Farabel

14.10.2016

Tahová strategie ve fantasy světě, odehrávající se na šestiúhelníkovém poli, doplněná o rpg prvky. Takových bychom asi našli nespočet, mnohdy k nerozeznání od sebe. Farabel by byl nejspíše jednou z nich, nebýt jedné zvláštnosti - vše se tu odehrává pozpátku. Nezačínáte tedy jako nýmand, který se musí dřinou propracovat až na spasitele světa. Naopak již na začátku jste králem ve své říši s mocnou armádou. Vaším úkolem není vyhrát velkou válku proti orkům, protože to se již stalo. Vy se naopak musíte vrátit v čase, abyste zabránili krvavému konfliktu již v zárodku.

Každá vyhraná bitva posouvá hráče zpět v čase a odkrývá tak část příběhu. Stěžejní pro mechanismy hry je ovšem to, že cestou zpět historií hráč a jeho armáda ztrácejí postupně čím dál tím větší část svých schopností. RPG systém je tím jaksi obrácen naruby, protože po každém vítězství musíte svým hrdinům statistiky nikoli zvýšit, ale snížit. Křivku náročnosti hry tím pádem tvoří fakt, že hrajete s čím dál slabšími jednotkami a musíte tomu neustále přizpůsobovat strategii.

V základu jednoduchý tahový strategický model sází na pečlivý level design, přinášející během misí různorodé výzvy či události. Čtyřicítka různých jednotek na obou stranách též není zvlášť originální, zato slibuje možnost (a po čase nutnost) kreativního využití skillů a jejich kombinací. Farabel kromě výše popsané kampaně nabízí též tradiční "classic mode" či "defence mode", tedy jakýsi survival proti nekonečnému přívalu nepřátel.