Haunted House: Cryptic Graves

25.11.2014

Po Haunted House z roku 2010 ide o ďalšiu hru s týmto názvom. Nejde o klasické pokračovanie, Cryptic Graves sa skôr inšpiruje starou verziou pre pre Atari 2600 z roku 1982. Hra beží na Unreal Engine 4. Scenár napísal komiksový a herný autor Gordon Rennie.

Dej sa odohráva v rezidencii Abaddon Grange, sídlo Zacharyho Gravesa, okultistu a zberateľa nadprirodzených vecí. Ste Anya Graves, dedička sídla a vzhľadom na podivné udalosti, ktoré sa v ňom odohrávajú, sa rozhodnete zistiť viac.

Hlavná postava má nadprirodzené schopnosti a dokáže tak napríklad komunikovať s mŕtvymi. Dotykom zase dokáže dokáže odhaľovať z konkrétnych predmetov informácie o ich bývalých vlastníkoch. Pomocou týchto síl musí očistiť dom od zlých duchov.

Na ceste k odhaleniu temnej minulosti domu budete preskúmavať izby, chodby domu, katakomby, záhradné bludisko aj laboratóriá. Budete riešiť rôzne puzzle a vyhýbať sa pasciam. Taktiež budete zbierať ingrediencie na výrobu elixírov a učiť sa rôzne zaklínadlá. Musíte sa ale vyhýbať rôznym nepriateľom a paranormálnym javom.

Tak toto možno nebol tak narýchlo urobený odpad ako Slaughtering Grounds, ale aj tak to bola úplne nehrateľná hrôza. Na mojej 3 roky starej karte to strašne sekalo aj na najnižších nastaveniach, (teda nie úplne najnižších, lebo vtedy sa mi hra zrútila)
V hre nie je žiadny inventár, takže neviete čo ste zobrali, a keď kliknete na list alebo nejaké malé menu tak vôbec neviem ako sa z toho hneď dostať von, navyše na niektorých listoch sú úplne divné kódovacie chyby, napríklad na jednom bolo namiesto "I won't stand" napísané "I won’t stand", tiež sú tu gramatické chyby a postavy hovoria často niečo úplne iné veci než titulky.
Prvá potvora čo som stretol sa zasekla o schody takže som sa nemohol dostať dolu, o tie schody som sa stále zasekával aj ja. Úbohé pokusy o vydesenie hráča sú skôr na smiech.
A ten dabing, toho starého muža museli nahrávať cez ventilačku, a ani trochu sa nesnažili ho synchronizovať s hlasov, animácie tejto hre sú hrôza, pri skrčení Anya vyzerá akoby jej telo prešlo cez podlahu, (Aspoň sa snažili urobiť model postavy a nie len lietajúceho ducha).

Vydržal som asi hodinu, a čítal som že to je potom len horšie že dvere sa náhodne zamykajú a nedajú sa otvoriť pokiaľ nereštartujete hru a niektoré savepopinty ani nefungujú.