Hearthlands

28.04.2017

Hearthlands se řadí mezi reprezentanty budovatelských strategií s příměsí fantasy. Vezme vás na cestu, na jejímž konci leží osud a budoucnost celé vaší metropole. Ale nepředbíhejme, začněme pěkně od píky.

Majestátní království plné vznešené elegance, inovace a značné prosperity, to jest až moc lákavé, jenže jak se k tomu dopracovat? V Hearthlands nalezneme fůru prostředků a nyní se blíže podíváme na některé z nich. Nováčci a nadšenci tohoto žánru by si tutoriál měli poctivě projít, řadu věcí zcela jistě napoprvé nebudete chápat.

Hráč se tradičně ujme velení nad jedním ze čtyř národů: Southern, Northern, Eastern a Western. Každý tábor disponuje vlastní osobitou zvláštností, př. jiným rozložením surovinové základny, výhodou v oblasti politiky, vojenskou vybaveností atp. Stejně jako v jiných budovatelských počinech se i tady jako první ke slovu dostává zbudování shluku příbytků na levelu 1. Budovy jsou samy o sobě samozřejmě k ničemu; klíč k prosperujícímu městu drží lidé. Až se první osadníci trochu uvelebí, začnou hráči klást nehorázné požadavky. Začíná to zpočátku obyčejnou vodou ze studny a pomyslným krajícem chleba se solí, ale postupem času začnou mít čím dál přehnanější nároky na život. Po žízni a hladu je nutné uspokojit potřebu materiální, bezpečí a jistoty, vzdělání a zdravotnické péče, zajistit dostatek pracovních příležitostí, kulturního i náboženského vyžití.

Cestou k naplnění potřeb obyvatel je nejen stavění provázaného řetězce příslušných budov, ale také jejich šikovné rozmístění a propojení sítí cestiček tak, aby vše včas našlo své místo. Z hromady staveb jich bude ze začátku přístupných pochopitelně pouze několik desítek. Zbytek si musíte zasloužit.

Posléze nastává chvíle ukazovat svou moc i jinak než rozumem. Z řečeného vyplývá, že by bylo záhodno se dobře opevnit, jelikož konkurence, která závistivě přihlíží a nevyzpytatelné loupeživé výpravy fauny (pavouci, kostlivci, goblini aj.) podniknou všechno možné, aby vás srazily na kolena. Útoky přichází bez varování. Své šance v konfliktech, obchodu, ekonomice, ale i vztazích s ostatními říšemi, si vylepšujeme výzkumem, diplomacií či magií, jež na základě volby odkrývají užitečné technologie a objevy skrývající různé bonusy, např. větší profit, rychlejší výrobu, odolnější zbroj. Nesmíme též zapomenout na přítomnost kouzel, jejichž formule mohou plnit funkci upgradu, ochrany, útoku nebo třeba léčby. Tím samozřejmě výčet nekončí...

Vývojáři Sergio & Simon zprvu své dítko uvedli jako větší sandboxové hřiště, avšak v nedávném velkém updatu jsme se dočkali i "Campaign modu" s 12 misemi.