugu, které bych ohodnotil i - 40%, to bych Lego The Lord of the Ring poslal do průměru. Ale pokud se podívám zpět, tak hra mě opravdu bavila a kdybych hrál jen storymode asi bych ani nenarazil na tolik bugu. Protože jsem posedlí perfektivizmem 100% musel jsem si projít i slabší část hry. Myslím že 70% je dobrý kompromis.

Pro: Dobré převedení do Lego světa, Hudba.

Proti: Bugy a bugy.

Herní výzva 2017, č.9 - Kamarád doporučuje

S kolegou v práci se často bavíme na téma "hry" a když přišla řeč na jeho nejoblíbenější oddechovky, ani nemrknul a hned mi řekl: "Jakákoliv hra od LEGO!". Tak jsem neváhal a šel jsem se hned podívat na steam, co že to tyhle barevné kostičky vlastně vytvořily za hry. A jelikož jsem od malička fanoušek a milovník Pána prstenů, LEGO Lord of the Rings pro mě byla jasná volba.
V momentě, kdy jsem hru zapnul, přivítala mě známá ústřední melodie a já začal nostalgicky vzpomínat a opakovat společně s Galadriel první slova v úvodu. A pak začala první bitva u úpatí Hory osudu a já věděl, že si mě tahle hra chytne a nepustí. Už jenom možnost si přehrát všechny významné momenty příběhu a hrát za hrdiny, které znám byl pro mne skvělý zážitek. I když, pravda, musel jsem si chvíli zvykat na LEGO grafiku a občasné opravdu složité ovládání ( obzvláště stavění kostek s Gandalfem a přeskakování po plošinách s jakýmkoliv jiným hrdinou ).
Puzzly ve hře nejsou kdo ví jak těžké, takže si krásně oddechnete, známé filmečky odlehčí přidané humorné scénky a hlavně, ve hře se dá téměř všechno rozbít (což mě zabavilo na hodně dlouho). Souboje s bossy jsou taky hezky zvládnuté. Bonusy a sbírání pokladů, mincí (za něž si můžete koupit další hrdiny či záporáky), receptů a plnění vedlejších úkolů, tohle všechno vás zabaví ještě na dlouhou dobu poté, co už hru jednou dohrajete.
Bohužel občas mě ve hře potkaly takové bugy, že jsem byl nucený hru vypnout a začít misi úplně od začátku. Což hodně znepříjemňovalo hraní a člověka omrzí 3x za den opakovat jednu misi jen kvůli jedné malé chybce. Další mínus bych dal za kameru, která si místy dělala, co chce.
I tak ale hře dávám 75%, takže lehký nadprůměr.

Pro: Příběh, hrdinové, otevřený svět

Proti: ovládání, kamera, občasné bugy

Jedna z prvních LEGO her od TT games kde byl dabing , ale zde mi vůbec nevadil.
9/10

Pro: 3 filmy v LEGO hábitu , humor , spousta charakterů , hezký open world při plnění levelů

Proti: kamera