„Do you wanna learn something, or do you wanna make fun?“ Ptejte se sami sebe! Narovinu vám řeknu, že tak příjemný výsledek jsem nečekal ani ve snu. Nerad píchám do vosího hnízda, ale když prohlásím, že je to hra roku, nebude ze mě ani trochu mluvit hype. Mám rád sérii GTA, zažil jsem s ní mnoho a mnoho pěkné akce, nikdy mě ovšem nedostala z dějové stránky či charakterů postav. Cože? Ano, slyšíte dobře, stokrát hurá Rockstaru, že se zbavili roušky hazardérů s hráčskou důvěrou. A i když nakonec ztroskotali tam, kde by to většina hráčů nečekala (alespoň já ne), odešli u mě se ctí.

Konečně přišel na svět díl GTA, kde plně a neoddiskutovatelně fungují nějaké vnitřní souvislosti, kde se hlavní hrdina nechová jako idiot a kde je zajímavější rozebírat příběh, než kvalitu grafiky. Jistě, i ta je vysoce kvalitní a s HW nároky se postarala o infarkty nadržených hráčů po celém světě (ta voda!), ale to není místo, kde by si R* získalo největší respekt. Jak už jsem řekl, stáváte se hybatelem děje, svět kolem vás žije a Niko není samoúčelný břídil, jehož existence začíná a končí tím, aby vypadat cool a řekl co nejvíce fucků za minutu. Zde dostává CJ a celé San Andreas lekci a deset na holou, a jestli jsem si v době létání nad Las Venturas opravdu myslel, že mě lepší GTA už nepotká, neboť není co vylepšovat, musím se jít za své hříchy vyzpovídat do kostela. Tady není třeba hledat kompromisy, GTA 4 patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy hrál.

Pokud bych měl ke každému dílu GTA dosadit jedno životní období, tak Vice city bude dětství (krev, zbraně, vrtulníky – brrrm, brrrm), San Andreas dospívání (hip-hop, kozy, stíhačky) a GTA 4 dospělost. :) Vzala nám iluze o naší nesmrtelnosti a nezničitelnosti dopravních prostředků. Jak dostanete zblízka ránu brokovnicí, budete čuchat ke kytičkám zespoda. Jak vrazíte do sloupu, proletíte se předním sklem (a stejně nechápu, proč se Niko nepřivazuje :). Vstříc realističnosti u Rockstaru udělali taky pár ústupků, jež určitě nebyly na škodu. Vedlejších hrdinů není mnoho a každý v průběhu odhalí svá silná a slabá místa, že jim nejde (ne)držet palce. Zlato si jednoznačně zaslouží bratranec Roman se skvělým dabingem a přízvukem. Na malém prostoru zapůsobil ale například i Dwayne či Frankie. Fantastických slovních výstupů se dočkal Little Jacob, paradoxně parodující nejvíc právě San Andreas. A ani ženský element není do počtu.

Byla radost někdy (třeba i uprostřed časově neomezené mise) jen tak zastavit a rozhlédnout se kolem. Libery city existovalo vedle mě. Nebyla už jen kulisa pro demolici, lidé nosí noviny, tašky, kelímky nebo kufry. Zastavují se, dávají se do řeči, hádají se nebo pokřikují. Když prší, utíkají se schovat s knížkou nad hlavou. Komentují vaše krádeže aut. Vozí se taxíkem či metrem. Utíkají před policisty, když se něco na ulici semele. Hrabou se v kufru auta nebo volají mobilem. Na dálnici už do sebe doprava nenaráží, ale přesto tu někdy zácpa bývá. Za tohle velká pochvala. Stejně tak fyzika, ať už má pár nevýhod, funguje ve výsledku jako nádherně. Co se týče zbraní, tak jich můžete nosit jen omezený počet (pistole, uzina, samopal, ruční zbraň, granát/molotov, raketomet), stejně jako nábojů. No a pak je tu obrovský smysl pro detail jako hudba a témata na mobil, SMSky, bankomaty, internetové stránky, oblečení, superlativy mi nestačí…

Hodně se v souvislosti s GTA 4 mluví o jeho neoptimalizovanosti a odfláknutému přechodu z konzolí na počítač. Protože zde jako jeden z mála hodnotím dohranou počítačovou verzi, musím se prohlásit za šťastného člověka, neboť mi dohromady spadla hra 4x a nechyběla žádná textura. Nestala se žádná událost, která by mi zkazila zážitek z tak monstrózní hry. Nevypadá to už tolik jako GTA, jelikož se to zbavilo se to některých typických vlastností GTA, ale přesto to nakonec je GTA! Tak jak ho mám rád a ještě lepší! A je mi líto všech, kteří si těch 90 misí neužili jako já.

