K historii mám blízko a rád si tedy zahraju i nějakou hru na nějaké historické téma. EU3 pro mě tedy byla jasnou volbou. Už předtím jsem hrál EU2, takže mohu do určité míry porovnávat.

Grafické zpracování, ač pro mě není nějak extra důležité, se zlepšilo o velký kus. Důležitým aspektem hry je diplomacie. Ta se zjednodušila a zprůhlednila, takže už nebrzdí rychlost a spád hry. Přesto bych uvítal její rozšíření o možnosti lepší spolupráce mezi státy, či obchodování a výměny jednotlivých území. Co válčení? Boje jsou tak zjednodušené, že už to snad víc nejde, ale to není na škodu, protože nejsou ve hře tím hlavním. Co se týká hratelnosti, tak ta je slušná, ale určitě je dobré mít zájem o historii a do určité míry i o zeměpis. Přesto se občas v hře nic neděje (zejména po ukončené válce, když už nemáte žádné peníze na různá vylepšení, či expanzi). Konec hry by si také zasloužil lepší podobu, ne jen strohou tabulku, ale to je věc vkusu.

Abych se pochlubil se svými úspěchy, tak jsem na konci hry za České země se svou říší ovládal celou střední Evropu (s obsazeným Rakouskem, Polskem a podstatnou částí Německa), střední Ameriku, půl pobřeží Afriky, Austrálii a Sachalin.

Doporučuji všem fanouškům historie, ti hru ocení nejvíc.

Pro: 350 let herní doby=), možnost hrát za jakýkoliv historický stát, ovládnutí světa

Proti: hluchá místa, nemastný konec

Každý určitě někdy toužil po něčem, co nemohl získat. Většina sní o novém autě či získání dívky svých snů. Pak jsou tu ještě megalomani snící o vládě nad svou monarchií a následným ovládnutím Evropy nebo celého světa, a pro ty je tahle hra jako dělaná.
Vládnout můžete nespočtu národů, od těch typických evropských až po indiánské kmeny. Protože každý správný panovník je člověk mnoha řemesel, budete obchodovat, vysílat špehy, dělat diplomacii, přesunovat armády a následně válčit. Právě války jsou nejzábavnější částí hry.
Válčení vyžaduje taktické přemýšlení, rozdělování armád, rekrutování nových vojáků a obléhání měst je po nijak moc záživné diplomatické části vítanou zábavou. Animace boje jsou hodně jednoduchoučké, ale v takto konzervativní hře by nikdo bitvy ala Total War nečekal.
I když zrovna neválčíte, můžete své podmanitelské choutky ukojit při kolonizování světa. Na to potřebuje objevitele a conquistadory, kteří se zpřístupní při osvojení jedné z národních ideí.
Národní ideie posunují vaše impérium tam, kde ho chcete mít. Chcete být kolonizační mocností? Žádný problém. Chcete se stát ochráncem víry? Směle do toho. Chcete sedět a znuděně klikat? Tomu se nevyhnete...
Právě pasáže, kdy nemáte, co dělat a jen vysílate obchodníky do center obchodu jsou hlavní slabinou celé hry. Tyto části jsou příšerně monotónní a já se někdy modlil ke svatému Napoleonovi, ať mi už někdo sakra vyhlásí válku.
Jediným plusem klidných měsiců a roků je pěkná relaxační hudba u které můžete prostě vypnout a sobecky se rozhlížet po svém impériu.
Paradox zvládli udělat nadprůměrnou, místy stereotypní historickou hru, kterou můžete zapnout, když nemáte co dělat a strávit pár let ve svém vlastním světě.

Pro: Komplexnost, válčení, historické reálie, pohodová hudba

Proti: Stereotyp, strohá grafika

Najpremakanejsia strategia aku som kedy hral co do realisticnosti! Historicky triezva (a poucna). Chvilku Vam bude trvat kym si zvyknete a naozaj pochopite rozne straky hry (a niektore Vam budu blizsie a ine vzdialenejsie, tak ako i v realite kazdemu panovnikovi). V tejto hre si davate ciel v hlave, mozete byt najsilnejsi, najbohatsi, najpopularnejsi, niektore veci sa zaroven vylucuju malokedy budete velky dobyvatel a zaroven oblubeny u inych narodov :). Nikto nemoze mat vsetko a v tejto hre budete nesmierne uspesny vladca ak natrvalo zdvojnasobite sovje uzemie. Je na Vas ci budete kolonizovat Afriku alebo Ameriku, kym v Amerike budete mat na zaciatku mensiu konkurenciu, niektore lode Vam po cestke sa stratia. Alebo mozete dobit provinciu vyspeleho suseda, ktora je na inej urovni vybudovania, ale nikdy nebude plne Vasa, hlavne ak patrila velkemu no vtedy vojensky slabemu superovi, vela hra moralka, prislusnost k nabozenstvu. Vojnu vyhrava nie iba velkost vojsk, ale aj general, vyhody terenu ktore vie vyuzit utocnik a obranca a v neposlednom rade aj nahoda, ktora vie zamiesat karty. V rovine ekonomiky okrem budovania vlastnej infrastuktury budete moct posobit na trhoch ci obchodnych centrach inych krajin tak ako aj oni na Vasom (a kludne Vam ten trh ani ziskom nemusi patrit i ked je u Vas), az tu maju efekt obchodne dohody a embargo! Tiez mozete posielat na superov spionov a najat si troch roznych radcov, ktory prospievaju roznym veciam (radca pre kazdu vec v hre skoro). Vela krat v tejto hre dostanete na prdel, o to viac Vas potesi ked si vydobijete tolko ako dokazal Napoleon ci konolizujete velku cast Afriky a Ameriky, ked sa stanete najvacsim obchodnikom, vojensky nasilnejsim statom alebo naopak najpopularnejsim, ktoremu patri miesto Cisara v Europe a je podporovany Svatou Stolicou. V hre viete zaroven zrychlovat a spomalovat plynutie casu ako v Tropicu, vsetko je na Vas, na krajine ktoru si vyberiete ci uz tu najmensiu alebo najvacsiu.
Tato hra není pro každého a může ji hrát jenom pár lidí na světě, kteří dokáží ukázat na mapě Bádensko-Wurtenbersko. My tam naštěstí byli s klukama ze zemědělky rozmnožovat skot, tudíž jsem to věděl a tuto hru mohl si zahrát jsem si. Předem své recenze musím všechny varovat, že toto je opravdu těžká hra. Pakliže nemáte těžké hry rádi, vůbec tuto těžkou hru nehrajte a zahrajte si místo ní hru lehkou, která by nebyla tak těžká, naopak by byla lehčí. Tato hra se odehrává v reálném čase, takže ji ještě nikdo na světě nedokázal dohrát, protože končí asi až za 300 let nebotakněco a to je na stračatelogickou hru docela dobrá životnost. Bohužel v této hře jsou jen samé tabulky a nápisy a nikde nejsou žádné zbraně a kulomety, což bylo divné a tudíž tímto hře strhávám 15 bodů. Taky je tato hra velmi historicky nepřesná, protože je tady třeba země, která se jmenuje Sexony a tudíž tímto hře strhávám 30 bodů, protože takovou nevkusnou zemi nemůže nikdo nikomu nikdy v tak těžké hře trpět. Závěrem si myslím, že tuto hru ocení jen fanoušci rozmnožování skotu.

Pro: V reálném čase, dobrá životnost, býčí žlázy

Proti: Sexony nebo třeba Tlemecén