Goin' Downtown

Going Downtown

16.03.2011

Goin' Downtown je futuristickou adventurou od německého studia Silver Style, která původně vyšla již v květnu roku 2008. Překladu do angličtiny se dočkala po více jak dvou letech, nutno však dodat, že byly přeloženy pouze titulky a původní dabing tak zůstává. To zapříčinil krach původního vydavatele, Games Company, který neměl prostředky na publikování Goin' Downtown v zahraničí. Distributor Kalypso tak později adventuru přeložil a vydal za budgetovou cenu. Hra zaujme svojí cel-shade grafikou a propracovanými animacemi postav.

Píše se rok 2072, industrializace dosahuje svého vrcholu. V roli Jakeho McCorlyho, nepříliš úspěšného člena policejního sboru, se probudíte ve svém bytě, když tu se náhle ozve něco jako nepříliš vzdálená exploze. Jake seběhne dolů a uvidí zde ženu ležící na ulici. Po zásahu se policista snaží zjistit události předcházející jejímu pádu. Žena, představující se jako Rose, si však na nic nevzpomíná a necítí se nejlépe. Jake tedy neváhá a navrhne jí odpočinek ve svém bytě. Možná si na něco rozpomene, tuší. Ten den však končí úplně jinak, než si Jake představoval.

Goin Downtown je přesný příklad hry na kterou narazíte omylem při projíždění například seznamu adventur, doufajíc že najdete něco zajímavého. Což se mi tady jednoznačně podařilo. Jedná se o nenápadnou německou adventuru, která zapadla kvůli tomu že distributor nebyl schopný zajistit anglický dabing, a tak hra vyšla pouze s německým a eng titulky. Může se vám to sice zdát jako absurdní důvod proč by hra zapadla, ale koukněte se v minimálně v česku kolik lidí nezvládá poslouchat němčinu. Což by byla fakt škoda kvůli tomuhle tuto hru zavrhnout.

V příběhu sledujeme policistu který už má nejlepší dny za sebou a po smrti své ženy už jen tak přežívá a utápí se ve své vyhořelosti. Naštěstí pro něj ale mu skoro před bytem zkolabuje prostitutka (teda naštěstí pro něj protože bude mít případ ne že si s ní užije ťuťo muťo). Následně pak začíná vyšetřování stoupajících vražd prostitutek a rozkrývání konspirace ve futuristickém městě roku 2072. Celá zápletka jak už můžete vytušit je poměrně fajn scifi policejní béčko. Kde hlavní hrdina je klasický vyhořelý cynik co léčí své problémy práškami a snaží se chytnout své jediné šance na to být zase uznávaný polda. I přes značné příběhové klišé se ale jedná o velice zábavný příběh s poměrně sympatickým hlavním hrdinou. Je sice pravda že dost linek tu tak vyšumí do prázdna jako hrdinova závislost či smíření se smrtí své ženy. I přes to tu dostanete solidní oldschool zábavu i s nějakým tím humorem (Například souboje alá Monkey Island opravdu potěšili).

Ta vás čeká ale i v hratelnosti, jelikož se jedná o klasickou 3D point and click adventuru. Takže tu žádné změny nehledejte. Co ale možná překvapí jsou na budgetovou hru poměrně dobré animace a i příjemná cel-shadingová grafika. Co se týče obtížnosti tak ta mi přijde taková střední, celkově si nemyslím že by ve hře byl problém v tom že nevíte co dělat. Příběh totiž poměrně hezky postupuje v návaznosti na to co děláte a hrdina či postavy poměrně jasně naznačují co máte dělat. Lokace navím nejsou nikterak velké a aktivních předmětů také není přehršel. I tak se tu ale pár slepých míst najde.

Důvod proč ale hře dávám 70% je ten že mi přijde že jí chybí nějaké větší srdíčko či že je poměrně chladná. Základy celé hry jsou fajn ale přijde mi že tvůrci mohli trochu více zapracovat na hloubce postav, zápletky či dořešení linek které načli. Díky tomu hra působí povrchně a v některých místech, hlavně na konci, dost uspěchaně a já po dohrání mám lehce prázdný pocit. I tak se ale jedná o krátkou (zhruba 3h) a zábavnou adventuru klasického střihu. Jo a německý dabing byl fajn.

Pro: Soundtrack, hlavní hrdina, občasný humor, fajn béčkový příběh, obtížnost

Proti: Plochost většiny charakterů, plytký příběh, font klasických titulků, zkratkovitost konce