P. S.: Mise Three Leaf Clover je mistrovský kus, tak elegantní poctu Heatu (Nelítostný souboj) jsem si vždycky přál.

EDIT: Snižuji hodnocení o deset procent dolů. Tímto se přidavám k uživateli j.calling.2b ad (ehm) s tím, že po pár hodinách po dokončení příběhových misí už není co zkoumat, a neexistuje žádné další lákadlo, které by mě vrátilo zpátky k hraní. Až na rozjetí nové hry.
No, dojem docela rozporuplný, což je dáno mojim vpravdě enormním očekáváním. Prvních asi 10 hodin jsem si řikal, že je to jasně 100% hra. Příběh, postavy a jejich namluvení, scénář dialogů, realistické mise, systém krytí, přátelé, mobil, ztvárnění města, auta a jejich destrukce, TAXÍK…prostě jsem se nad tím úplně rozplýval. Řikal jsem si, že na mě čeká ještě spousta nového, rozmanité mise a zejména pro gta charakteristické budování vlastního zločineckého imperia. S přibývajícími dny se ale začalo dostavovat zklamání, mise byly v podstatě pořád stejné, jen se zvyšoval počet nepřátel. Charaktery sice byly pořád fajn, ale většinou se jen objevily, Niko pro ně vyřídil pár misí a pak sem o nich už nikdy neslyšel. A největším zklamáním pak pro mě byla nemožnost nakupovat majetek, Niko sice za prachy dělá děvku pro každýho všiváka, ale nějak mi chybí motivace. Jediný, co jsem ve hře vlastně kupoval, byly kvéry, neprůstřelná vesta, obleky a taxík, na konci jsem měl nějakých 800 000 dollarů… Hra tedy udělala několik imho nesprávných kroků zpět a stranou, na druhou stranu nelze přehlížet výrazně kladné novinky jako realističtější podobu, jednodušší mise (tedy už žádné na stý pokus dohrané zvěrstvo s letadýlkem na dálkové ovládání), taxík (vzhledem k absenci quicksavu naprosto geniální záležitost), sociální život (nijak závratné vylepšení, ale je fajn, že ho hra obsahuje, chybou bylo pouze jím nahradit nákup majetku a mise se sanitkami apod.).
V zásadě tedy jde o super hru, se kterou jsem měl zejména 4 hlavní problémy (každý ji připravil o 5% v mém hodnocení).
1.Nemožnost nakupovat majetek a plnit mise s ním spojené.
2.Určitá repetivnost misí (ale na druhou stranu kam se hrabe na FC2…).
3.Příběh mi přišel tak nějak rozvláčný až rozplizlý, chyběla mi tam nějaká gradace.
4.Uspěchanost konverze, která se podepsala na technické stránce (jen z toho aliasingu člověku krvácejí oči). Rovněž mě nasraly marketingové a PR bulšity provázející tuhle hru (hype a žehlení zpackaného portu).

Už aby byl venku Saints Row 2!
Dojmy po pár dňoch hrania..... GTA4 je mýlnik, rovnako ako bola jednička (prvá v 3D). Rockstar začína s úplne novým a výborným enginom v podstate na zelenej lúke a necháva si v porovnaní so geniálnym SA obrovské rezervy do následujúcich častí. Hra je stále menej konzoloidná (absentujúce blikajúce dúhové kraviny pre decká) a obkukáva Mafiu (živé mesto, fyzika áut, menej farbičiek) čo je určite palec hore. Štvorka sériu posúva dobrým smerom a beriem ju ako predkrm k pokračovaniam, ktoré logicky už musia ťažiť s lepšieho príbehu a osvedčených vychytávok, po ktorých už teraz GTA geekovia besne volajú (základy sú pevné ako péro Clarka Kenta). Komplexne to zhodnotím až to dohrám, zatiaľ slušná 70-tka za ultimátne nákazlivú hrateľnosť a všetky tie prísľuby do budúcna. P.S. A autá už konečne nevyzerajú ako škatuľky od liekov, na ktoré niekto omylom namontoval kolesá. Juchúú.
Velká samostatná loupež vstupuje do nové éry. Do éry realismu. Čtvrtý díl tuto éru započal, ale díky několika věcem jí nedotáhnul do konce. Zaprvé tu je občasně frustrující ovládání hlavního hrdiny a řízení aut jako na náledí. Zadruhé tu je spousta obstrukcí při instalaci a dost vysoké HW nároky oproti stále "jen" nadprůměrnému grafickému zpracování (čili konverze suxx). Zatřetí tu je absence checkpointů, takže se klidně může stát, že jednu misi hrajete hodinu (poslední mise byla utrpení). Na druhou stranu přináší realističtější vyznění mnohem více radosti. Základem je slušně vystavený příběh s uvěřitelnými charaktery, možnost volby při důležitých rozhodnutích, krytí při přestřelkách, živé a pulzující město, mobil umožňující různé zábavy a asociaci...Je toho dost a paradoxně od San Andreas hrozně málo, což je ovšem dobře. Mise jsou povětšinou nápadité, i když sledovat cíl až nahoru na střechu a během toho postřílet všechny okolo, jsem zaznamenal nejméně čtyřikrát. Každopádně nyní hodně táhne příběh a opět znamenitě podané odkazy (Heat, T2, Ronin atd.). Kolem a kolem se pořád jedná o to GTA, které máme všichni rádi. Jen už si neseberete srdíčko pro doplnění zdraví, neustřelíte komukoliv hlavu, aby z něj stříkala krev jako z hydrantu a nenaserete to do sloupu, aniž byste ztratili jen drahocenné vteřiny. Král je polomrtev, ať žije příště lépe vyladěný král!

