Je to asi deset hodin, co jsem si omylem smazal uložené pozice do této hry. Nedokážu popsat moje pocity po tomto činu, věřte, že mozková mrtvice, či infarkt už klepali na dveře. Nakonec pomohl bylinkový čaj a několik úderů do klávesnice, stolu, židle, dveří, stěny a přítelkyně. Ne samozřejmě dělám si srandu, do klávesnice bych nepraštil.
Teď s odstupem času jsem tomu rád, protože jsem se vlastně vysvobodil od této hry.
Pětidenní maraton, kdy jsem při každé volné chvíli, sedal na soukromé letadlo a odlétal do Walesu, trénovat Cardiff, přinesl své ovoce. S týmem jsem v první sezóně postoupil do první ligy a ve druhé jsem se tam udržel. To se mi v žádném ročníku ještě nepodařilo. Svědčí to o tom, že jsem dřevák, nebo tvůrci hru o něco zjednodušili. Což vlastně nevylučuje ani tu první možnost. No nic, podstatné je že se mi podařilo nastavit taktiku přesně šitou na míru hráčům a ti si na ni velmi rychle zvykli. Nedělalo mi problém zbavit se nepotřebných hráčů, vždy se našel někdo, kdo je koupil, nebo vzal na hostování, takže mi ulehčil platový rozpočet. Při domlouvání smluv, se mi dařilo snižovat požadavky agentů na únosnou mez, i když člověk občas narazil. Hráči také velmi dobře reagovali na mé rady a nadávky v průběhu zápasu. S tréninkem nebyl problém nikdy a v tomto díle to není jinak. Nemá cenu zmiňovat obrovskou a ve většině případů přesnou databázi, s perfektním scoutingem. Na tomhle je hra postavena. Na dobré úrovni je také komunikace s výborem, pokud jsou peníze, schválí cokoliv. Perfektní je hlavní stránka, kde jsou všechny potřebné informace o týmu na jednom místě.
Co mi naopak vadilo, jsou tiskové konference. Otázky se opakují a navíc se novináři ptají na opravdové capiny. Celkově to působí dost nereálně. Zápasový 3D engine, ten je tam spíš pro zasmání. Pohyby paňáců či zdlouhavé zahrávání standardních situací tomu nepřidají. Fanoušci tam sedí jak na předváděcí akci a náhradníci na střídačkách vypadají, jak kdyby měli nakuleno. Trenér tam není raději vůbec. O sudích nebudu psát, protože bych musel být sprostý. Někdy mi to připadalo, že hraju na Žižkově za dob Ivana Horníka.
Pár chyb hra má i teď. Například se mi zranil na tři měsíce Michael Owen, jaké bylo moje překvapení, když mohl úplně bez problémů nastoupit a dokonce dal i gól, to byl asi největší bug, protože se mu to do té doby nepodařilo ani jednou.
Jedná se o nejlepší manažer, konkurence snad ani není. Tento ročník se náramně povedl. Teď si dám asi pauzu a potom dovedu Zlín do Ligy mistrů, nebo aspoň do první ligy. No tak dobře, pokusím se nesestoupit.

Pro: databáze, jednoduchá a přehledná grafika, komunikace s hráči, délka

Proti: bugy, tiskovky, 3D engine zápasů

Poté, co mi Steam ukazuje přesně 400 odehraných hodin a hra necelých 16 dní čistého času si dovolím napsat komentář k prozatím poslednímu ročníku této, zejména v Británii, extrémně populární série.

Sports Interactive jsou mistři ve svém oboru, potvrzují to každý rok, když vydávají na podzim nový díl Football Manager a hra pravidelně sbírá devítková hodnocení. Letošní ročník není výjimkou. Předem upozorňuji na fakt, že jsem po loňské výborné zkušenosti s hraním přes LAN definitivně rezignoval na singleplayer , takže moje zážitky jsou ještě umocněny tím, že hrajeme s kamarádem ve stejné lize a navzájem si takříkajíc „lezeme do zelí.“

Vývojáři pro letošní ročník slibovali zase několik stovek vylepšení, ať už se jedná o kosmetické úpravy nebo třeba o zlepšené tiskové konference a hlavně vylepšený zápasový engine. Nutno podotknout, že většina z proklamovaných slibů byla skutečně splněna. 3D zápas vypadá lépe, než kdy předtím, rozhovory s mužstvem jsou na skvělé úrovni (nově můžete promlouvat hromadně k obráncům, záložníkům i útočníkům, což přijde vhod třeba přitom, když se vaší obraně nevyvede zápas a vy nemusíte u každého obránce zvlášť naklikávat, že nejste spokojeni s výkonem, ale dáte to hromadně – skvělá věc). Interface je zase o něco intuitivnější (každý rok si říkám, že už tam není co vylepšovat a podívejme), i když k němu jednu výtku mám (viz. níže), hra je zase o něco přístupnější pro nováčky, ale zároveň zůstává výzvou pro zkušené harcovníky série, atributy a potenciál hráčů jsou opět přesnější. Dá se také zvyšovat prestiž ligy, takže když po pár letech vyhrajete s českým týmem třeba Ligu Mistrů, tak do ligy budou přicházet lepší hráči.

Co se mi nelíbí, je to, že fráze při tiskových konferencích zůstávají už několik let stejné a já je naklikávám pomalu poslepu. Tady už by to vážně asi chtělo nějakou změnu. Nepotěšilo mě také to, že když najedu na profil hráče a poté třeba historii, tak se musím vracet zpět do sestavy více kliknutími, protože se to nejdřív vrátí na úvodní stránku hráčova profilu (funguje to, jako když jdete zpět v internetovém prohlížeči). V minulých ročnících hra pochopila, že se zřejmě chci hned vrátit na celou sestavu a okamžitě mě tam hodila. Klasikou zůstává, že v den vydání je hra docela dost zabugováná, naštěstí nejzávažnější bugy řeší patch, který vychází cca týden po vydání (vývojáři hru patřičně hýčkají a z původní verze 12.0.0. je momentálně 12.2.2., která samozřejmě obsahuje i aktualizovanou databázi se zimními přestupy). Chybám se nevyhnula ani lokazlizace (např. zpracování=chytání, takže u atributů je dvakrát chytání, ale dá se stáhnout z internetu upravená verze), ale to je vzhledem k tunám textu celkem pochopitelné. Jenže to je, co se výtek týká, asi vše a já celkově nemohu nic jiného, než chválit.

Football Manager je hra s nekonečnou trvanlivostí (tedy alespoň do vydání dalšího dílu) a pro fotbalového fanouška znamená asi tolik, jako pro kované stratégy legendární Civilization. Jsem velmi zvědavý na příští ročník a opět své peníze věnuji Sports Interactive (a distributorovi) velmi rád.

Pro: Nekonečná hratelnost; výborný multiplayer; vylepšený 3D zápas a týmové rozhovory; výzva pro zkušené hráče série a zároveň přístupnost nováčkům

Proti: Stále stejné fráze na tiskových konferencích, které se opakují už několik let; velké množství bugů v původní nepatchované verzi, chyby v lokalizaci

FM 2012 považuju za nejlepší díl série. A to jsem měl možnost hrát všechny díly od roku 2006. A některé Championship Managery předtím. Rád se k němu vracím.