Legacy of the Ancients

1989

Život pasáčka ovcí z jednoho zeleného údolí kraje Tarmalon se od základu změní, když u cesty najde mrtvého cizince. Zlatý náramek kolem zápěstí a kožený svitek přitisknutý v křeči na hrudi zesnulého jsou pro chuďase, který v životě nespatřil nic cennějšího než měďáky, takovým lákadlem, že mrtvého o jeho pozůstalost bez zbytečného rozmýšlení připraví. Ještě prohledal cizincův plášť, kde našel podivný černý disk. Ušel od těla jen pár kroků, když se z bažinných výparů na protější straně zhmotnil vznešený kamenný portál. Vstup do něj znamená konec bukolické idyly a zápecnictví, ale zároveň zrod hrdiny.

V intru se dále dozvíte, že onen svitek, který váš nový hrdina sebral je takzvané Čarodějnické kompendium a mrtvola, kterou našel dobrodruh, kterému se podobným způsobem jako vám dostalo "pocty", se pokusila tento nebezpečný artefakt zničit. Vznešená stavba je pak Galaktické muzeum, jehož jednotlivé části si během hry postupně zpřístupňujete. Na rozdíl od řady jiných, toto RPG nehraje na zkušenostní body a vy se tak levelujete jen na základě úspěšně splněných questů. Na své putování Tarmalonem nahlížíte z ptačí "top down" perspektivy a pokud zrovna netrávíte čas v jednom z měst, plníte questy mimo ně. Čekají vás výpravy do ruin, pirátských jeskyní a hradů. V již zmíněných městech a muzeu vás pak čekají atributy zlepšující minihry.

Legacy of the Ancients sdílí engine a velkou část herních mechanismů s prvním dílem RPG Questron (1984), které pro DOS nikdy nevyšlo. Legacy of the Ancients následovalo pokračování jménem The Legend of Blacksilver (1988), které však vyšlo už pouze na Apple II a Commodore 64.