Legacy: Dark Shadows

19.11.2004

Legacy: Dark Shadows je temná sci-fi adventura, která svým dějem zobrazuje 200 let dlouhý časový úsek. V roce 1941 se ruský novinář Jevgenij Borisov zmocnil čehosi, co se nacházelo v útrobách sestřeleného německého letounu. Hráč hraje za soukromou vyšetřovatelku Ren Silver žijící v 22. století. Ta je důkazem rčení, že jablko nepadá daleko od stromu. Své povolání zdědila po matce, která nicméně byla při jedné z akcí zastřelena. Ren se rozhodne vypátrat vraha, což se jí podaří. Několik dní poté je ovšem znásilněna a umístěna do psychiatrické léčebny, ze které ji dostane společnost Dawson and Steehlman, která jí nabídne práci v řadách detektivní agentury.

Tak jsem si tuto hru ve svých vzpomínkách nevymyslel - ona doopravdy existovala! Už jen fakt, že jsem byl na existenci této adventury devět let po jejím vydání schopný zapomenout, vám jistě dává tušit, že mě žádným způsobem nezaujala, ani nepotěšila. Legacy prostě byla nekonečná řada volně navazujících průserů, které začaly už během instalace. Pamatuju se, jak se mi originální verze hry dostala do ruky a já se ji celý natěšený odhodlal nainstalovat. V té době jsem byl namlsaný prvním úspěšným dokončením Posla Smrti I a vzledem k tomu, že do vydání NiBiRu od jeho tvůrců ještě nějaký ten měsíc zbýval, věřil jsem, že mi tato hra umožní to čekání přetrpět, a že mi zprostředkuje stejný, nebo i lepší zážitek než Posel.

První malér ovšem nastal už při prvním pokusu o spuštění hry - počítač nejprve na několik desítek vteřin totálně zarznul a následně zobrazil hlášku, kterou jsem od té doby už nikdy neviděl, ale která mě dokonale pobavila. Dala by se totiž přeložit zhruba ve smyslu "Vaše Grafická karta je příliš výkonná, než aby rozjela tuto hru". Po této zkušenosti jsem se odhodlal zkusit Legacy nainstalovat na můj první notebook, ještě s Woknama 98. Po asi dvouhodinové instalaci a desetiminutovém čekání po poklepu na ikonku Legacy.exe, se hra konečně spustila. Člověk si v takové situaci pochopitelně zamne ruce a řekne si, že má to nejhorší za sebou...bohužel tomu tak nebylo, a mě čekala další kapitola podivuhodného dobrodružství.

Po úvodním spuštění se v kůži vojáka ocitnete kdesi u Stalingradu a tento černobílý úvod vám dá naději, že by to nemuselo být zas až tak strašné. Bohužel, po tomto intermezzu se přemýstíte za kormidlo hlavní hrdinky (nebýt internetu, ani bych si nevzpoměl na její jméno), a hned na úvod vašeho pobytu vám Hacker (tak se ten maník opravdu jmenoval) řekne "Ted je ztracen". A tím to končí...kdo je to ten "Ted", to už si pání vývojáři nechali pro sebe. Tento moment vám bohužel představí systém dialogů naprosto přesně, málokdy se totiž stalo, aby spolu postavy prohodily více než pár jednoduchých vět, jakoby pan scénárista psal dialogy na papírový kapesník ve výtahu, cestou na kobereček. Další prvky správné adventury dostaly bohužel v případě Legacy také pěkně na frak. Kurzor se nemění podle toho co se s daným objektem dá udělat, pixelhunting je všudypřítomný a nelogičností si užijete více, než v celé sírii Polda střihnuté Agentem Mlíčňákem. A to, narozdíl od nich, je Legacy vážně míněná adventura.

Tak, tento dlouhý komentář se chýlí ke konci. Ani nevím, proč hru hodnotím dvacetpětkou - asi kvůli v komentáři zmíněné chybové hlášce. Ani vypnutí hry totiž není u Legacy příjemnou záležitostí - po kliknutí na EXIT se totiž spustil tak přihřátý song, že nemám sílu ho ani schánět a dávat ho sem, aby jste se také mohli "pokochat".

Pro: Pobavilo

Proti: Vše zmíněné v komentáři a ještě víc