Keio Flying Squadron

Keiōyūgekitai

10.11.1994

Keio Flying Squadron je horizontální cute 'em up vyvinutý speciálně pro Mega-CD / Sega CD, tedy přídavný přehrávač kompaktních disků pro konzoli Sega Mega Drive / Genesis. Média s vysokou kapacitou hra využívá především k přehrávání kvalitní hudby a plně namluvených animovaných pasáží, v nichž je prezentován její příběh.

Ten se odehrává na samém sklonku feudálního Japonska, v éře Keió. Jeho ústřední hrdinkou je čtrnáctiletá (v anglické verzi dvacetiletá) Rami, která spolu se svou nerudnou babičku patří k rodu, jenž po staletí střežil nesmírné cenný Klíč... nicméně už si nepamatuje, co se tímto klíčem vlastně odemyká. Touto znalostí bohužel disponuje zlotřilý antropomorfní mýval Dr. Pon, nejinteligentnější tvor na Zemi s IQ 1400. Ten Klíč ukradne a na svém létajícím stroji s ním prchá pryč. Keio nezbývá než ve svém sexy zaječím kostýmu usednout na hřbet věrného dráčka Pochiho (v anglické verzi Spota).

Jak vyplývá z popisu děje, Keio Flying Squadron se nese v odlehčeném, humorném duchu a bohatě odkazuje na různé prvky a události z japonské historie a mytologie.

@aDOSt (12.07.2022 21:51): Jo, přesně tak jsem to myslel (původně jsem chtěl zmínit i 32x, ale přišlo mi to už moc off-topic), akorát to asi vyznělo spíš jako "vycházely tam samé hovadiny a tohle je výjimka", zatímco mým záměrem bylo sdělení "vycházelo tam hodně kravin, ale taky nějaké dobré hry a tohle je jedna z nich" ;)

• SegaMD 80
Keio Flying Squadron patří mezi ty hry, které ospravedlňují existenci addonu Mega-CD, pro nějž jinak vycházely především příšerné FMV tituly. Tedy, dobové recenze k ní byly dost rezervované, ale viděl bych tu sklenici spíše poloplnou než poloprázdnou.

Keio Flying Squadron do žánru shmupů nepřináší nic nového, nemá bůhvíjak oslnivou grafiku a konkurence na Mega Drivu byla velká. Jenže na druhou stranu hra patří mezi vzácnou odrůdu shmupů, které jsou vstřícné k (věčným) začátečníkům a každý si je prostě může užít jako audiovizuální spektákl, aniž by ze vzteku a frustrace zlomil ovladač vejpůl.

V tomto ohledu lze Leteckou peruť éry Keió přirovnat k pozdějšímu Harmful Park. Oba tituly pojí vtipná a pohledná výtvarná stylizace, chytlavá hudba a nízká obtížnost. I když při pohledu na hlavní hrdinku čeká asi nejednoho hráče náraz do kulturní bariéry - koho proboha napadlo, že 14 letá dětská hrdinka jinak roztomilé a family-friendly hry bude mít zaječí kostýmek jako z Playboye a lodičky na podpatku? :)

Příběh moc nestojí za řeč a není mu věnováno tolik prostoru, takže se vyplatí zahrát si spíše japonskou verzi. Ta anglická trpí odfláknutým dabingem, který působí spíše jako recese nějaké party puberťáků než profesionálně odvedená práce.

Nepochopitelným lapsem je pak měnící se barva dráčka Pochiho, který je v cutscénách a promo materiálech modrý, ale v samotné hře zelený.

Pro: stylizace, humor, hudba, nízká obtížnost, odkazy k japonské kultuře a historii

Proti: slabý anglický dabing, barevně nestálý dráček, pro žánrové gurmány příliš jednoduché