Druhý diel Halo série bol pre mňa až doteraz chýbajúcim kusom skladačky. Až vďaka PC verzii sa mi podarilo dotiahnuť do konca celú trilógiu (naprieč platformami) a konečne chápem všetkému (alebo aspoň väčšine) z toho, čo sa odohralo v dejstve treťom.

Keďže sa jedná o druhý diel z (zatiaľ) trilógie, človek by mohol nadobudnúť dojem, že pôjde o typický „vyplňovač miesta“ medzi jednotkou a trojkou. Avšak tentokrát to tak nie je. Keď hra vyšla pred pár rokmi na prvom Xboxe, pre tých pár šťastlivcov, ktorí ho tu vlastnili to musel byť taký malý sviatok, pretože aj keď sa vtedy Microsoftu nepodarilo urobiť nejakú veľkú dieru na konzolovom trhu, myslím že Halo je jeden z dôvodov, vďaka ktorým tu máme dnes Xbox 360 (a ďalší na ceste).

Halo bolo akýmsi „killer titulom“ Xboxu, preto som nikdy nepochopil rozhodnutie Microsoftu urobiť jeho konverziu na PC. Nech boli dôvody akékoľvek, som rád, že sa to stalo, pretože inak by som si nemohol takto pohodlne a bez emulovania doplniť herné „vzdelanie“.

Hra ako taká, by sa dala charakterizovať ako space opera. Máme tu vesmírne lode, mimozemské civilizácie a prepracované univerzum, ktoré si nezadá so Star Wars alebo Star Trekom. Na rozdiel od vtedajšej konkurencie Halo vždy kládlo príbeh na prvé alebo skôr popredné miesta. Síce nejde o nič extrémne originálne, napriek tomu ide o celkom prepracovanú zložku hry.
Každý správny príbeh potrebuje svojho hrdinu. Túto funkciu plní náš starý známy supervojak Master Chief, ktorému síce nikto nikdy nevidel do tváre a veľa toho nenahovorí (narozdiel od Gordiho občas niečo predsa len povie), napriek tomu je to hrdina na slovo vzatý.

Halo 2 vyšlo zhruba 2 roky po konzolovej verzii, keď bola už PC komunita namlsaná upútavkami na Crysis, takže dva roky stará hra už mohla posadiť na zadok už len málokoho. Napriek tomu, v porovnaní s prvým dielom ubehla graficky celkom dlhú cestu. Modely sú detailnejšie, textúry ostrejšie a prostredia ešte rozľahlejšie.

Bungie však nikdy neboli nejakí nejakí udávači výkonu alebo technologickí mágovia. To, čím si prvé Halo získalo väčšinu fanúšikov, bola hrateľnosť. V tomto smere sa toho moc nezmenilo, akurát pribudla jedna drobná „fíčura“ v podobe dual-wieldu, teda nosenia dvoch zbraní naraz. Samozrejme, funguje to len s malými kúskami, ale tam kde som v prvom dieli váhal, či si mám vziať magnum alebo plasma rifle, teraz som to mohol vyriešiť kombináciou oboch. Drobnosť, ale poteší.
Keďže je hra postavená na strieľaní, autori si na tejto zložke dali záležať a výsledkom sú intenzívne, mnohokrát až epické boje.
Oproti prvému dielu hra ponúka aj hranie za covenantského prebehlíka Arbitera, ale z hľadiska hrateľnosti sa oproti hraniu za Master Chiefa nijak nelíši. Jediný rozdiel je, že Arbiter sa po stlačení „x“ zneviditeľní (Chief si zapne svetlo).

Tam kde hra stráca po technologickej stránke, vynahradzuje to stránkou zvukovou, konkrétne tou hudobnou. Už úvodná téma naznačuje, že na hudbe si niekto dal naozaj záležať a oproti grafike nepodlieha starnutiu, takže niektoré tóny znejú naozaj nadčasovo. Dobre sa to počúva a hlavne to dobre doplňuje celkovú atmosféru hry. Tak to má byť.

Celkovo sa mi druhé Halo nesmierne páčilo, avšak pár vecí mi predsa len vadilo.
V prvom rade to bola absencia mojej obľúbenej útočnej pušky. Síce je tu namiesto nej aká taká náhrada v podobe bojovej pušky, ale nie je to ono.
No a druhou vecou bolo zakončenie. Keď sa na to tak spätne pozerám, príde mi to ako keby dvojka a trojka mali byť jedna hra, ale niekomu prišlo ako dobrý nápad rozdeliť to na dva tituly.

