Hack 'n' Slash

09.09.2014

Hack 'n' Slash je netypická logicko-akční hra, která hráči umožňuje "hackovat" hru samotnou. Můžete zde za běhu přeprogramovat kód hry, měnit vlastnosti objektů, či upravovat chování nepřátel.

Na začátku hry získáváte USB meč a brzy zjistíte, že každý objekt nebo nepřítel má v sobě USB konektor a při zásahu můžete změnit jakýkoli jeho atribut, což se ihned projeví ve skutečné hře. Postupně získáváte i další schopnosti, jak změnit zdrojový kód hry s hlavním cílem - zastavit zlého kouzelníka, který podobný způsob využívá k terorizování celého okolí.

@Drekt (21.01.2017 12:55): Ten vzkaz jsem našel, ale pořád jsem čekal, že tam bude nějaká jiná stopa - zkoumal jsem i uspořádání šutrů u vchodu :D A ono to je nakonec takhle hloupé řešení - just use brute-force :/ Těch očí jsem si popravdě nevšiml, možná za to může nepozornost, možná moje porucha barvocitu (mám problémy se zelenou a červenou).

A ted se zase vztekám nad dalšíma puzzlama - bohužel ten primární žánr tu máme správně - logická hra - a to já nemám rád. V podstatě jen chodím od puzzlu k puzzlu a mezitím je občas nějaký příběh. A to hackování je zatím přesně takové, jaké jsem si představoval z traileru. Snad přijde něco složitějšího.

Po nadšení z Else Heart.Break() jsem se vrhnul i do této "programovací" hry, která vyšla o něco dříve (předpokládám tedy, že je první, ale třeba mě zase někdo vyvede z omylu) a samozřejmě se nemůžu vyhnout srovnání.

HnS je určitě zajímavá hra z hlediska mechanismů, ale selhává u mě z hlediska zábavnosti. První polovina je ještě docela zábavná, i když možná až moc jednoduchá - příklad - hacknete stvoření, co na vás útočí a změníte mu atribut "aggressive" na "false". Tímto třeba zastavíte vránu útočící na kámen na mostě, který vám z vděčnosti uvolní cestu dál. Že to nedává smysl? To asi nic v téhle hře. Když se chcete vyléčit, musíte zapálit keř, ze kterého vypadnou srdíčka. Eh...

Každopádně hra někdy v polovině představí složitější upravování kódu (zdůrazňuji upravování - nemůžete si napsat vlastní kód jako v Else Heart, jen změnit hodnoty atributů, rovnítka či názvy proměnných), kdy ze začátku to ještě jde, ale poté se z toho stane NEHORÁZNÝ opruz. Je to asi tak zábavné, jako když jste profesionální programátor a v práci dostanete za úkol nastudovat a pochopit kód, který napsalo nějaké nemehlo před vámi a upravit ho tak, aby to dělalo trochu něco jiného. Ale hlavně do toho moc nesahat, aby to nerozbilo něco jiného! Navíc samotné upravování se provádí v rozhraní, které pro mě bylo strašně nepřehledné a evidentně je přizpůsobené gamepadu, meh.

Bohužel jsem si brzy uvědomil, že tohle je opravdu LOGICKÁ hra a že jenom chodím od puzzle k puzzle a mezitím si vyslechnu krátký dialog či cutscénu a už zase čumim do kódu a říkám si - panebože, co je tohle vůbec za jazyk? (Žádný reálný jazyk to samozřejmě není a ani nevím čemu se to podobá). V Else Heart jsem také měl záseky, ale tam jsem si aspoň mohl "odpočinout" a jít prozkoumat město a věnovat se chvíli něčemu jinému a třeba sesbírat nějaké stopy. Tady jste prostě zaseklí na jedné obrazovce a musíte ten jeden puzzle vyřešit, jinak se nehnete.

Celkovému dojmu nepomáhá ani technické zpracování, které je na úrovni freewarovky.

Může tuhle hru hrát člověk, který neumí programovat? Rozhodně ne. Možná první půlku, ale dál si neškrtnete. I já jsem se musel koukat do návodu a to se programováním živím. Do dohrání jsem se musel nakonec nutit, i když uznávám, že pár dobrých nápadů jsem tady našel. Je třeba zajímavé, že opravdu ve hře měníte soubory, které máte na disku, takže teoreticky můžete kód změnit v Poznámkovém bloku ve Windows a tím kompletně změnit pravidla hry (kód tu můžete přepsat a ne jen upravovat, i když nevím jestli by to hra skousla, nezkoušel jsem).