Flying Model Simulator

FMS

2001

freeware

Flying Model Simulator (FMS) je propracovaný simulátor létání s RC modely (letadla na dálkové ovládání). Můžete si vybrat z několika pohledů, ať už přímo za letadlem, nebo reálně, kdy pozorujete letadlo ze země. Ne všechna letadla mají motor, takže si u nich můžete vybrat buď start hodem z ruky, nebo z navijáků.

Modelů letadel je spousta, od moderních, až po klasické a dokonce najdete ve FMS i pár vrtulníků. Krajin, nad kterými létáte už tolik není, ale lze si stáhnout další. Nechybí samozřejmě ani nastavení termiky.

V FMS o nic nejde, žádný čas, či levely, je to jen reálný simulátor, ve kterém si můžete jen tak zalétat.

Nuže, co o této hře říci. Napadá mne pouze jedno: Stáhněte, zahrajte a pak se podívejte na rok vydání.

Na poměry freeware je to pořád nadprůměrná hra (co se týče zpracování, otázku hratelnosti zodpovím níže) a klidně bych si dovedl představit, že by se FMS ještě před nějakými pěti lety prodával minimálně jako budget.

Řekněme si tedy něco ke kladům FMS:

-modely modelů :-) letadel jsou opravdu dobře udělány a je jich hodně, navíc s každým z nich se létá trochu jinak. Máme zde vrtulníky (např. vojenský Cobra), historická letadla, moderní (např. velký dopravní Airbus), hydroplán (lze s ním přistát a vzlétnout jen na jedné mapě kde je voda) a taky různá bezmotorová letadélka, se kterými se dá vzlétnout jen z navijáku, nebo hodem z ruky. Hodit rukou můžete i Airbus, schválně to zkuste.

-ve hře chybí jakákoli hudba (což vůbec nevadí), ale za to zvuky letadel jsou povedené a připadají mi reálné. Nemůžu to samozřejmě tvrdit, jelikož člověk který se o letadla, či RC modely, až tak moc nezajímá neuslyší za celý život ani zlomek z leteckého parku FMS, přesto vězte, že je rozdíl vzlétnout s Cobrou a slyšet burácející dždždždždždž, než si vzít lehký vrtulniček a slyšet včelí bzzzz.

-letadla i vrtulníky se ovládají parádně, i když teď mám na mysli ty vybavené motorem. Můžete zvyšovat i snižovat za letu rychlost, takže můžete letět kolmo vzhůru, ubrat až k úplnému zastavení a sledovat jak se pomalu těžký čumák otočí k zemi, kde těsně před kolizí přidáte a jen těsně ji minete. S letadlem se dá i přistát, chce to jen trochu cviku a rovnou plochu.

Samosebou, že FMS má i své zápory, které mi i přesto, že tuto hříčku mám rád, nedovolují udělit vyšší hodnocení. Nuže:

-první čeho si všimnete jsou mapy. Těch není ani z daleka tolik jako letadel, jsou hnusné, nudné a co je hlavní, příliš malé! Okamžitě když vzlétnete, tak uvidíte čtverec (mapa) a kolem něj bílé nekonečno. Do toho můžete normálně letět a nic se neděje, jenže pak hra postrádá orientaci, protože vidíte jen letadlo na bílé ploše. Ale tak můžete se nad mapu vrátit. Toto se ale děje pouze, když máte kameru za letadlem (stejně jako je tomu na obrázku hry, neboli TPS kamera) a nelze to tvůrcům zas až tak vytýkat, protože FMS není letecký simulátor, ale simulátor létání s modely. Aby to bylo reálné, musíte si nastavit kameru z pohledu vlastních očí a svůj stroj pozorovat na obloze, prostě jako reálné létání s modelem na dálkové ovládání.

-dobrá, velikost se tedy zase až tak vyčítat nedá, ale zpracování map je opravdu chudé. Jsou tam sice kopce, ale vypadá to blbě, barvy jsou hodně rozmazané a vrcholem leveldesignu je na jedné mapě dřevěná budka a dva stromy. Na mapách mohli opravdu trochu více zapracovat, takhle to vypadá, jako by letadla byla z úplně jiné hry. Nicméně, zřejmě se budou dát stáhnout další, které budou možná propracovanější, ale v mé verzi je to takhle.

-bezmotorová letadla. Ty mohou startovat pouze hodem z ruky (tři metry plachtíte a pak se nekontrolovatelně zřítíte k zemi) a nebo z navijáku (to samé, ale plachtíte trochu dál)

- a zřejmě největší problém je, že FMS vlastně není hra. Jo ovládáte nějaké to letadlo a toť vše. Po vyzkoušení všech letadel vrtulníků a map už můžete zkoušet jen nějaké blbosti.

Hře by velmi prospělo:

-nějaký druh kampaně, šampionátu apod.

-klimatické vlivy (déšť, bouřka, sněžení, poryvy větru,...)

-rozsáhlejší a kvalitnější mapy.

Závěrem je třeba říci, že FMS je hra pro fanoušky modelového létání, které to jistě baví o stupínek výš. Normálnímu člověku, který vyzkouší vše možné, nabídne hodinku, či dvě nenáročného létání.

A zkuste s letadlem přistát na střeše dřevěné budky.