Aj keď Halo 2 nie je dokonalá hra, napriek tým vyššie uvedeným námietkam som sa po celý čas výborne bavil a tých pár malicherností na tom nič nezmení.
Halo séria nie je hra pre každého, buď ju akceptujete takú aká je, alebo ju môžte donekonečna kritizovať. Iná možnosť nie je. A ako ste si už mohli všimnúť, ja spadám skôr do tej prvej kategórie...

Pro: hrateľnosť, príbeh, výprava

Proti: absencia útočnej pušky, odseknutý koniec

Jak dopadla konverze Halo 2 na PC? Příšerně. Graficky totožné s prvním dílem, designově jsou městské lokace na opravdu mizerné úrovni. AI spolubojovníků, zvlášť ve městě a budovách, není špatná, ale prování mnoho nelogických akcí (ale potěší že si s nimi lze například vyměnit zbraně). HW náročnost je neúměrná grafické kvalitě. Orientace ve stále stejných chodbách i venkovních prostorech na vesmírné stanici či nepřátelských lodí je hodně matoucí, všade to totiž vypadá stejně (žádný pokrok od prvního dílu). Navíc je tu značná diskriminace klávesnice a myši (tipy například na zneviditelnění při hře za emzáka jsou určeny pro ovladač od Xka). Největší problém je ale ve službě Live, v naší malé zemičce tuto služnu prostě nespustíte (alespoň ne ke konci roku 2007). Tedy žáné achievmenty, žádný multiplayer.

Co ale potěší je jednoznačně příběh (i když místy je značně klišoidní a nudný, ale spousta momentů a zvratů se jen tak nevidí), Cortana a její humor, Master Chief a jeho ego by si mohli podat ruce s Arnoldem Schwarzeneggerem (je to zkrátka správný hrdina) a některé jeho hlášky stojí za to si poslechnout. Zbraně a technika jsou také zpracovány na výbornou.

Celkově nám z toho vychází jen průměrná střílečka, která ztratila i ten sci-fi náboj z jedničky...

Pro: příběh, epické momenty, zbraně a technika, Cortana a Master Chief

Proti: konverze, grafika, služba Live, orientace v opakujících se prostorách,

Nejsem zrovna dvakrát příznivce série Halo, 1. díl jsem nehrál vůbec, 3. díl jsem dohrál, 2. díl taktéž a po těchto zkušenostech můžu suverénně říct, že mi Halo bohatě stačilo a ten "halo" humbuk kolem jakbysmet..

Marně jsem se snažil ve dvojce zjistit, v čem přesně tkví ta jedinečnost hry. O nekvalitním portováním se ani nemá cenu rozepisovat, ale samotná náplň a design se portem prostě nezkazí a jak je pak možné, že onen killer titul Xboxu v tomto dle mého projíždí na celé čáře.

Halo 2 by měl dostat kromě všech těch uznání a cen i cenu za nejpříšernější map-design všech dob. Je neuvěřitelné jak může mít na hráče obrovský dopad chabě navržené prostředí..Halo 2 povyšuje pojem "nic okolo mě" do nové úrovně, zvláště pak v interiérech a krásná hudba, některé světlejší momenty v přestřelkách v exteriérech či pro někoho příběh, dle mého objektivně hru nespasí a už vůbec ne, do podoby údajných killer a must have titulů..(To už byl totiž i ten Unreal 2 skoro zajímavější)

Pro: Příběh, zbraně, vozidla, občas příjemný pocit válčení. Na druhou stranu kdo ví, zda jsou tyto mise opravdu tak světoborné, když jim předchází nejhorší mise všech dob. Člověkovi pak ono "lepší", po tom "špatném", připadá obvykle jako "skvělé"..

Proti: zdaleka nejpříšernější design úrovní, zkažený port

Halo 2 pokračuje ve stopách svého předchůdce, jen co je pravda. Bohužel směr svojí cesty změnil tím špatným směrem a autoři, kteří byli tohle schopni vypustit do světa, museli být buď na drogách, nebo po vypuštění hry na dlažbě.