Pro: Uvěřitelné charaktery, živé NYC, fce mobilu, realističtější pojetí, spousta milých novinek (taxi, net, policejní hledáček)

Proti: Nevyladěná konverze, absence checkpointů, krkolomný pohyb postavy a řízení vozidel

Nejslibněji vypadající městská akce, která se v dnešní době dá hrát. GTA IV je opět hrou hrající na volnost, než-li na příběh. I když příběh byl propagován velmi podrobně ve výsledku se nejedná OPĚT o nic úžasného a tak tahle hra stojí především na názvu, který zná dnes už i pětileté děcko.

Hratelnost je tak pořád na vysoké úrovni především díky oné volnosti, která je oproti San Andreas přeci jen menší a není lehké si zvyknout na jedno město. A vůbec je toho oproti San Andreas podstatně méně, což mohli tvůrci nějak vyřešit (už třeba aplikováním některých původních věcí i do čtyřky).

Grand Theft Auto IV vypadá úžasně, slušně se ovládá (chce to zvyk) a příběh je typický gtáčkovský, ovšem co jiného čekat, že?

Pro: Grafika, hratelnost, mise, telefon

Proti: Opět Liberty City, základní ovládání, příběh

Ultimátní pokračování slavné herní série, které svým grafickým zpracováním, rozlehlostí herních lokací, nespočtem herních možností a nekončící zábavností lehce předběhla svou dobu.

Samozřejmostí je spousta popkulturních odkazů ať už na billboardech nebo v rádiu a parádní jízdní a destrukční model aut. Je fakt, že celá hra zabere několik desítek herního času, z něhož by se dalo pár hodin ukrojit vynecháním některých zbytečných misí, ale to už je jen věc názoru a mě osobně to nevadilo.

Oproti San Andreas tady nemůžeme zajít do posilovny a natrénovat kung-fu, což nepovažuju za nějaký velký mínus, navíc by to natáhlo už tak dlouhou herní dobu.

GTA 4 je parádní záležitost, kterou rozjedou ve slušnější kvalitě pouze majitelé nadprůměrně vybavených herních strojů, ale o to větší zážitek ze hry jim čtvrté GTA nabídne. Jedna z mých TOP 10 her.

Pro: zábava, grafika, rozlehlost lokací, mise, příběh, originální dabing

Proti: občasný stereotyp jednotlivých misí, pár drobností související s konverzí z konzolové verze

HRÁNO NA PC

Doby starých Přemyslovců jsou dávno pryč a tak si můžu s úlevou napsat tenhle komentář, aniž by někdo použil klystýr či jiné násilné prostředky. Revoluci v sérii představuje nejen pan Nico, ale i nová doba, lepší technologie a jiné. Dočkali jsme se tak dlouho žádaných změň, až je to tady.

Moje nejoblíbenější série GTA a víte proč? Protože tu sedím, v noci a píšu tento komentář, abych vás potěšil, abyste mi dávali lajčíky a já machroval, jaký jsem dobrý.
Protože jsem u ní strávil nejvíce času, naRAGEoval jsem se u toho jak stará PASSY a proto se s vámi chci podělit o zážitky. Je krásný slunečný den a univerzální hráč Thundeus jde nakupovat do Tesca, kde vidí na pultu GTA IV. Docela pěknou slevičku to má, tak to vezme s sebou, nákup za bezmála 380kč se ihned promění na 750kč. Ach ta doba roku 2009.

Nico Bellic není žádný sejr a všem nakopává jejich naleštěnou ass. Není to žádný nigga a.k.a Carl Johnson. Je to pravý, rusko-americký namakaný týpek, co má za sebou vojenskou službu na Balkáně. Proto jsou všechny mise tak pestré.
Ta pravá revoluce přichází.

