Iron Warriors: T-72 Tank Command

T-72: Balkans on Fire!

24.05.2006

Iron Warriors je tankový simulátor, ve kterém může hráč ovládat celý tankový prapor nebo se může vtělit do jakéhokoliv člena posádky tanku. Hra se vyznačuje velkou mírou realismu, a tak musí hráč využívat rozličných taktik používaných dokonce ve skutečných tankových bitvách.

Ve hře budete ovládat tři typy tanků ruské výroby a to T-34, T-55 a T-72. V kooperativním multiplayeru můžou ovládat jeden tank až čtyři hráči, každý jako jeden člen posádky.

Po prvotní skepsi nakonec hodnotím spíš dobře. Možná to má blíže k simulačnímu programu, než ke hře, což je na jednu stranu dobře, na druhou ať to raději nezkouší ten, kdo si chce jen tak bezhlavě zastřílet. Hra vyžaduje soustředění a opatrnost, ale adrenalinu se zde taky užije a každou vyhranou misi hráč náležitě ocení. Bohužel je tu pár technických nedostatků, které brání dát větší hodnocení.
Teď ke hře samotné. Boje se odehrávají v bývalé Jugoslávii, přičemž bojujete na straně Srbů. Posádka tanku komunikuje Jugoslávsky(?), docela zajímavé na poslech.
Grafika je něco lepší průměr. Nebýt polygonové hýbající se trávy, tak spíš průměr. Ale plně dostačující pro daný žánr. Krajina je rozsáhlá, s vysokou dohledností. Zástavba a různé objekty se dají devastovat.
Bojové techniky není mnoho, najdeme tu dohromady asi jen 15 kousků, včetně vrtulníku Mi-8 a pár civilních vozidel. Kromě SSSR tanků se zde objevují také Leopard 1A4 na straně Chorvatů, nebo zastaralý M50 Sherman, sovětské transportéry apod. Po terénu se pohybují vojáci, kteří také představují nebezpečí pro tank (RPG).
Ovládání tanku: sám je docela fuška všechno odřídit. Trochu dýl trvá, než hráč do ovládání pronikne. Věnovat se dá současně vždy jen jedné pozici. Další buď obslouží autopilot, nebo je můžete řídit jednoduchými příkazy a nebo zůstanou bez dozoru.
Realita ve hře je značná. Hráli jste Ghost Recon? Tak něco podobného zhruba očekávejte. Tank může být zničen i jediným zásahem. Zapomeňte na nějaké zběsilé najetí na bojiště a kosení všeho kolem sebe. Je potřeba pečlivě zkoumat terén a pokud možno střílet dokud vás protivník nezaregistruje. Na první pokus je docela nemožné misi projít. Výhodou je, že poloha nepřátel na začátku mise je vždy stejná a při opakování už víte, kde je očekávat.
Zvuky a exploze jsou také dosti realistické, docela věrohodné, bez přehnaných efektů, fyzika zde funguje velmi dobře. Vaše střela nijak nerozhodí tank, ale převrátí na bok transportér, odhodí z cesty civilní náklaďák, nemluvě o zásahu skupinky vojáků.
Teď k některým nedostatkům, které kazí celkový dojem. Například provedení mostů přes řeku, při pohledu z boku zjistíte, že je to vlastně hráz (násep) a po bocích jsou jen okrasné mostovky! Při projíždění kolem budov do nich tank narazí už když je teprve kousek od nich a většinou je nějak závažně poškozen. Při přepínání na mapu a zpátky se objevuje jakési šumění, které otravuje život a musí se opětovným přepínáním zastavit. Autopilot se někdy aktivuje sám (např. po zásahu) a tím vám může dost znepříjemnit situaci.
Osobně mám tankové hry v oblibě a tomuhle simulátoru jsem postupně podlehl. Nebýt těch několika chyb, tak hodnotím i výš.

Pro: Realita války na Balkáně, věrná simulace.

Proti: Složitější ovládání, několik technických nedostatků, kvůli reálnosti docela obtížné.