Halo: Combat Evolved se mi líbilo graficky, byť bylo osekané, ale furt mělo jakous takous atmosféru bitky Master Chiefa s Covenanty, bylo to zajímavě vytvořené,. barevné, létající a popojížděcí a byla to zábava. zábava až do chvíle, kdy nastoupili "zombie", pak to šlo z velké části do kopru. Halo 2 posunulo příběh, zvláštně, ne nezajímavě, ale přesto trochu zbytečně i do řad samotných Covenantů (způsob hry se v podstatě nemění ať hrajete za Spartana nebo za Covenanta), z velké části recyklujeme již jednou prošlou zápletku a hlavně zase chodíme stejnými chodbami sem a tam. Aby tohohle nebylo málo, nesmíme zapomenout na Flood "zombíky". Halo svět nijak blíž neznám, takže jsem doufal, že ti zombíci byly jen nápadem prvního dílu a už se na tu blbost zapomene - no, zjevně je to hlouběji zapuštěno do Halo vesmíru, škoda.

Celkově by to tak jakž takž ještě ušlo, byť mě to už příliš nezajímalo a tak nějak jsem usínal díky stereotypnosti. Z letargie mě budily jen neustálé loadingy (ty si z původního Halo nepamatuji) a nějak zbytečně moc ingame video sekvencí, které vždy zbělali obrazovku a přebraly "ovládání" hry. I to by se ještě dalo, hlavně že bych se zase mohl koukat na to zajímavé prostředí a barvičky, protože tentokráte se podíváme na mnohem více míst než v prvním Halo.

Jenže tady přichází ona zdrogovanost tvůrců. TA HRA VYPADÁ NESKUTEČNĚ HNUSNĚ! Hra vyšla na PC o cca 3,5 roku později po prvním díle a vypadá podstatně hůře. Přirovnal bych to nejlépe snad ke stavu Vietcong vs Vietcong 2. Odporně hnusně bezbarvé a bez stínů. Lépe snad vypadal i první Half-Life? Jak tohle vůbec mohlo projít interním schvalovacím procesem a Microsoft to dokonce chtěl tlačit kvůli "Windows Vista only"? Neuvěřitelné, neskutečné. Nějakou dobu jsem hledal, co jsem kde nastavil špatně, nebo jestli neexistuje nějaký fandovský grafický mód, ale skutečně to bylo tak a já jen zíral. Z průměrné hry, která ve výsledku oproti prvnímu dílu nepřinášela nic extra nového, se stala podprůměrná budgetovka s ne špatným příběhem, ale tragicky odfláknutým zpracováním, které u dvojice Bungie-Microsoft naprosto nechápu.

No a tak se zase znovu přiznávám, že jsem hru v plné délce nedohrál a dokoukal to pro mě důležité zase ve walkthrough videích na YouTube. Hrát se mi to nechtělo, neviděl jsem důvod. Střílečka stále dokola stejná, navíc zase s těmi zombíky a graficky odporná k tomu. Teprve teď už chápu, proč MS Halo hry neposílá na PC. Protože i přes opakované plkání o tom, jak chce podporovat PC hraní, je zcela neschopný své svaté herní grály přenést na PC tak, aby se hráčům nedělalo špatně. Než mít tedy potenciálně zajímavou střílečku z neokoukaného univerza v takhle ohavném kabátku, tak to raději budu přát ty orgie krabicářům.

Taková škoda. A samozřejmě to má nutnost instalace a vytváření profilu v Games for Windows, které už také online nefunguje, takže se musíte při každém spuštění zbytečně proklikávat přes přihlášení na lokální profil. Hovada, fakt.

PS: Některé hudební kousky jsou stále zajímavé a moc pěkné, ale celkově hudba k akčním částem hry vůbec nesedí a to občasné skřípání elektrické kytary naprosto nesedí k dosavadní hudbě, dění na obrazovce ani tomuto Halo světu.

Pro: Pokračování příběhu v Halo univerzu; rúznorodější prostředí; některé hudební skladby

Proti: Herní stereotypnost na poměrně dlouhé hrací době; odporná odfláknutá grafika i proti prvnímu Halo; nějak moc loadingů a ingame videí; služba Games for Windows

Proti prvnímu Halo docela nezáživné. Je zajímavé sledovat rozvíjející se příběh, ale není zajímavé věnovat se té výplni mezi cutscénami. Když mě protipirátská ochrana vrátila o 7 hodin hraní nazpět, prostě jsem se na to vysral a šel si najít sestříhaný cutscény na youtube - no big deal.
Halo 2 pokračuje v stopách svojho predchodcu, bohužiaľ smer svojej cesty nezmenil a tak sa namiesto plnohodnotného nového dielu stretávame len s hrou, ktorá z veľkej časti kopíruje Halo CE.

