Ozbrojená auta a všudypřítomné exploze? Na první pohled vypadá hra hrozně prvoplánově a já sám jsem neměl velká očekávání, když jsem tuto hru zakoupil v rámci herního balíčku od Icebergu - samostatně by mě určitě minula. Někdy ale není dobré dát na první dojem - a to je právě případ Gas Guzzlers Extreme, hry, kterou bych označil za duchovního nástupce slavného FlatOutu, i když v jiném pojetí - ale hratelnostně stejně našlapaném.

Oproti FlatOutu se ale méně zaměřuje na fyzikální model a poškození a více na akční část. A musím přiznat, že v některých situacích je opravdu těžké odhadnout, jestli ještě hraji závodní hru, nebo pořádnou střílečku. V tomto ohledu je hra naprosto výjimečná - dokáže totiž tyto 2 na pohled neslučitelné žánry s přehledem vybalancovat vedle sebe bez větších problémů.

Co se týká herních módů a vylepšování auta, není si na co stěžovat. Po stylu FlatOutu nabízí hra široké množství nelicencovaných aut, které lze nadále upravovat, potěšila také možnost mít vlastní SPZ a nátěr. Zbraňová nabídka se taky nenechá zahanbit, i když většinu zbraní nejspíš vyzkoušíte jen jednou a zůstanete u té nejoblíbenější (nejefektivnější mi přišla brokovnice). Přesto je rozmanitost zbraní klíčová, protože seznámení s nimi velmi ochotně zprostředkují vaši protivníci, kteří vám jejich efekt předvedou velmi názorně.

V pěkně zpracované kariéře, kde stoupáte nahoru až do vrcholného šampionátu dané třídy, se postupně střídají mapy i herní módy, z nichž máte vždy na výběr podle své chuti. Od klasického ozbrojeného závodu, přes knockout (který jsem naposled v závodní hře viděl v Need For Speed 2 :) ) až po "mírumilovný" závod bez zbraní. Osobně jsem dával vždy přednost možnosti použít zbraně, protože Gas Guzzlers není stavěný na těsný kontakt a při kolizích je to vidět. Třešničkou jsou pak speciální eventy, kdy se ze hry stává téměř plnohodnotná střílečka a vy tak s vaším týmem "pobíháte" po aréně a likvidujete nepřátelský tým s celým dostupným arzenálem. Samotný mód Capture the Flag posouvá hru ještě dále a osobně jsem nechápal, jak se autorům mohlo podařit vytvořit něco tak šíleného a funkčního najednou :) V souvislosti s tím musím vyzdvihnout AI týmových i nepřátelských hráčů, díky které vám přijde, že opravdu hrajete po síti.

Za perfektní (a v žánru nepříliš používané) nápady považuju sponzorství, kdy si vašich úspěchů všimne některá společnost a nabídne vám možnost jezdit jejich barvách a také dostáváte nabídky na speciální eventy, které stojí za to. Skvělým doplněním jsou také volitelné úkoly v rámci každého závodu, mezi které patří například likvidace konkrétního závodníka na zakázku a také rozmanité powerupy rozmístěné po celé mapě.

Počet aut a map mi přišel adekvátní, zvláště pak s doplňujícími DLC. Za zmínku stojí DLC Full Metal Zombie, který nasazuje laťku šílených nápadů ještě o něco výš. Pro opravdové hardcore hráče musím také zmínit možnost hrát na nejvyšší obtížnosti, kdy hra neodpouští vůbec nic - zbraně protivníků mají stejný likvidační účinek na hráče (jeden zásah brokovnice znamená často ztrátu kontroly nad vozem), AI nijak nepodvádějí (neplatí zde přizpůsobování rychlosti, takže hráče klidně nechají o několik kol vzadu) a co je nejhorší, pokud si necháte sešrotovat auto, zapomeňte na restart závodu :)

Abych vybral i několik vad na tomto titulu - je to již zmíněná fyzika aut, která si nehraje na simulaci a proto spíše sáhnete ke střelným zbraním, než k osobním soubojům. Model fyziky a poškození z FlatOutu tedy zůstává v Gas Guzzlers nepřekonán :) Další lehkou nepříjemností je lehce vyšší náročnost a dlouhé loadingy, což autoři trochu spravili vydáním DX11 verze a se stále novějším HW se to stává menším problémem.

Gas Guzzlers Extreme je prostě svůj vlastní žánr - nekompromisní mix závodů a střílečky, na kterém je vidět, že do ní autoři vložili srdce a nabízí spoustu obsahu a nápadů nad rámec "povinné výbavy". Určitě doporučuji vyzkoušet, protože jde o výjimečný titul a vždycky se k němu rád vracím třeba po náročném dnu, kdy pokropit protivníky olovem za vysoké rychlosti je přesně to, co člověk potřebuje :)

Pro: Skvělý balanc mezi závody a střílečkou, hratelnost, nápady nad rámec žánru, kvalitní AI, Capture the Flag :)

Proti: Arkádové chování aut (osobní souboje nevypadají tak dobře)

Tak to musím povedať, že takúto závodnú hru sa nepodarí vytvoriť len tak! Gas Guzzlers Extreme má všetko - poriadne zbrane, žhavé závodenie a obrovské množstvo adrenalínu.
A to som pred hraním a súdiac len podľa názvu, hru zaškatuľkoval ako nejaký lacný ruský bugetový titul. Napokon sa to ku mne dostalo a spravil som veľmi dobre. Hra ma fakticky ohromila. Naozaj som čakal len nejaké lacné závodenie, no v poslednej dobe bolo na hry tohto štýlu, naozaj sucho, preto som ju vychválil až ponad Flatout. Ale ono svojím spôsobom, nemusím byť až tak šialený. Gus Guzzlers je veľmi dobre vychytaná hra, s ktorou sa vývojári hrali a vypilovali každý detail. Hrateľnosť je tu skutočne prvoradá. Naviac je to všetko okorenené s riadnou dávkou nadhľadu, a to ja veru môžem, preto mi neostáva nič iné, ako tieto testosterónové závody ohodnotiť viac než len dobre.

Pro: - hudba, hrateľnosť, veľká dávka nadhľadu

Proti: - neviem