Revoluce:
Zejména grafika, velké město jak kráva a přátele s kterými lze trávit čas. Třeba od niggy Dwayne, který vám za třeba to, že mu cálnete bowling dá k dobru dva bodygárdy, kteří jsou stejně tupí jak PASSY. Za třeba pozváni Little Jacoba na kulečník vám da zbraně, to se hodí, ale já jsem typ hráče, co přijde do ammu-nation a všechno to vykoupí. Nově si můžeme koupit hotdog nebo jezdit taxíkem jako pasažér, chodit na bowling, kdy se nám zachce - tomu se říká HRA NEOMEZENÝCH MOŽNOSTÍ(zdravím fanoušky ACIV). Nová grafika aut, pestré město, mise a přítelkyně, nové oblečení, savehousy, zbraně atd.. to všechno je na té hře nejbožejší a já to zbožňuju. Socha svobody je taktéž úžasná, foťák, mobilní telefón, můžu každému zavolat, ach prostě svoboda!
Nejhorší je, jak vás otravuje Roman(kazin) se svým "Hey cousin, let's go to bowling?" zavěsíte, za 5 minut to samé, až mu to nakonec zvednu a pak ho zastřelím. Ozve se mi s "Hey cousin, can you pick me up from hospital?" odpověď ---> "No, I'll kill you with RPG madafuka!"

Taky je boží, když se v misích musím rozhodnout, koho zabít, buď onu osobu nebo tu druhou, je to vždy dojemné a některé rozhodnutí můžou změnit i příběh, což hru dělá nejbožejší, je vtipná a prostě...boží!

Vždy mě bavilo střílet jen tak po policajtech(nejsem žádný psychopat), je s nima sranda, jak jsou někdy tupí, ale to hru dělá právě skvělou. Vždy jsem se u toho nasmál a měl 6 hvězdiček a šel do nich samopalem. No dobře. Věřili byste, že to stále hraju a stále mě to baví? Opravdu, prostě občas po nocích si to hraju a honím se s policajty - lepší slovo bude !KOČKUJU SE S POLICAJTY! - takže pořád je to zábava, aspoň pro mě. Hraju to i online a na hře je nejlepší víte co?...

RUSKÁ MAFIE! Ano, to jsou borci, hlavně v těch misích na začátku hry, jak unesou Romana a je tam Bulgarin a nevím kdo ještě. Je mi jedno, že spoileruju, kdo to nehrál po těch letech co je to ve světě, tak nevím co je za člověka. Po 6 letech od vydání si to nezahrát je vážně vrchol, to je jako neznat děj Mafie 1 a je to na trhu 12 roků.

Hru jsem dohrál za 203 hodin(nehrál jsem to v kuse), ale ježdění autem jen tak po centru města je vážně super, chození s přáteli na bowling je vážně super a všechno ve hře je nejvíce boží a super a mocinky hru lovísQuju, protože jsem u ní strávil hodně času a moc jsem se nahrál a prostě je dokonalá, nevím jak u vás a klidně hejty, poďte, do mě!

100%

Pro: ruská mafie, možnosti, otevřený svět, policie, mise, pestré město, statue of freedom.

Proti: ty!

Grand Theft Auto IV je bez debat důstojným nástupcem nejlepší herní série všech dob a co víc, pro mě subjektivně i nejlepší hrou, kterou jsem , kdy hrál, páč ve všech ohledech exceluje. Většina her vyníká například jedním aspektem, v jedné oblasti, příběhu nebo například ovládání, grafice.. Rockstaři vynikají ve všem a co je na tom nejlepší? Že ve výsledku a dohromady to všechno funguje bravurně, ovládá se skvěle, vypadá nádherně, vtáhne vás do děje plného zvratů a svým specifickým stylem navazuje na předchozí díly série. Rockstaři, děkuju vám, hrát a dohrát Grand Theft Auto IV na Xbox360 byl doposud nejlepší herní zážitek mého života! Ať mě za tuhle ódu pranýřuje kdo chce a jak chce, ale já si za ní stojim!!!

Pro: ruskej sexy přízvuk největšího východoevropskýho frajera, kterýho znám

Proti: občas framerate

Opäť nové GTA na ktoré som sa strašne tešil. A myslím že som sa nesklamal. Dokonca ma ani neodradilo sekanie na mojom slabom PC. GTA IV je opäť jeden s výborných dielov z výbornej série Grand Theft Auto. Síce som trocha zosmutnel ked som zistil že Rockstar ubralo veľa vecí zo starších dielov ale naopak aj pridalo. Napríklad v Grand Theft Auto San Andreas ste mohli chodiť do posilovne, meniť si účesy. Ale neboli tam veci ako bowling, rozbíjanie okien na zamknutom aute, možnosť telefonovať hoci kedy, strieľať do všetkých strán nie len doprava a doľava. Ako veľký fanúšik tejto série nemôžem dať hodnotenie menšie ako 100%.

Pro: Niko, mobil, strieľanie do všetkých smerov, rozbíjanie okien na zamknutom aute, bowling, internet...

Proti: Posilovňa, holič, vysoké hardwarové nároky