Judgment: Apocalypse Survival Simulation

03.05.2018

Vývojář Suncrash se rozhodl svézt na vlně popularity simulátorů přežití a vytvořil base-buildingovou izometrickou hru s názvem Judgment: Apocalypse Survival Simulation, která spojuje taktické souboje real-time strategie s propracovanou správou základny.

Struktura herního prostředí je pojata jako jedna obří herní plocha, na níž se postupně odkrývají jednotlivé body zájmu nebo místa k průzkumu. Tvůrce chce hráče motivovat k nakouknutí do každého kouta tohoto bohatého postapo světa. Cílem hry je přežít co nejdéle. Hráč dostává na starost několikačlennou grupu lidí různorodých umů. Aby jeho "volnonožci" přežili, budou muset pravidelně pít, jíst a dávat si pozor na únavu. Při honbě za základními službami a statky budete mít za úkol dělbu práce. Z vaší "rodinky" někdo umí lovit, jiný opravovat, další třeba farmařit či alchymizovat. V tomto směru existuje přímá úměra, kdy např. zkušený farmář sklidí úrodu z pole rychleji a s menšími ztrátami během pár hodin, zatímco úplnému nováčkovi bude takový úkol trvat dejme tomu 5 dnů. To samé se dá samozřejmě tvrdit i o schopnosti hledání surovin, či plnění misí, kdy úroveň schopností zrcadlí zase celkovou procentuální šanci takový quest splnit.

Judgment: Apocalypse Survival Simulation však starostí o základní potřeby nekončí. Přichází čas se vrhnout do opevňování svého příbytku. Počáteční dřevěná stavení a zbraně brzy vystřídá mnohem silnější materiál (kámen, ocel...). K obraně vašeho útočiště dostanete celou řadu prostředků. Můžete třeba kolem své pevnosti nechat postavit několik pastí, mezi nimiž nechybějí špičaté bodáky či turretky. Aby se vaše kolonie dala považovat za útulný domov, nesmíme opomenout na její zvelebování tím, že do ní kupříkladu rekrutujeme nové členy a připojíme nové budovy (cvičiště, ubikace s postelemi, skleník, kuchyň, laboratoř...).

Další klíčovou kapitolu hry také tvoří crafting mechanismy. Z vytěžených, popř. nalootovaných zdrojů a dostatečného množství surovin si můžeme vyrobit pokročilejší, výživnější arzenál zbraní (Uzi samopal, katana, granát...), pomůcky (mini ledničku, gázu, dezinfekci...), potraviny (sendvič, těstoviny, toustový chléb...) či materiál (střelný prach, rudy kovů a slitiny, lněné vlákno...). Na výběr je opravdu mnoho věcí, od elementárních předmětů nutných k výstavbě domu přes vybavení a upravení domácnosti až po zbraně a jiné věci prospěšných v boji. Navíc, vše je velmi dobře znázorněno, není potřeba znát vzorec "výroby/smontování" nazpaměť.

Průzkum prostředí a potyčky jsou další důležité činnosti, které definují survival žánr. Z názvu hry se dá tedy očekávat, že právě mutanti a různé obludárium bude tím hlavním, co se nám bude stavět do cesty. S nepřáteli se potýkáme v real-time čase s možností zapauzování, kvůli přesnější střelbě nebo zadání příkazů (krytí...). V případě boje byste měli své svěřence patřičně zodolnit. Tomu dopomůže technologicko-výzkumný strom a okultní vědy. Díky nim se naučíme nové recepty, perky, magii/kouzla či upgradujeme dovednosti. Popř. svou bandu kvalifikujeme ve zcela odlišné specializaci, anebo se leccos dozvíme o světě kolem nás, čímž lépe zvládneme vyvstanuvší anomálie.