Príbeh pokračuje tam, kde Halo CE skončilo. Ceremónia udeľovania vyznamenaní je prerušená útokom Covenantov a Master Chief im musí opäť ukázať, kde patria. Príbeh tohto dielu sa taktiež točí okolo ďalšieho prstenca Halo, ktorý máte zabrániť aktivovať. Na druhej strane v radách Covenantov nastali rozpory a vy sa tak zhostíte aj možnosti hrať za druhú stranu v podobe Covenanta z rád Elite Arbitera. Príbehová zložka hry nie je veľmi nápaditá a ani sa nenazdáte a je koniec hry bez toho, žeby sa odohrala nejaká závratná zmena v príbehu.

Po grafickej stránke sa Halo 2 veľmi nezmenil, hoci postavy sa mi zdajú trochu detailnejšie a taktiež aspoň exteriéry sú ostrejšie. Vyvýšené miesta dokazujú, že aspoň na niečom si dali vývojári záležať, a pohľad do širokého okolia ma neraz zaskočil.

Čo musím tvorcom vytknúť je leveldesign, ten je stereotypný až niekedy máte pocit, že sa točíte v kruhu. V niektorých oblastiach som mal dokonca pocit, že som to videl niekedy v prvom dieli. Hra má ale rýchly spád, takže niekedy si ani v reve bitky nevšimnete tú repetitívnosť. Taktiež do hry mohla byť zakomponovaná interaktivita s prostredím viac, takto len bežíte vpred a likvidujete Covenantov a inú háveť a občas aktivujete nejaký výťah.

Zbraňový arzenál prešiel menšou revíziou a tak sa stretávame s niekoľkými novými kúskami. Ľudské zbrane mi ale prišli v porovnaní s tými Covenantskými slabšie a takže väčšinu hry som sa spoliehal práve na tie Covennatské. Aj keď si v hre máte z čoho vybrať, rýchlo prídete na to, ktoré zbrane budete využívať a na ktoré ani nepozriete. Po novom môžete naraz strieľať z 2 ľahkých zbraní, je to výhodné na začiatku, keď sú nepriatelia ešte slabší, takže si nemusíte strážiť muníciu v energetických zbraniach, nevýhodou je, že pri takomto boji sa nemôžete biť nablízko, hádzať granáty alebo zmeniť si zbraň na sekundárnu nesenú v inventári, kým jednu zbraň nevyhodíte.

Nepriatelia sú taktiež rozmanitejší, aj keď tí hmyzí sú skoro neškodní, ale zase keď na scénu nastúpia paraziti a Covenanti z radu Brute (kríženec gorily a Wookieho) spoľahnite sa, že budete potrebovať väčšie množstvo munície alebo presne mierené granáty. Likvidácia parazitov so strelnými zbraňami je zdĺhavá a obtiažna, preto je ich najlepšie rozsekať energetickou čepeľou.

Arbiter prichádza s možnosťou tichej likvidácie protivníkov, na rozdiel od Master Chief-a má generátor maskovania, aj keď nechápem prečo spojenci ho môžu mať aktivovaný donekonečna, keď vám sa minie v priebehu pár sekúnd a potom dvojnásobne dlho musíte čakať kým sa dobije.

V sérii Halo by nesmeli chýbať rôzne vozidlá a tak si v niekoľkých misiách vyskúšate aké je to likvidovať rady nepriateľov z pohodlia sedadla Ghosta, Banshee alebo tanku či džípu (bez spolujazdca sa nepohnete). Z vozidiel mi prišiel ako nový, jedine Covenantský transportér, ktorý sa dá prirovnať k ľudskému džípu.

Herná doba sa dá porovnať s dĺžkou Halo CE, aj keď je asi o pol hodinu kratšia. K záveru hry som sa dostal za ani nie 8 hodín. Herná doba by mohla byť aj dlhšia, pokiaľ by som neopustil niektoré miesta bez vyčistenia oblasti od všetkého života, keďže sa mi zdalo, že sa respawnujú, ale zase vynahrádzajú to úmrtia spôsobené spolubojovníkmi, ktorí obľubujú granáty, ktoré sú pre vás smrtiace.

Celkovo mám z hry dosť zmiešané pocity, hra je nabitá akciou a jazda vo vozidlách je zábavná, ale leveldesign a rozporuplný nazáživný príbeh hre k dobru veľmi nepridávajú. Hra je taký priemer, pokiaľ by som ju porovnal s inými kúskami danej doby mali by navrch. Halo 2 je odreagovačka od všedných chvíľ, keď máte chuť zaskákať si medzi granátmi a vystrieľať hordy Covenantov.

Pro: akčnosť, covenantské zbrane, vozidlá

Proti: leveldesign, pomerne slabý príbeh