I Shall Remain

09.05.2014

Izometrické akční RPG od nezávislých vývojářů z Rumunska se odehrává v New Yorku bezprostředně po druhé světové válce. Ta ovšem neskončila tak, jak to známe z učebnic. Nacistům se totiž podařilo vyvinout biologickou zbraň a ze svých posledních sil ji vypustit na pobřeží USA. Agresivní virus se rychle šíří a mění své oběti v zombie a roztodivné mutace. Ze Spojených států se tak brzy stává země nikoho. Jedním z nemála přeživších je i průzkumník Michael Hodges, v jehož kůži se ocitá hráč s nelehkým úkolem, najít ztracenou výzkumnou skupinu doktora Chainse, která může být poslední nadějí na objevení protilátky.

I Shall Remain nabízí k probíjení se zamořenými ulicemi někdejšího velkoměsta solidní arzenál. Ozbrojit se můžete více jak čtyřiceti druhy zbraní od rezavé trubky po plamenomet a své destruktivní úsilí opepřit granáty či minami. Pomáhat vám při tom může až sedm verbovatelných NPC. Vývoj postavy probíhá v první řadě tak, že se postavám schopnosti zlepšují jejich používáním. Nejde jen o bojové skilly, ale i podpůrné, jako je medicína, mechanika (oprava zbraní) a podobně. Vedle toho stojí též široká nabídka perků a speciální učitelé, které je možné mezi ruinami tu a tam potkat. Hra nabízí i jistý survival prvek, protože hlavní postava je od začátku nakažena a potřebuje pravidelný přísun drahocenného "séra", které zpomaluje infekci, jinak následuje smrt.

Herní výzva 2017, bod 6. "Šedá myška".

Pro různá obskurní rpg mám slabost, ale to neznamená, že se mi všechna automaticky líbí. I Shall Remain si mě získalo, i když na první pohled mnoho předností nemá. Grafika je nevzhledná a někdy nepřehledná (interiéry, pohledy přes stromy…). Příběh je klišé, které příliš nepřekvapí, i když se autoři snaží. Zombie nákazu a její vznik nechávají dlouho opředenou tajemstvími, přidávají svérázná npc s vlastními příběhy a snaží se o hutné dialogy. Jenže v psaní nejsou právě mistry a zbytečně ukecané, místy krkolomné rozhovory mě zase tolik nebavily. Vlažně na mě působilo i vykreslení prostředí. Snaha tu opět je - zoufalství, beznaděj a nevíra v přežití lidstva na každám kroku. Provedení ale kulhá a postapo světů se silnější atmosférou už jsem pár potkal. Výjimkou je skvělá melancholická hudba.

Co mě u hry drželo, i když jsem si ji v důsledku užíval spíše jako akční než příběhové rpg, byly souboje a systém vývoje. Vývoj postavy sestává z vícera částí, jejchž jádro je postavené na tom, že se mi zvyšují příslušné staty podle toho, co zrovna dělám. Asi jako v TES, což mám rád. Zároveň se ziskem levelů odemikají různé perky. Je fajn, že polovina schopností je nebojová, takže je možné se cvičit třeba v medicíně či mechanice (umět opravovat zbraně je nedocenitelné). Příjemná je nutnost neustále řešit dilema, na co se specializovat. Naexpit všechno nejde a používat např. jeden či dva vybrané bojové skilly také ne. Střeliva je vždy nedostatek a nepřátelé jsou dost variabilní, aby si vynucovali občasné střídání taktiky. Požitek z takto dynamického vývoje postavy byl pro mě silný.

Hlavní zábavou pro mě byly souboje. Zjednodušeně řečeno: diablovka se samopaly, ostřelovačkami a plamenomety. Má to grády, spád i napětí. Nepřátel je hodně a často jde o pořádnou řež. O variabilitě enemáků jsem se již zmínil, takže při vší akci se dostane i na přemýšlení a pečlivé udílení pokynů svým společníkům. Jejich AI sice není valná, ale naučil jsem se je používat účinně a ve výsledku s nimi zábavnost opět rostla. Stalo se z nás pěkně vyladěné komando, zvládající elegantně vyřešit i dost prekérní situace. Pro společníky navíc fungují stejná vývojová pravidla, takže si z nich můžete udělat experty na cokoliv. Lootu je hodně a přitom není zbytečný. Peněz není až do konce dost a navíc je třeba dobře vážit, co prodat a co rozebrat na cenné součástky.

Na celé hře je ale znát, že přes všechny neduhy se tvůrci hodně snažili a asi to bude něco z jejich nadšení a radosti, vložených do hry, co vyvolávalo právě tyto pocity u mne při jejím hraní. Oblíbil jsem si ji natolik, že jsem překousl i největší průser, jímž je nestabilita (win10). Místo, aby mě věčné padání nasralo, trpělivě jsem ISR zpouštěl znovu a znovu, stále s velkou chutí. To snad o lecčems vypovídá.

Pro: vývoj postavy, souboje, zbraňový arsenál, hudba

Proti: problémy s Win 10, grafika, slabší příběhová složka